Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žena
Ľudský papilomavírus (HPV), ktorý sa vo väčšine prípadov prenáša pohlavne, sa dá zistiť prostredníctvom testu. Foto: ilustračné, Thinkstock
29. septembra 2015 Zdravie od SITASITA Diskusia()

Rakovina krčka maternice sa dá vyliečiť, ak sa zistí včas

BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk – Včasná diagnostika a pravidelná návšteva lekára môžu pomôcť zabrániť vzniku rakoviny krčka maternice. Na tlačovej konferencii to vyhlásili slovenskí odborníci. Ako tiež uviedli, v prípade zachytenia ochorenia v predrakovinovom štádiu je šanca na vyliečenie sa výrazne vyššia. Potrebné je preto absolvovať pravidelné preventívne prehliadky. Podľa gynekológa a vedúceho sekretára Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS Martina Redechu však gynekológa každoročne vyhľadá menej ako 26 percent slovenských žien.

Rakovina krčka maternice je jediné známe onkologické ochorenie žien, ktoré spôsobuje vírusová infekcia. Ľudský papilomavírus (HPV), ktorý sa vo väčšine prípadov prenáša pohlavne, sa dá zistiť prostredníctvom testu. Prvotným spôsobom zistenia rizika rakoviny však naďalej zostáva štandardný cytologický test. Nevýhodou cytológie je, že nemusí odhaliť všetky predrakovinové stavy a rané štádiá rakoviny, a teda spôsobuje takzvanú falošnú negativitu.

Odborníci na tlačovej konferencii predstavili možné riešenie, a to test na prítomnosť HPV, ktorý na báze zisťovania vírusovej DNA dokáže určiť 14 rizikových typov tohto vírusu. Špeciálne sa zisťuje prítomnosť dvoch vysokorizikových genotypov HPV 16 a HPV 18, ktoré spôsobujú vyše 70 percent prípadov karcinómov krčka maternice. Test je mimoriadne citlivý a realizujú ho v rámci jediného odberu. Ako ďalej informovali, je dostupný všetkým ženám na Slovensku, ktoré oň môžu požiadať v gynekologických ambulanciách.

Prednášajúci na záver konferencie nezabudli zdôrazniť dôležitosť pravidelných návštev ženského lekára. „Pri dôkladnej prevencii by malo byť toto ochorenie skutočne len raritné a nie vyskytovať sa v takých vysokých počtoch,“ uviedol Redecha. Podobne sa vyjadrila aj pacientka, ktorá má s chorobou skúsenosť. „Určite netreba zanedbávať preventívne prehliadky. Potom, keď už je neskoro, sa z riešiteľného stáva neriešiteľné,“ dodala.

Odporúčané články

Svetový deň srdca vyzýva k zdravšiemu životnému prostrediu Ľudia, ktorí sa považujú za tučných, priberajú viac

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...