Pri novele o Policajnom zbore treba dohodnúť ešte jednu podmienku, tvrdí ministerka Saková

Denisa Saková
Ministerka vnútra SR Denisa Saková počas rokovania 116. schôdze vlády SR. Bratislava, 22. august 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. augusta (WebNoviny.sk) – Pokiaľ ide o novelu zákona o Policajnom zbore, ktorá mení pravidlá výberu policajného prezidenta, je potrebné nájsť zhodu na dĺžke jeho funkčného obdobia. Uviedla to v stredu po rokovaní vlády ministerka vnútra Denisa Saková.

O novele mala v stredu rokovať vláda, návrh však nakoniec z rokovania vypustili. Podľa Sakovej je dĺžka funkčného obdobia policajného prezidenta jediným závažným rozporom, ktorý v tejto veci treba doriešiť. Rezort pôvodne navrhoval pre novozvoleného šéfa polície funkčné obdobie sedem rokov.

Pokiaľ ide o iné námietky zo strany odbornej verejnosti, podľa Sakovej ministerstvo upustilo napríklad od pôvodne navrhovanej vekovej hranice 40 rokov pre kandidátov na funkciu policajného prezidenta.

„Taktiež sme upustili od požiadavky, že nový volený policajný prezident musí mať 15 rokov odslúžené v Policajnom zbore, ale znížili sme to na 10 rokov,“ dodala s tým, že rezort sa snažil nájsť kompromisy vo všetkých otázkach, v ktorých sa kompromis dal nájsť.

Novelou zákona o Policajnom zbore, ktorá má meniť spôsob voľby prezidenta Policajného zboru alebo šéfa policajnej inšpekcie, sa v stredu vláda nezaoberala. Ako po príchode na zasadnutie kabinetu uviedol predseda vlády Peter Pellegrini, okolo ohlasovaných zmien je stále veľa diskusie a z odborných kruhov zaznievajú kritické hlasy, preto má byť ešte predmetom rokovaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR