Premiér Fico nechce, aby SPP zvýšil ceny plynu

Fico robert
Premiér Fico pochválil ministra Boreca. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Ceny plynu pre domácnosti by sa podľa premiéra Roberta Fica nemali zvyšovať vôbec.

„Myslím si, že pre slovenskú verejnosť a pre vývoj inflácie by bolo veľmi správne, aby nedošlo k žiadnemu zvyšovaniu cien plynu. Ale toto je v rukách úradu pre reguláciu,“ povedal na stredajšom brífingu premiér Robert Fico.

Predseda vlády v utorok informoval, že Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) sa chystá podať Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dva cenové návrhy na zvýšenie cien plynu pre domácnosti od začiatku budúceho roka o viac ako 18 respektíve 25 %.

Návrh chcú stopnúť

Spp
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Fico odkázal zahraničným akcionárom SPP, spoločnosti GDF Suez a E.ON Ruhrgas, že pokiaľ nestiahnu tieto cenové návrhy, vláda nebude rokovať o predaji ich minoritného 49-percentného podielu.

“My im nebudeme slúžiť. Dávajú tu amorálne návrhy, ktoré nemajú nič spoločné s realitou. Oznamuje všetkým, ktorí sú zainteresovaní na prevode 49 % akcií SPP, že tento prevod akcií nebude vládou odsúhlasený dovtedy, pokiaľ nemecký a francúzsky akcionár nepovedia: 1. január 2013 zvýšenie ceny plynu na Slovensku pre domácnosti o 0,000. Naša podmienka je úplne jasná,“ zdôraznil Fico.

Cenové návrhy musí ešte pred podaním na ÚRSO schváliť valné zhromaždenie plynární, kde na rozdiel od predstavenstva má štát ako 51-percentný akcionár SPP reálne hlasovaciu väčšinu.

Takže štát by mohol cenové návrhy podávané predstavenstvom, kde majú väčšinu zahraniční akcionári, stopnúť na rokovaní valného zhromaždenia.

Regulačný úrad a valné zhromaždenie SPP by však podľa premiéra nemali byť zaťažovaní „hlúposťami“. „To čo predložili nemeckí a francúzski akcionári je hlúposť. Je to provokácia. Je to len a len snaha posilňovať svoju pozíciu,“ konštatoval Fico.

Premiér Robert Fico zatiaľ neprezradil, či zahraniční akcionári Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) stiahli cenové návrhy na zvýšenie cien zemného plynu pre domácnosti.

Vláda stiahla materiál o predaji

Predseda predstavenstva Slovenského plynárenského
Foto: SITA

Po začiatku rokovania vlády ministri nakoniec stiahli materiál o predaji 49-percentného podielu SPP.

Prostredníctvom spoločnosti Slovak Gas Holding B.V. vlastnia zahraniční investori GDF Suez a E.ON Ruhrgas 49-percentný podiel SPP.

SPP chce podľa premiéra pre domácnosti zvýšiť od začiatku budúceho roka ceny zemného plynu o vyše 18 % alebo o viac ako 25 %.

“Nevidíme absolútne žiadny dôvod, aby menšinoví akcionári navrhovali takéto neúmerne zvyšovanie cien plynu pre domácnosti. Nemôžeme rešpektovať takéto arogantné správanie nemeckého a francúzskeho akcionára,“ zdôraznil Fico.

Ceny sa už menili dvakrát

Plyn
Foto: SITA/Nina Bednáriková pixabay.com

Plynári podľa predsedu vlády znova zdôvodňujú potrebu zvýšenia cien plynu pre domácnosti dlhodobou stratou v regulovanom segmente.

V tomto roku sa menili ceny plynu pre domácnosti dvakrát. Na začiatku tohto roka regulačný úrad zvýšil maximálne priemerné ceny plynu o 5,53 %.

Následne koncom februára tohto roka rozhodol regulačný úrad z vlastného podnetu o znížení maximálnych cien plynu pre domácnosti, a to o 5,24 %.

Regulátor sa rozhodol znížiť ceny plynu kvôli podpísaniu dodatku zmluvy k dlhodobej zmluve medzi SPP a Gazpromom, na základe ktorého sa upravila nákupná cena plynu. Plynári chceli zvýšiť ceny plynu aj v lete, a to v priemere zhruba o 17 %. Regulačný úrad im však nový cenový návrh neschválil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel