Prezident vtipkoval s chlapcom v dave, potlesk ho povzbudil

Andrej Kiska sa stal štvrtým prezidentom Slovenska
Nový prezident Andrej Kiska počas prehliadky čestnej stráže na nádvorí Prezidentského paláca pri príležitosti symbolického prevzatia úradu prezidenta SR. Bratislava, 15. jún 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Búrlivým potleskom privítali ľudia pred bratislavskou Redutou prezidenta Andreja Kisku, ktorý po inauguračnom prejave absolvoval prvú prehliadku čestnej stráže v pozícii hlavy štátu.

Vojakov mu priviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim a na prehliadke ho sprevádzal minister obrany Martin Glváč. Hneď po tom si prezident Kiska začal podávať ruky s ľuďmi, čo u mnohých vzbudilo nadšenie, niektorí ho s radosťou aj objali.

Obrazom: Andrej Kiska sa stal štvrtým prezidentom Slovenska

Prezident si zavtipkoval s malým chlapcom

„Aj ty si Andrej? Možno tiež raz budeš prezident,“ vtipkoval prezident s malým chlapcom, ktorý mu podal ruku. Prišlo aj na skandovanie „Andrej! Andrej!“ alebo „Gratulujeme, pán Kiska!“. Jeden mladý muž sa pri gratulácii posťažoval priamo novému prezidentovi, že počas volieb hlavy štátu bol v zahraničí a preto nemohol prezidenta voliť.

Kiska poznamenal, že dúfa, že časom bude aj možnosť hlasovania zo zahraničia. Niektorí ľudia Kiskovi prezradili odkiaľ pochádzajú, pričom boli od Bratislavy cez Liptov až po Indiu.

Nový prezident Andrej Kiska berie potlesk na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, ktorý zožal od ľudí po inaugurácii, ako povzbudenie aj záväzok. „Aj tento potlesk, ktorý tu teraz znie, je pre mňa obrovským povzbudením, aj obrovským záväzkom s tým, že od pondelka musíme začať tvrdo pracovať,“ povedal počas presunu z Reduty do Dómu svätého Martina.

Kiska má už naplánované výjazdy

Jedným z jeho prvých krokov bude vyjadrenie sa k justícii. V nedeľu nekomentoval skutočnosť, že jeho predchodca mu ponechal vymenovanie troch nových ústavných sudcov. „Ešte chvíľočku vydržte, teraz máme slávnostnú udalosť,“ povedal novinárom.

Už koncom nasledujúceho týždňa plánuje výjazd do Banskej Bystrice a Košíc. „Ja chcem byť medzi ľuďmi čo najčastejšie, chcem sa s nimi rozprávať o problémoch a potom sa pýtať kompetentných a zodpovedných, ako tieto problémy v našej spoločnosti dokážeme riešiť,“ povedal nový prezident. Sľubuje, že bude prezidentom všetkých ľudí bez ohľadu na to, akú majú politickú príslušnosť alebo národnosť, teda prezidentom všetkých občanov Slovenska.

Obrazom: V týchto priestoroch bude úradovať nový prezident Kiska

.

Stretne sa aj s prezidentmi V4

Už v pondelok ide Kiska na stretnutie prezidentov krajín V4 a Nemecka, zatiaľ však neodhaduje, ktorý z týchto prezidentov mu bude najbližší. „Každý z týchto prezidentov je výraznou osobnosťou,“ povedal. Pre nás, občanov Slovenska, je podľa jeho slov vždy ten český prezident výrazný. „A pán Zeman je výraznou osobnosťou.“

Poľský prezident Bronislav Komorowski mu zas ako prvý blahoželal k zvoleniu ešte počas volebnej noci. „Teším sa na stretnutie s ním,“ dodal Kiska. Maďarský prezident János Áder podľa Kisku vyjadril veľkú operatívnosť a ochotu pri príprave V4. Nemecký prezident Joachim Gauck je obrovskou autoritou po celom svete, poznamenal Kiska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaBronislav KomorowskiJános ÁderJoachim GauckMartin GlváčMilan Maxim