Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zuzana Čaputová, Andrzej Duda
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú prijal vo Varšave prezident Poľskej republiky Andrzej Duda. Varšava, 15. júl 2019. Foto: SITA/AP.
15. 07. 2019 20:12 PolitikaPoľskoPolitika z lokality Poľsko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Foto: Vzťahy nie sú len o ekonomike, vyhlásila Čaputová v Poľsku a poďakovala za podporu Ukrajiny

  • aktualizované 15. júla 20:12

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok navštívila Varšavu. V rámci nástupnej návštevy sa stretla s prezidentom Poľskej republiky Andrzejom Dudom.

S poľskou hlavou štátu okrem rokovania a tlačovej konferencie absolvovala aj obed za účasti predsedov oboch komôr parlamentu Marekom Kuchcińskim a Stanisławom Karczewskim.

Čaputová sa následne stretne s predsedom vlády Poľskej republiky Mateuszom Morawieckim.

Veľmi dôležitý partner

Poľsko je podľa Čaputovej pre Slovensko veľmi dôležitým partnerom – či už v obchode, vzájomných investíciách alebo v rámci spolupráce v dôležitých oblastiach, ako sú energetika a bezpečnosť. Je tu veľký priestor, aby sme spolu urobili ešte viac, napríklad aj v oblasti spoločných cestných prepojení.

„Naše vzťahy ale nie sú len o ekonomike. Sú aj o spoločnej histórii a spoločných hodnotách. Tento rok si pripomíname 30. výročie demokratických zmien v Európe. Počas komunistického režimu bola práve spolupráca poľských a našich disidentov veľmi dôležitá. Navzájom si dodávali silu v boji s totalitou a neslobodou,“ uviedla po stretnutí s prezidentom Dudom.

Zároveň sa mu poďakovala za podporu, ktorú Poľsko preukazuje Ukrajine a jej euroatlantickému smerovaniu. „Ukrajina je náš spoločný a zároveň najväčší sused. Jej bezpečnosť a stabilita je preto našou spoločnou prioritou. Mojím osobným cieľom je prispieť k zblíženiu a väčšiemu porozumeniu medzi Ukrajinou a naším regiónom. Aj preto plánujem Ukrajinu čo najskôr navštíviť,“ informovala Čaputová.

Pripomenula mečiarizmus

Slovenská prezidentka pripomenula, že práve Poľsko bolo prvou krajinou strednej a východnej Európy, kde pred tridsiatimi rokmi boli čiastočne slobodné voľby.

„Bolo to pre nás veľkou inšpiráciou. Na Slovensku nezabúdame na mená, ktoré boli s touto obrovskou zmenou späté – Lech Walesa, Tadeusz Mazowiecki, či Lech Kaczyński a mnohí ďalší. Vďaka nášmu spoločnému boju za slobodu sa demokratické hodnoty spravodlivosti, solidarity či rovnosti stali neoddeliteľnou súčasťou identity nášho regiónu,“ Čaputová.

Zuzana Čaputová, Andrzej Duda
Poľský prezident Andrzej Duda a Zuzana Čaputová pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidentky SR v Poľsku. Varšava, 15. júl 2019.Foto: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski

Zdôraznila, že to neznamená, že keď sme tieto hodnoty raz ubránili, nebude ich potrebné brániť znova v prítomnosti aj v budúcnosti.

Na Slovensku sme podľa Čaputovej takejto hrozbe čelili ako prví – počas mečiarizmu. „Ale s pomocou našich partnerov z Európskej únie, ale aj Poľska či Česka, sme toto obdobie prekonali a hodnoty demokracie ubránili. Našou dobrou historickou skúsenosťou je, že zvládnuť výzvy, minulé aj terajšie, nám pomáha práve návrat k hodnotám, ktoré sme pred tridsiatimi rokmi začali spoločne budovať,“ vyhlásila prezidentka.

„Pánovi prezidentovi som sa tiež poďakovala za podporu, ktorú Poľsko neustále preukazuje Ukrajine a jej euroatlantickému smerovaniu. Ukrajina je náš spoločný a zároveň najväčší sused. Jej bezpečnosť a stabilita je preto našou spoločnou prioritou. Mojím osobným cieľom je prispieť k zblíženiu a väčšiemu porozumeniu medzi Ukrajinou a naším regiónom. Aj preto plánujem Ukrajinu čo najskôr navštíviť,“ uviedla prezidentka.

Navštívila už aj Prahu a Brusel

V pondelok išlo už o štvrtú pracovnú cestu Zuzany Čaputovej do zahraničia za mesiac vo funkcii. Prvá viedla tradične do Prahy. Okrem rokovaní s politickými predstaviteľmi sa tam zúčastnila aj na koncerte Zuzana není sama doma, ktorý pre ňu pripravili jej priaznivci.

Desať dní po inaugurácii zase navštívila Brusel – aj ako hlavné mesto Belgicka, aj ako sídlo inštitúcií Európskej únie a NATO. Vtedy rezonoval jej výrok, že návštevu bruselských inštitúcií, ktorých je Slovensko členom, nepovažuje za návštevu zahraničia.

Stretnutie s Orbánom aj prezidentom Áderom

Minulý týždeň išla do Maďarska. Vo svojom vyjadreniach sa venovala nielen bilaterálnym otázkam, ale aj spolupráci v rámci Visegrádskej štvorky. Tá podľa nej nemôže byť len o ochrane regionálnych záujmov, musí sa snažiť prinášať vlastné riešenia na európsku pôdu.

Priestor vidí najmä v otázkach toho, ako chcú krajiny riešiť trend automatizácie a robotizácie pracovného trhu. Na rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom sa zaujímala o otázky fungovania justície a súdneho systému.

Práve pre problémy v rovnakej oblasti sa o Poľsko začala zaujímať aj Európska komisia. Zuzana Čaputová chce absolvovať nástupné návštevy vo všetkých okolitých krajinách.

Odporúčané články

Foto: Zmenila sa mi rola, ale ja som stále tá istá Zuzana, povedala prezidentka Čaputová na Pohode Môj postoj k ľudským právam dobré vzťahy s Čínou neohrozuje, reaguje Čaputová na kritiku Matečnej

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X