Raab očakáva uzavretie dohody o brexite do konca novembra, záver rokovaní je vraj v dohľade

Dominic Raab
Britský minister pre brexit Dominic Raab.

BRATISLAVA 31. októbra (WebNoviny.sk) – Britský minister pre brexit Dominic Raab „očakáva“ uzavretie dohody o odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) do 21. novembra. Politik to naznačil poslancom v liste výboru, ktorý preskúmava proces brexitu.

Ako uviedol, je šťastný, že sa bude môcť pred výbor postaviť, „keď bude dohoda uzavretá“ a „momentálne očakáva, že termín 21. novembra bude vhodný“.

Uzavretie zostáva ambíciou

V liste z 24. októbra, ktorý Raab adresoval predsedníčke výboru Hilary Benn, politik okrem iného uviedol, že koniec rokovaní je „v dohľade“ a „kým prekážky zostávajú, nemôže byť nad naše sily, aby sme sa cez ne nedostali“. Podľa Raaba už aj dohoda ohľadom budúcnosti hranice medzi Írskom a Severným Írskom „nie je ďaleko“.

„Vyriešili sme väčšinu problémov a spoločne budujeme to, ako by mohol vyzerať budúci vzťah, a robíme naozajstný pokrok,“ uviedol Raab.

Britskí predstavitelia tvrdia, že uzavretie dohody v polovici novembra zostáva ich ambíciou, ale v uplynulých dňoch nedošlo k žiadnemu náhlemu pokroku. Kancelária britskej premiérky Theresy Mayovej v reakcii na Raabov list podľa spravodajského portálu BBC uviedla, že pracujú na „čo najskoršom dosiahnutí dohody“.

Mimoriadny brexitový summit

Veľká Británia má EÚ opustiť 29. marca 2019. Obe strany chcú dosiahnuť dohodu o detailoch brexitu a navrhnúť plán pre ich budúce vzťahy pred koncom roka, aby aj Británia aj európsky blok mali dostatok času o tom hlasovať. Rokovania však zabrzdila otázka kontroly na hraniciach s Írskom.

V polovici novembra EÚ a Británia plánovali mimoriadny brexitový summit, ale plány odložili na neskôr po tom, ako na tohtomesačnom stretnutí nedosiahli dostatočný pokrok. Politické rokovania na vysokej úrovni sú momentálne pozastavené, ale technické rokovania stále pokračujú s cieľom nájsť cestu vpred.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominic RaabTheresa Mayová