Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová, Ursula von der Leyen
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a Ursula von der Leyen. Foto: SITA/Martin Medňanský, AP - koláž WBN
  • aktualizované 17. júla 15:56

Prezidentka Zuzana Čaputová želá zvolenej predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyen veľa síl a úspechov pri udržiavaní jednoty Európskej únie, ktorá bude aj naďalej presadzovať demokratické hodnoty.

Slovenská hlava štátu vo svojom príspevku na Twitteri takisto ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám. „Veľa šťastia, pani predsedníčka,“ dodala Čaputová.

Nový zelený plán pre Európu

Práve boj proti klimatickým zmenám je jednou z priorít prezidentky Zuzany Čaputovej. Časť svojho prejavu práve tejto téme venovala aj von der Leyen pri predstavovaní svojich priorít na pôde Európskeho parlamentu.

Europoslancov oboznámila, že počas prvých 100 dní chce prísť s novým zeleným plánom pre Európu. Želá si, aby sme sa stali prvým klimaticky neutrálnym kontinentom do roku 2050.

Zelené témy sa stanú legislatívnou prioritou

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) víta, že na čelo Európskej komisie (EK) sa dostal človek, pre ktorého je životné prostredie a zmena klímy významnou prioritou. Hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák takto reagoval na zvolenie Ursuly von der Leyen na post predsedníčky EK.

Sme si istí, že jej prvé vystúpenia sú silným signálom, že práve zelené témy sa stanú legislatívnou prioritou novej Komisie a tiež v spoločnosti si získajú zaslúženú pozornosť,“ vyhlásil Ferenčák.

Slovensko chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu

Aj slovenský minister životného prostredia László Sólymos sa nedávno vyjadril, že Európska únia by mala pred blížiacim sa septembrovým summitom OSN o zmene klímy prijať spoločnú pozíciu k otázke bezuhlíkového rastu a k dosiahnutiu klimatickej neutrality do roku 2050.

Slovensko na nedávnom summite krajín EÚ v Bruseli podporilo tento plán, ktorého cieľom je vypúšťať toľko emisií skleníkových plynov v roku 2050, koľko sú schopné absorbovať.

Dohodu EÚ zablokovali Poľsko, Česko, Maďarsko s podporou Estónska. Slovensko chce dosiahnuť do 30 rokov uhlíkovú neutralitu vďaka používaniu viacerých zdrojov elektrickej energie. Envirorezort podporuje ukončenie ťažby uhlia na Hornej Nitre.

Prvá žena na čele Európskej komisie

Ursula von der Leyen sa stane prvou ženou na čele Európskej komisie. Teraz bude pracovať na zostavení celej Komisie. Eurokomisárov nominujú členské štáty, von der Leyen rozhoduje o tom, akej téme sa budú počas mandátu venovať.

Avizovala, že ak jej krajiny nedajú dostatok, teda polovicu ženských nominantiek, nebude váhať vypýtať si nové mená. Kandidáti na eurokomisárov budú musieť prejsť vypočúvaním europoslancov. Európsky parlament musí celú Európsku komisiu schváliť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ursula von der LeyenZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia