Reklamu, ktorá si uťahuje z diktátorov, v Afrike zakázali

Bez názvu
Dvojníci Roberta Mugabeho a Saddáma Husajna na pláži v šortkách Foto: Youtube

Juhoafrický reťazec rýchleho občerstvenia Nando sa preslávil korenistým jedlom a provokačnými reklamami zároveň. Tou najnovšou, ktorá dostala názov „Posledný žijúci diktátor“, však podľa mnohých zahraničných médií zašiel priďaleko.

Bez názvu
Foto: Yotube

Krátky spot, ktorý nakrútil Dean Blumberg, si uťahuje z prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, ktorý pripravuje menovky na sviatočnú večeru a popri tom nostalgicky spomína na „staré dobré časy“. V klipe sa postupne objavujú dvojníci svetových diktátorov na pozadí piesne Those Were The Days. Prezident Mugabe sa najprv hrá s vodnými pištoľami s Muammarom Kaddafím, spieva karaoke s Mao Tse-Tungom a robí anjelov v piesku na pláži so Saddámom Husajnom. V reklame sa mihne aj bývalý ugandský prezident a vojnový vodca Idi Amin na tanku imitujúci známu scénu z veľkofilmu Titanic a Pietre Willem Botha, bývalý predseda vlády a neskôr aj prezident Juhoafrickej republiky, ktorého Mugabe romanticky hojdá na hojdačke.

Na záver spotu, keď Mugabe sedí na Deň Vďakyvzdania skľúčený a sám za veľkým stolom, príde pointa reklamy v slogane „V tomto období by nikto nemal jesť sám“, ktorá zároveň naznačuje, že Mugabe je po smrti Kaddáfiho a aj po nedávnej smrti Husního Mubaraka posledným žijúcim diktátorom. Nando zároveň upozorňuje na svoju novinku – balenie fastfoodu pre šiestich ľudí za rozumnú cenu.

Reťazec Nando, ktorý má svoje reštaurácie v 35 krajinách sveta vrátane USA, sa dočkal rozdielnych reakcií na svoje pikantné video. Koncom novembra vojenské združenie mladíkov podporujúcich Roberta Mugabeho v Zimbabwe pohrozilo reťazcu, že vyvolá bojkot, ak reklamu nestiahnu. Začiatkom decembra Nando podľahlo tlaku a reklamu stiahlo – ale len z juhoafrického vysielania. Ako dôvod firma uviedla „hrozbu násilia, ktoré by mohlo byť spáchané na zamestnancoch reštaurácie v Zimbabwe“. Juhoafrické periodikum Times Live dodalo, že urážať Mugabeho v rámci hraníc krajiny ilegálne.

www.huffingtonpost.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom