Procházková je veľmi spokojná, Valuška ešte vidí rezervy

Prochazkova

ŠTOKHOLM 16. marca (WEBNOVINY) – Slovenská jednotka v behu na lyžiach Alena Procházková opäť potvrdila, že v šprinte patrí medzi absolútnu svetovú špičku. V úvodnej etape štvordielneho seriálu finále Svetového pohára, ktorou bol šprint klasickou technikou v centre švédskej metropoly Štokholm, sa prebojovala až do šesťčlenného finále. V ňom nakoniec obsadila výborné piate miesto. Jubilejný desiatykrát v kariére sa v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus, umiestnila v pätici najlepších, devätnástykrát bola v TOP 10. „Som veľmi spokojná, že sa mi to takto skvele podarilo. V tejto konkurencii, aká sa na finále Svetového pohára zišla, je to fantastický výsledok,“ neskrývala po pretekoch radosť z dosiahnutého rezultátu 26-ročná zverenka trénera Jána Valušku. „Alena sa vrátila tam, kam patrí – medzi absolútnu špičku. To ma teší a samozrejme, že sme s takýmto výsledkom spokojní,“ potvrdil jej slová aj skúsený kormidelník.

V kvalifikácii dosiahla dvanásty najrýchlejší čas a bezpečne sa kvalifikovala do 30-členného štvrťfinále. „Nebolo to suverénne, ale na postup to stačilo. Nemala som dôvod byť nespokojná. Už tam som si všimla, že súperkám idú akosi lepšie lyže. Je to však realita, s ktorou sa musím vyrovnať. My sme tu traja – okrem mňa iba tréner a môj otec. Oni dvaja musia zvládnuť pri výbere a príprave lyží to, čo súperkám robí celý štáb ľudí. To nehovorím o ďalšom servise – lekárovi či masérovi. O tom ja nemôžem ani snívať. Dnes som si dokonca musela sama sebe robiť aj administratívny servis, behať do kancelárie pretekov. Jednoducho, mne to nemá kto vybaviť,“ priblížila realitu Alena Procházková. „Pre náš minitím sú takéto preteky extrémne náročné. Nie je totiž čas na testovanie lyží, na ich dokonalú prípravu. Mestský okruh sa behá na technickom snehu, ktorý má inú štruktúru a naozaj veľa záleží od výberu a prípravy lyží. V tomto výrazne zaostávame za špičkovými tímami. Je až neuveriteľné, že Alena dokáže držať krok s absolútnou elitou napriek tomuto hendikepu,“ doplnil ju Ján Valuška.

Štvrťfinále bolo pre najlepšiu slovenskú bežkyňu na lyžiach mimoriadne dramatické. Do posledného momentu bojovala so Švédkou Charlotte Kallovou o druhú priečku zaisťujúcu priamy postup do 12-členného semifinále. Nakoniec hádanku vyriešila až cieľová fotografia, ktorá potvrdila, že domáca reprezentantka bola o pár centimetrov vpredu. Alena však preťala cieľovú fotobunku v rovnakej desatine sekundy a bol to najrýchlejší čas spomedzi priamo nepostupujúcich. Práve to ju posunulo do ďalšej fázy pretekov. „Nórky ma tam niekde v polovici trate zavreli a ja som sa nemohla dostať dopredu. Priznám sa, nebolo mi všetko jedno. Po dobehnutí do cieľa mi rozhodcovia zobrali elektronický čip, čo znamená koniec pretekov. Potom, keď sa potvrdil môj postup, som si musela poň bežať do kancelárie pretekov. Boli to ´fofry´,“ pokračovala Banskobystričanka.

Semifinále už zvládla vynikajúco. Vyviezla sa za Petrou Majdičovou a v cieli bola druhá. „Vedela som, že Peťa bude rýchla. Chytila som sa jej a zubami-nechtami som sa jej držala až do cieľa. Oplatilo sa mi to,“ usmiala sa Alena Procházková.

Finále bolo bojom kto z koho. Jej konečné piate miesto nemožno brať inak ako úspech. „Priznám sa, že som veru myslela aj na ešte vyššiu priečku. Konkurencia je však veľmi silná. Súperky majú neuveriteľne rýchle lyže, ja to musím doháňať fyzicky. Je to však dobrý štart do finále. Nedávam si v ňom konkrétne ciele, ale samozrejme, že budem bojovať o čo najvyššie pozície. Verím, že sa mi aj vo Falune bude dariť,“ naznačila svoje ambície slovenská jednotka na „úzkych doskách“. „Odchádzame ešte teraz na noc zo Štokholmu do Falunu, čakajú nás najmenej tri hodiny v aute. Vo štvrtok však už chceme trénovať v dejisku posledných troch pretekov sezóny,“ dodal jej tréner Ján Valuška.

Tradičný úvod finále na okruhu pri Kráľovskom paláci v Štokholme sa vydaril nielen Alene Procházkovej, ale aj organizátorom. „Bolo super počasie, slnečno, teplota okolo nuly. Samozrejme, množstvo divákov, ktorí povzbudzovali najmä svojich, ale vytvorili dobrú atmosféru. Teším sa do Falunu, verím, že ešte urobím nejaký dobrý výsledok,“ zakončila Alena Procházková.

Finále SP 2010/11 pokračuje od piatka do nedele vo Falune asi 260 km severozápadne od Štokholmu. V piatok sú na programe preteky klasickou technikou, v sobotu skiatlon a v nedeľu stíhacie preteky voľnou technikou.

BEH NA LYŽIACH-SP: Triumf Majdičovej, Procházková piata

Víťazmi pretekov v šprinte klasickou technikou vo švédskej metropole Štokholm, ktorými sa začalo štvoretapové finále Svetového pohára v behu na lyžiach, sa stali domáci Emil Jönsson a Slovinka Petra Majdičová. Obaja tak symbolicky potvrdili zisk malého krištáľového glóbusu za konečné prvenstvo v hodnotení tejto divácky mimoriadne atraktívnej disciplíny v rámci Svetového pohára. Jönsson obhájil svoje minuloročné víťazstvo, Majdičová si do svojej vitríny vloží už tretiu malú krištáľovú guľu. Tie predchádzajúce získala v sezónach 2007/08 a

Skvelý výsledok zaznamenala slovenská reprezentantka Alena Procházková, ktorá skončila piata. Desiatykrát sa dostala medzi elitnú päťku v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o SP, devätnástykrát bola v TOP 10.

Procházková v kvalifikácii dosiahla dvanásty najrýchlejší čas. Vo štvrťfinále však mala na mále. Cieľová fotografia totiž potvrdila, že v cieli o niekoľko centimetrov zaostala za Švédkou Charlotte Kallovou, a to znamenalo tretie, teda prvé nepostupové miesto. Musela preto čakať na výsledok posledného štvrťfinálového behu a až potom prišla radosť z postupu do semifinále vďaka najrýchlejšiemu času spomedzi priamo nepostupujúcich. V semifinále už išla na istotu a druhým miestom si jasne vybojovala právo štartu medzi elitnou šesticou. Vo finále bolo z toho skvelé piate miesto, čím len potvrdila, že v tejto disciplíne patrí medzi najužšiu svetovú špičku a jej 6. miesto z nedávnych majstrovstiev sveta vôbec nebolo výsledkom náhody, ale stabilnej kvality. „Som veľmi spokojná, že sa mi to takto skvele podarilo. V tejto konkurencii, aká sa na finále Svetového pohára zišla, je to fantastický výsledok. Súperky majú neuveriteľne rýchle lyže, ja to musím doháňať fyzicky. Je to dobrý štart do finále. Nedávam si v ňom konkrétne ciele, ale samozrejme, že budem bojovať o čo najvyššie priečky. Verím, že sa mi aj vo Falune bude dariť,“ povedala pre agentúru SITA Alena Procházková. „Alena sa vrátila tam, kam patrí – medzi absolútnu špičku. To ma teší a samozrejme, že sme s takýmto výsledkom spokojní. Pre náš minitím sú takéto preteky extrémne náročné. Nie je totiž čas na testovanie lyží, na ich dokonalú prípravu. Mestský okruh sa behá na technickom snehu, ktorý má inú štruktúru a naozaj veľa záleží od výberu a prípravy lyží. V tomto výrazne zaostávame za špičkovými tímami. Je až neuveriteľné, že Alena dokáže držať krok s absolútnou elitou napriek tomuto hendikepu. Odchádzame na noc zo Štokholmu do Falunu, čakajú nás najmenej tri hodiny v aute. Vo štvrtok však už chceme trénovať v dejisku posledných troch pretekov sezóny,“ dodal jej tréner Ján Valuška.

Finále SP 2010/11 pokračuje od piatka do nedele vo Falune asi 260 km severozápadne od Štokholmu. V piatok sú na programe preteky klasickou technikou, v sobotu skiatlon a v nedeľu stíhacie preteky voľnou technikou.

Výsledky – šprint klasickou technikou:

1. Emil Jönsson (Švéd.) 2:11,2, 2. Petter Northug (Nór.) +0,6 s, 3. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +1,5, 4. Jesper Modin (Švéd.) +1,8, 5. Andrew Newel (USA), 6. Fulvio Scola (Tal.)

ŽENY: 1. Petra Majdičová (Slovin.) 2:28,4 min, 2. Marit Björgenová (Nór.) +2,8 s, 3. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +4,0, 4. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +4,6, 5. Alena Procházková (SR) +5,0, 6. Katja Višnarová (Slovin.)

Konečné poradie v hodnotení šprintu po jedenástich pretekoch (malý krištáľový glóbus):

MUŽI: 1. Emil Jönsson (Švéd.) 580 bodov, 2. Ola Vigen Hattestad (Nór.) 407, 3. Jesper Modin (Švéd.) 300, 4. Alexej Petuchov (Rus.) 277, 5. Fulvio Scola (Tal.) 275, 6. Eirik Brandsdal (Nór.) 239, 7. Petter Northug (Nór.) 204, 8. Andrew Newel (USA) 198, 9. Renato Pasini (Tal.) 190, 10. Alex Harvey (Kan.) 182, … Slováci v šprinte nebodovali.

ŽENY: 1. Petra Majdičová (Slovin.) 480 bodov, 2. Arianna Follisová (Tal.) 434, 3. Kikkan Randallová (USA) 427, 4. Marit Björgenová (Nór.) 403, 5. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 314, 6. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 305, 7. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) 277, 8. Katja Višnarová (Slovin.) 266, 9. Vesna Fabjanová (Slovin.) 264, 10. Hanna Falková (Švéd.) 232, … 18. Alena Procházková (SR) 149.

Poradie v štvoretapovom finále SP (určené na základe času z kvalifikácie a bonusu za umiestnenie vo finále):

MUŽI: 1. Emil Jönsson (Švéd.) 1:12,4 min, 2. Petter Northug (Nór.) +3,1 s, 3. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +3,3, 4. Jesper Modin (Švéd.) +11,3, 5. Andrew Newel (USA) +18,0, 6. Fulvio Scola (Tal.) +20,5, 7. Eldar Rönning (Nór.) +21,1, 8. Eirik Brandsdal +24,7, 9. John Kristian Dahl (Nór.) +25,6, 10. Matias Strandvall (Fín.) +28,0

ŽENY: 1. Petra Majdičová (Slovin.) 1:29,3 min, 2. Marit Björgenová (Nór.) +5,4 s, 3. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +14,6, 4. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +15,4, 5. Katja Višnarová (Slovin.) +18,5, 6. Alena Procházková (SR) +20,4, 7. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +23,6, 8. Aino-Kaisa Saarinenová (Fín.) +27,7, 9. Charlotte Kallová (Švéd.) +27,7, 10. Kikkan Randallová (USA) +31,1

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováCharlotte KallováJán ValuškaJustyna KowalczykováMarit BjörgenováPetra MajdičováPetter Northug