Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Od polovice septembra prešlo podľa policajných štatistík cez Chorvátsko takmer 250 000 ľudí. Foto: SITA/AP
12. januára 2016 SprávySvet od SITASITA Diskusia(5)

Rakúsko chce sprísniť opatrenia voči ekonomickým migrantom

Viedeň 12. januára (WebNoviny.sk) – Rakúsko plánuje prijať prísnejšie opatrenia na to, aby do krajiny zamedzilo vstup takzvaným ekonomickým migrantom. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenia predstaviteľov rakúskej vlády.

Do 8,5 miliónového Rakúska prišli v minulom roku státisíce ľudí utekajúcich pred ozbrojenými konfliktmi či chudobou z krajín na Blízkom východe, v Afganistane či inde. Mnohí z nich pritom smerovali do Nemecka.

Približne 90.000 spomedzi týchto osôb požiadalo v roku 2015 v krajine o azyl. Toto číslo predstavuje asi trojnásobný nárast v porovnaní s rokom 2014, uviedlo rakúske ministerstvo vnútra. Koľko z tohto počtu tvoria tzv. ekonomickí migranti, však známe nie je.

Rakúsky vicekancelár Reinhold Mitterlehner z konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) uviedol, že krajina sa pre prílev utečencov ocitla pod tlakom, aby konala na národnej úrovni, pričom členské krajiny EÚ jej v tejto situácii nepomohli.

Nevidím na európskej úrovni nič, čo by naznačovalo smerovanie ku konaniu,” uviedol Mitterlehner. Poukázal tiež na pomalý proces pri budovaní tzv. hotspotov na vonkajších európskych hraniciach, čím by sa zrýchlil proces udeľovania azylu.

Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová uviedla, že vo veci musí dôjsť k prísnemu opätovnému aplikovaniu tzv. dublinských pravidiel. Na základe nich budú môcť byť migranti posielaní späť do tej krajiny EÚ, do ktorej dorazili ako do prvej.

Miklová-Leitnerová za ekonomických migrantov označila aj takých utečencov z vojnových krajín, ktorí účelovo cestovali cez viacero krajín EÚ, aby si z nich nakoniec mohli vybrať tú najzámožnejšiu, napríklad Švédsko či Nemecko. Práve tieto krajiny ich totiž teraz posielajú späť do Rakúska.

Odporúčané články

Z Gabčíkova odišlo už 369 žiadateľov o rakúsky azyl Rakúšania začali s výstavbou plota na slovinských hraniciach

Témy

Diskusia

Už sa aj Faymann prebral z delíria, zdá sa. Ale im to trvalo....! Rakúsko by sa mohlo presťahovať celé ako je niekde ďaleko aj so svojimi nelegálnymi migrantami . J57 Keď sa počty migrantov pohybovali len okolo 10až 20-tisíc, páčilo sa im brať na každého migranta 10 tisíc eur z EÚ a pritom sa o nich nestarať. Keď sa im namnožili a cítia následky svojej nezodpovednosti, chcú rozdeľovať. Láhef Veškrno Je nanajvýš potrebné furt a furt a furt opakovať jebnutým tajtrlíkom EÚ,že jebať taký rozum,čo chodí neskoro...... Je nanajvýš potrebné im dôrazne povedať a dokázať,že sú v EÚ škodní.....Stačí si len pozorne všimnúť,koľko škody tajtrlíci za posledný rok - dva... zrazu chcú dodržiavať dublinské dohody, keď to v lete robil Orbán tak bol xenofób, pritom chcel len dodržať podpísané dohody, západná časť EÚ je celá zhnitá a na grc
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Byvanie je hra

najAPPKY.sk

DRAN.sk

Autolike.sk

Podnikam.sk

Dámskajazda

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...