Prezident podpísal novelu zákona o obnoviteľných zdrojoch

Gasparovic
Foto: SITA

BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal v piatok novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie.

Kontroverzná novela sa v médiách spomínala najmä v súvislosti s výčitkami opozície, že návrh je šitý na mieru pre finančnú skupinu Penta a jej bratislavský Paroplynový cyklus (PPC).

Poslanci napokon problematické ustanovenie z novely vypustili, podpora elektrární s vysoko účinnou kombinovanou výrobou tak zostáva nezmenená. Nárok na podporu budú mať len zdroje do výkonu 200 megawattow.

Novela šitá na mieru Pente

Peniaze
Foto: turbosquid.com

Novela mala byť podľa opozície pôvodne šitá na mieru skupine Penta tým, že podporu od štátu na obdobie pätnástich rokov by mohol po modernizácii získať aj bratislavský PPC, ktorý Penta vlastní. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský na záver rozpravy k tejto novele všetky dohady a obvinenia rázne odmietol.

Novelou zákona by sa mali podľa MH obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako aj eliminovať negatívne dopady z ich podpory na koncovú cenu elektriny.

„Oblasť vzťahov týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov energie sa neustále rozvíja, pričom sa hľadajú čo najefektívnejšie formy jej podpory. Právna úprava však musí obsahovať a zohľadňovať nielen oprávnené záujmy regulovaných subjektov pri výrobe elektriny a biometánu, ale taktiež musí obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny pri výrobe elektriny, ako aj znížiť dopady na koncového odberateľa elektriny z dôvodu rastu cien elektriny,“ uviedlo ministerstvo.

Podpora slnečných elektrární sa zúži

Slnečná lampa
Foto: Teodor Jendrišák

Podľa novely zákona sa zúži podpora pre slnečné elektrárne. Podpory sa dočkajú len výrobcovia elektriny prostredníctvom slnečných elektrární s výkonom do 30 kilowattov. Doteraz to bolo do 100 kilowattov.

“Zužuje sa rozsah podpory pre zariadenia výrobcov elektriny využívajúce ako zdroj slnečnú energiu aj pre to, aby sa eliminovalo premietnutie nákladov do koncovej ceny za dodávku elektriny pre všetkých odberateľov elektriny,“ zdôvodnilo ministerstvo hospodárstva.

Po novom sa tiež nebude vzťahovať podpora na výrobcu elektriny, ktorý ju vyrába prostredníctvom vodnej elektrárne s inštalovaným výkonom nad päť megawattov.

Ivan Gašparovič expresne podpísal novelu verejného obstarávania

Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal zrýchlenú novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorú poslanci Smeru-SD schválili v skrátenom konaní v stredu 13. februára. Malá novela verejného obstarávania tak môže nadobudnúť účinnosť podľa zámeru ministerstva vnútra v pondelok 18. februára. Vláda novelu odsúhlasila na mimoriadnom zasadnutí v pondelok 11.februára.

Novela má podľa rezortu vnútra zrýchliť a zefektívniť proces verejného obstarávania a zároveň umožniť lepšie využívanie peňazí Európskej únie. Do konca tohto roka musí Slovensko vyčerpať z eurofondov vyše 1,5 mld. eur zo záväzkov na roky 2010 a 2011. Čo z tejto sumy nevyužije, to prepadne. Zrýchlená novela zjednocuje námietkové konanie, ktoré bude pozostávať z dvoch častí, v každej s jedným rozhodnutím. Umožňuje uchádzačom preukazovať splnenie podmienok účasti vo verejnom obstarávaní čestným vyhlásením, pričom preverovať sa bude len úspešný uchádzač.

V prípade neuzavretia zmluvy s víťazom súťaže budú môcť obstarávatelia uzatvárať zmluvy aj s druhým, resp. tretím uchádzačom v poradí. Novela verejného obstarávania zavádza predbežnú ex ante kontrolu súťažných podmienok tendrov ešte pred ich vyhlásením aj sankcie v podobe zákazu účasti na verejnom obstarávaní na tri roky. Ide o zmeny, ktoré zatiaľ obsahuje aj veľká novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú poslanci za Smer-SD už skôr posunuli do druhého čítania. Tú by mal parlament schváliť na marcovej schôdzi.

Výhrady k novele mali predstavitelia opozície. Viacerí kritizovali, že vláda zverejnila obsah novely až po tom, čo ju schválila začiatkom tohto týždňa. Poslanci tak mali necelý deň, aby sa s ňou bližšie oboznámili. Opozícia taktiež označila novelu za „ušitú horúcou ihlou“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičTomáš Malatinský
Firmy a inštitúcie Penta