Proces s 'piťovcami dva' pokračoval, vypovedali obžalovaní

Foto: Thinkstock

BANSKÁ BYSTRICA 29. júna (WEBNOVINY) – Výpoveďou dvoch obžalovaných pokračovalo v pondelok na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie so skupinou okolo Miroslava A. tzv.„piťovci dva“. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry im kladie za vinu založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vydieranie a iné trestné činy. Traja sa ku skutkom priznali, ostatní vyhlásili, že sú nevinní.

Ronald Cs. z obce Nesvady na súde poprel skutky, ku ktorým sa priznal počas dvoch výsluchov v prípravnom konaní. Uviedol, že sa priznal preto, lebo nechcel ísť do väzby. Tvrdil, že ho na to naviedli policajti, ktorí mu údajne povedali, že ak nezmení výpoveď, pôjde do väzby. On bol v šoku a údajne podpísal „nejaké papiere“, pretože chcel ísť domov, lebo má maloletého syna, o ktorého sa stará a mal ho v aute, keď ho policajti zadržali.

Exriaditeľ piešťanskej kriminálky odmietol vypovedať

Podľa obžaloby bol činný pre zločineckú skupinu a podieľal sa na vymáhaní dlžoby pol milióna korún (16 597 eur) od istého muža zo Starej Turej. Spáchanie skutkov odmietol i Roman D. z Trnavy. Podľa obžaloby však spolu s ďalšími spoluobžalovanými od podnikateľa z Považskej Bystrice násilím vymáhal dlžobu najmenej štyritisíc eur. Keď peniaze nedostali, tak mužovi zobrali jeho mercedes v hodnote 45-tisíc eur.

Senát chcel vypočuť aj obžalovaného exriaditeľa piešťanskej kriminálky Milana K. Ten však odmietol, lebo nie je prítomný jeho zvolený obhajca a s náhradnou advokátkou nesúhlasí. Podľa obžaloby pomáhal pri zakrývaní trestnej činnosti, informoval členov skupiny o podrobnostiach vyšetrovania v ich prípade. Okrem podpory zločineckej skupiny mu kladie prokurátor za vinu zneužitie právomoci verejného činiteľa a branie úplatku.

Medzi stíhanými je aj priateľ Ďurianovej

Podľa obžaloby osemnásť skutkov spáchali obžalovaní v období od mája 2006 do augusta 2012 prevažne na západnom Slovensku.Traja sa ku skutkom priznali, ostatní vinu popierajú. Pojednávanie pokračuje v utorok 30. júna. Senát chce vypočuť údajného šéfa nitrianskeho podsvetia Ľuboša F., ktorého už právoplatne odsúdili za inú vec na tri roky nepodmienečne. Jeho obhajca označil stíhanie klienta za cielený útok orgánov činných v trestnom konaní.

Porovnal to s obvinením v prípade vraždy príslušníka sýkorovcov Csongrádyho, ktoré nakoniec bolo voči Ľubošovi F. zastavené. Súd zatiaľ nevypočul Miroslava A., ktorý chce vypovedať až po výsluchu svedkov. Tvrdí, že ich výpovede proti nemu boli údajne zmanipulované. Miroslav A. je odsúdený na 21 rokov odňatia slobody za drogovú trestnú činnosť, ktorú páchal ako príslušník bratislavského gangu Juraja Ondrejčáka, zvaného Piťo.

Medzi obžalovanými nie je pôvodný šéf piešťanskej skupiny Róbert Bíly. Ten po dohode s prokurátorom prijal trest osem rokov odňatia slobody nepodmienečne a trest prepadnutia majetku a v súčasnosti usvedčuje kumpánov. Zo šestnástich obžalovaných sú traja vo výkone trestu, šiesti vo väzbe a ostatných stíhajú na slobode. Medzi nimi je aj priateľ televíznej moderátorky Marianny Ďurianovej Roman D.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom