Regióny sa spamätávajú po snehovej kalamite

Sneh
Foto: SITA/Gabriel Lipták

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – V Košickom kraji sú dnes už všetky cesty vrátane ciest tretej triedy zjazdné a po takmer dvoch týždňoch sa skončila mimoriadna situácia.

Cesty prvej a druhej triedy sú mokré a prejazdné v plnom profile. Zjazdné sú aj všetky cesty tretej triedy, no na miestach, kde sa tvorili snehové jazyky a záveje, sa nachádza ešte kašovitá vrstva snehu do dvoch

Na cestách v okresoch Michalovce, Sobrance, Trebišov a Košice-okolie naďalej pracujú nakladače a iné mechanizmy na rozširovaní ich priechodnosti. Žiadame vodičov o trpezlivosť, ohľaduplnú jazdu a rešpektovanie pohybu mechanizmov na cestách. Na úsekoch so snehovými mantinelmi hrozí nebezpečenstvo odtrhnutia snehových krýh a ich následný pád na vozovku.

V Starých Horách je mimoriadna situácia

V súvislosti s množstvom čerstvého snehu a hrozbou padania lavín vyhlásila v Banskobystrickom kraji mimoriadnu situáciu zatiaľ len jedna obec, a to Staré Hory v okrese Banská Bystrica. Pre agentúru SITA to uviedol vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Banskej Bystrici Peter Baroš.

Dôvodom je situácia v Jelenskej doline, kde malé lavíny od nedele opakovane zasýpajú úzku cestu vedúcu do osady Rybie. Starosta vyhlásil mimoriadnu situáciu po tom, ako sa obecný mechanizmus pokazil. Potrebuje zohnať pásový odhŕňač,“ povedal Baroš. Dodal, že v osade sú aktuálne aj chalupári z Bratislavského kraja, kde sa začali jarné prázdniny.

Žilina masy snehu zvláda

Masy nahromadeného a pomaly sa topiaceho snehu Žilina zvláda, o pomoc žiadať zatiaľ nemusela. „Situáciu máme pod kontrolou. O mestské cesty a chodníky sa stará spoločnosť Žilinské komunikácie a vypomáhajú nám aj pracovníci spoločnosti T+T, s ktorou sme v zmluvnom vzťahu,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca mesta Pavol Čorba. O žilinské mestské cesty, námestia a ulice sa intenzívne stará šesť veľkých a štyri malé sypače, štyri traktory, štyri UNC stroje a dve posádky s pracovníkmi na ručné čistenie. V nárazových situáciách im vypomáhajú aj pracovníci verejnoprospešných prác.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom