Real nevzdáva boj o titul, hrdinom Barcelony bol Suárez

Gareth Bale, Jordi Alba
Hviezda Realu Madrid Gareth Bale v súboji s hráčom FC Barcelona Jordim Albom počas nedeľňajšieho zápasu 28. kola Primera División, v ktorom katalánsky veľkoklub zvíťazil 2:1. Barcelona, 22. marec 2015. Foto: SITA/AP

MADRID 23. marca (WEBNOVINY) – Futbalisti FC Barcelona zvíťazili v prvom tohtoročnom prestížnom dueli El Clásico nad hráčmi Realu Madrid 2:1 a po 28. kole najvyššej španielskej súťaže Primera División 2014/2015 vedú pred týmto svojím hlavným rivalom už o štyri body. Do konca zostáva ešte desať kôl.

Realu nevyšiel vabank v závere

Barcelončania sa v úvode duelu snažili získať kontrolu častým držaním lopty na svojich kopačkách. Prvú vážnejšiu šancu však mali hostia, ale Portugalčan Cristiano Ronaldo zblízka trafil do brvna. Hneď prvá strela do priestoru bránky sa skončila gólom, keď v 19. minúte po priamom kope Lionela Messiho otvoril skóre hlavou stopér Jérémy Mathieu.

Francúzsky obranca, ktorý pred sezónou prišiel z Valencie, strelil v posledných štyroch dueloch proti Realu Madrid tri góly, zakaždým hlavou. Madridčania odpovedali po polhodine hry. Luka Modrič vymyslel kolmicu na Karima Benzemu, ktorého spätná prihrávka našla Cristiana Ronalda a úradujúci najlepší futbalista sveta špičkou kopačky poslal loptu za domáceho gólmana Claudia Brava. Hostí čiastkový úspech posmelil k ešte väčšej aktivite a do prestávky podnikli viacero ďalších sľubných príležitostí na strelenie gólu. Rozhodcovia v 40.minúte pre postavenie mimo hry neuznali presný zásah Garetha Bala.

Prestávka viac padla vhod domácim, ktorí vďaka brankárovi Bravovi najskôr ustáli veľkú možnosť Benzemu a v 56. minúte druhýkrát v zápase udreli. Premiérovo v rámci prestížnych duelov El Clásico sa presadila predsezónna uruguajská posila – útočník Luis Suárez. „El Pistolero“ vyťažil z presného pasu Brazílčana Daniela Alvesa. Hostia sa snažili odpovedať systematickým prechodom do útoku a v polovici druhého polčasu zvrátili na svoju stranu aj prevahu v celkovom držaní lopty. S pribúdajúcimi minútami hrali hostia čoraz viac vabank, napokon bezúspešne. Vznikajúce okienka v ich obrane zostali napokon nepotrestané.

„Biely balet“ nevzdáva boj o titul

Podľa trénera Realu Carla Ancelottiho jeho mužstvo malo hodinu zápas pod kontrolou, v záverečných tridsiatich minútach robili jeho zverencom problémy protiútoky domácich do rozhodenej obrany.

„Myslím si, že sme mohli vidieť dva tímy na špičkovej úrovni. Hrali sme veľmi dobre, ale iba do druhého gólu domácich. Po ňom sme to mali veľmi zložité. Nebudem polemizovať, či vyhralo lepšie mužstvo. My sme boli lepší, ale iba prvú hodinu zápasu, zvyšných tridsať minút Barcelona predvádzala zničujúce kontry. Bodovať si zaslúžili obidva tímy. Nemyslím si, že inkasované góly padli po našich defenzívnych chybách. Rozhodujúci presný zásah bol o šikovnosti Suáreza. Barcelona je momentálne vo veľkej výhode, ale nevzdávame sa. Zlepšili sme sa, budeme pokračovať v začatej filozofii. Nebudeme ani uprednostňovať Ligu majstrov na úkor La Ligy. Nezabúdajme, že vo futbale je možné všetko,“ citoval Talianove pozápasové vyjadrenia portál goal.com.

Obranca hostí Pepe priznal, že v hre madridského tímu bolo po druhom góle FCB až príliš veľa túžby zvrátiť nepriaznivý stav. „Odchádzame smutní. V prvom polčase sme boli doslova v luxusnej pozícii. Držali sme loptu, boli pohybliví, mali sme veľa šancí. Barcelona mala jednu a strelila gól. Po druhom góle súpera sme zmenili myslenie a zápas nám unikol pomedzi prsty. Začali sme viac riskovať a náš herný štýl už nebol taký spoľahlivý. Začali sme hrať viac srdcom ako s rozumom,“ povedal portugalský stopér „Los Blancos“, na ktorého pre Canal+ nadviazal tvorca hry hostí Luka Modrič: „Boli sme oveľa lepší ako Barcelona, ale v prvom polčase sme mali streliť viac gólov. Nestalo sa. Pred ich druhým gólom sme hrali uvážlivo a dobre v obrane. V nasledujúcich stretnutiach musíme hrať tak ako dnes prvých 60 minút.“

Enrique ospevoval Suáreza

Domáci kouč Luis Enrique po zápase ospevoval strelca víťazného gólu Suáreza, keď vyhlásil, že Uruguajčan je hodný každého centu z prestupovej čiastky, ktorú zaňho Katalánci v lete minulého roka zaplatili.

„Gól na 2:1 nám dodal slobodu, vďaka ktorej sme si vypracovali ďalšie šance. Suárez predviedol hru na veľmi vysokej úrovni. Strelil dôležitý gól a vyprodukoval viacero iných akcií. To je dôvod, prečo sme ho podpísali,“ pochválil svojho zverenca Luis Enrique, ktorý vyzdvihol aj výkon brankára Claudia Brava. „Máme troch výborných brankárov. Bravo v zápase predviedol niekoľko skvelých zákrokov, ale rovnako tak aj hosťujúci Casillas. Videli sme zápas dvoch najlepších mužstiev na svete, dosiahli sme krásne víťazstvo. Zdolali sme najväčšieho rivala, ale tento výsledok nebude v konečnom účtovaní rozhodujúci. Ešte je do konca veľa zápasov a každý môže stratiť body,“ dodal pre goal.com 44-ročný rodák z Gijónu.

Barcelona sa tešila z víťazstva nad Realom Madrid takmer na deň presne po roku. Predtým získala skalp odvekého rivala 23. marca 2014, keď na madridskom štadióne Santiaga Bernabéua triumfovala 4:3. Následne dvakrát prehrala – 1:2 vo finále Copa del Rey 2013/2014 a v októbri v rámci La Ligy v Madride 1:3. Historická bilancia duelov El Clásico vyznieva naďalej mierne lepšie pre Real Madrid, ktorý zaznamenal 92 víťazstiev, 48 remíz a 89 prehier. Skóre je 388:371.