Matovič reagoval na kauzu diplomová práca, po vyslovení nedôvery by v parlamente skončil (video)

VLÁDA: Rokovanie 1. schôdze vlády SR
Predseda vlády SR Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 22. júla 2020, 18:06 

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa v stredu vyjadril na tému svojej diplomovej práce, pre ktorú bude vo štvrtok čeliť návrhu na odvolanie v Národnej rade SR.

Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac o téme: Matovičova diplomová práca

Návrh na odvolanie Matoviča z postu premiéra predložili v utorok poslanci strany Smer – sociálna demokracia a vznikajúcej strany Petra Pellegriniho Hlas – sociálna demokracia.

Odvolávanie premiéra Matoviča prichádza po 123 dňoch fungovania vlády. Podnetom je kauza jeho diplomovej práce, v ktorej bez citovania použil dve knihy slovenských ekonómov. Na odvolanie predsedu vlády je potrebných aspoň 76 hlasov zo 150.

OĽaNO by v koalícii ostalo, Matovič nie

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) poprosil lídrov koaličných strán, aby poslanci pri hlasovaní o jeho prípadnom odvolaní pre kauzu diplomovky hlasovali slobodne.

Ako dnes povedal na tlačovej besede, v prípade, že mu poslanci vyslovia nedôveru, hnutie OĽaNO ostane v koalícii. On sám by však skončil v parlamente a aj ako líder OĽaNO.

Predseda vlády zároveň povedal, že o jeho diplomovej práci písali médiá už v roku 2012 a odvtedy sa nič nezmenilo.

„Bol som si istý, že je riadne odcitovaná,” povedal s tým,že svoju prácu nevidel od roku 1998. Istota, že jeho práca je v poriadku, Matovičovi podľa jeho vlastných slov umožnila kritizovať pre plagiátorskú kauzu bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka.

Získaný titul Matovič nepoužíva

V dobe, keď svoju prácu písal, existovalo podľa Matoviča minimum zdrojov na danú tému. To, že v práci sa pri tretine textu odvoláva citáciami na dvoch autorov podľa Matoviča konštatuje článok z roku 2012.

„Tak som ju odovzdal a išiel som si ju obhájiť,” povedal. Zároveň uviedol, že za svoju skutočnú diplomovú prácu považuje svoju firmu, keďže ako študent zamestnával 2 000 ľudí. Pokiaľ ide o získaný titul, Matovič ho podľa vlastných slov nepoužíva.

Podarí sa opozícii podľa vás odvolať premiéra Matoviča?

Matovičova diplomová práca

Denník N vo štvrtok 16. júla informoval o tom, že predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) vo svojej diplomovej práci odpísal dve knihy a v roku 1998 ju odovzdal ako svoje dielo. Premiér si myslí, že by pre medializované informácie o jeho diplomovke mal prísť o titul.

„Úprimne, netuším, či som pred 22 rokmi vo svojej diplomovke niečo necitoval a koľko toho bolo. Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chválu,“ uviedol Matovič na sociálnej sieti a dodal, že titulom sa nikdy nechválil.

Doplnil, že zo svojej funkcie odstúpi „hneď, ako splní všetko, čo ľuďom pred voľbami sľúbil“. Na záver sa ospravedlnil všetkým poctivým študentom, ktorí dokázali vyštudovať bez jediného odpisovania, našepkávania a iných „fintičiek“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD