Foto: Vzťahy nie sú len o ekonomike, vyhlásila Čaputová v Poľsku a poďakovala za podporu Ukrajiny

Zuzana Čaputová, Andrzej Duda
Slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú prijal vo Varšave prezident Poľskej republiky Andrzej Duda. Varšava, 15. júl 2019. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 15. júla 20:12

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok navštívila Varšavu. V rámci nástupnej návštevy sa stretla s prezidentom Poľskej republiky Andrzejom Dudom.

S poľskou hlavou štátu okrem rokovania a tlačovej konferencie absolvovala aj obed za účasti predsedov oboch komôr parlamentu Marekom Kuchcińskim a Stanisławom Karczewskim.

Čaputová sa následne stretne s predsedom vlády Poľskej republiky Mateuszom Morawieckim.

Veľmi dôležitý partner

Poľsko je podľa Čaputovej pre Slovensko veľmi dôležitým partnerom – či už v obchode, vzájomných investíciách alebo v rámci spolupráce v dôležitých oblastiach, ako sú energetika a bezpečnosť. Je tu veľký priestor, aby sme spolu urobili ešte viac, napríklad aj v oblasti spoločných cestných prepojení.

„Naše vzťahy ale nie sú len o ekonomike. Sú aj o spoločnej histórii a spoločných hodnotách. Tento rok si pripomíname 30. výročie demokratických zmien v Európe. Počas komunistického režimu bola práve spolupráca poľských a našich disidentov veľmi dôležitá. Navzájom si dodávali silu v boji s totalitou a neslobodou,“ uviedla po stretnutí s prezidentom Dudom.

Zároveň sa mu poďakovala za podporu, ktorú Poľsko preukazuje Ukrajine a jej euroatlantickému smerovaniu. „Ukrajina je náš spoločný a zároveň najväčší sused. Jej bezpečnosť a stabilita je preto našou spoločnou prioritou. Mojím osobným cieľom je prispieť k zblíženiu a väčšiemu porozumeniu medzi Ukrajinou a naším regiónom. Aj preto plánujem Ukrajinu čo najskôr navštíviť,“ informovala Čaputová.

Pripomenula mečiarizmus

Slovenská prezidentka pripomenula, že práve Poľsko bolo prvou krajinou strednej a východnej Európy, kde pred tridsiatimi rokmi boli čiastočne slobodné voľby.

„Bolo to pre nás veľkou inšpiráciou. Na Slovensku nezabúdame na mená, ktoré boli s touto obrovskou zmenou späté – Lech Walesa, Tadeusz Mazowiecki, či Lech Kaczyński a mnohí ďalší. Vďaka nášmu spoločnému boju za slobodu sa demokratické hodnoty spravodlivosti, solidarity či rovnosti stali neoddeliteľnou súčasťou identity nášho regiónu,“ Čaputová.

Zuzana Čaputová, Andrzej Duda
Poľský prezident Andrzej Duda a Zuzana Čaputová pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidentky SR v Poľsku. Varšava, 15. júl 2019. Foto: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski

Zdôraznila, že to neznamená, že keď sme tieto hodnoty raz ubránili, nebude ich potrebné brániť znova v prítomnosti aj v budúcnosti.

Na Slovensku sme podľa Čaputovej takejto hrozbe čelili ako prví – počas mečiarizmu. „Ale s pomocou našich partnerov z Európskej únie, ale aj Poľska či Česka, sme toto obdobie prekonali a hodnoty demokracie ubránili. Našou dobrou historickou skúsenosťou je, že zvládnuť výzvy, minulé aj terajšie, nám pomáha práve návrat k hodnotám, ktoré sme pred tridsiatimi rokmi začali spoločne budovať,“ vyhlásila prezidentka.

„Pánovi prezidentovi som sa tiež poďakovala za podporu, ktorú Poľsko neustále preukazuje Ukrajine a jej euroatlantickému smerovaniu. Ukrajina je náš spoločný a zároveň najväčší sused. Jej bezpečnosť a stabilita je preto našou spoločnou prioritou. Mojím osobným cieľom je prispieť k zblíženiu a väčšiemu porozumeniu medzi Ukrajinou a naším regiónom. Aj preto plánujem Ukrajinu čo najskôr navštíviť,“ uviedla prezidentka.

Navštívila už aj Prahu a Brusel

V pondelok išlo už o štvrtú pracovnú cestu Zuzany Čaputovej do zahraničia za mesiac vo funkcii. Prvá viedla tradične do Prahy. Okrem rokovaní s politickými predstaviteľmi sa tam zúčastnila aj na koncerte Zuzana není sama doma, ktorý pre ňu pripravili jej priaznivci.

Desať dní po inaugurácii zase navštívila Brusel – aj ako hlavné mesto Belgicka, aj ako sídlo inštitúcií Európskej únie a NATO. Vtedy rezonoval jej výrok, že návštevu bruselských inštitúcií, ktorých je Slovensko členom, nepovažuje za návštevu zahraničia.

Stretnutie s Orbánom aj prezidentom Áderom

Minulý týždeň išla do Maďarska. Vo svojom vyjadreniach sa venovala nielen bilaterálnym otázkam, ale aj spolupráci v rámci Visegrádskej štvorky. Tá podľa nej nemôže byť len o ochrane regionálnych záujmov, musí sa snažiť prinášať vlastné riešenia na európsku pôdu.

Priestor vidí najmä v otázkach toho, ako chcú krajiny riešiť trend automatizácie a robotizácie pracovného trhu. Na rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom sa zaujímala o otázky fungovania justície a súdneho systému.

Práve pre problémy v rovnakej oblasti sa o Poľsko začala zaujímať aj Európska komisia. Zuzana Čaputová chce absolvovať nástupné návštevy vo všetkých okolitých krajinách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová