Rodina nevidiacich v Nitre išla voliť, pomáhal im asistent

Nevidiacim v Nitre pomáhal asistent
Nevidiaca Iveta Zbraneková so svojím vodiacim psom počas volebného aktu v rámci 1. kola volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov - vyšších územných celkov (VÚC) v Nitrianskom samosprávnom kraji. Regionálne voľby 2013 sú v poradí štvrtými voľbami od vzniku SR. Nitra, 9. november 2013. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 9. novembra (WEBNOVINY) –

S pomocou osobného asistenta v sobotu odvolila rodina nevidiacich z Nitry. Josef Zbranek s manželkou a synom majú poškodený zrak v rôznom rozsahu, čomu prispôsobili spôsob volenia.

„Každý používame inú technológiu, manželka má nahratý zoznam kandidátov na mobilnom telefóne s hlasovým výstupom a bude asistentovi diktovať, čo má zakrúžkovať. Ja som si zoznam doma zväčšil na počítači, zoberiem si lupu a budem mu tiež diktovať,“ povedal Josef Zbranek, ktorý je zároveň podpredsedom Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Ako dodal, problémy pri volení mu nehlásia ani iní členovia únie, pretože tiež chodia voliť spravidla s osobným asistentom.

Pri parlamentných voľbách rozosiela nevidiacim zoznam kandidátov v Braillovom písme a vo zvukovom vyhotovení Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, pri regionálnych a komunálnych však nie.

Rodina Zbranekovcov sa na voľbách zúčastňuje pravidelne, hendikep im prekážkou nie je. Okrsková volebná komisia ich už pozná a vychádza im v ústrety. Do volebnej miestnosti prišli aj s vodiacim psom.

Obrazom: Nevidiaci v Nitre volili s asistentom

Zbranekovci sa s poškodeným zrakom už narodili, normálne videnie teda nepoznajú. Osobný asistent Michal Brath dnes pomáhal nevidiacim pri voľbách prvý raz. Ako povedal, bežne s nimi chodieva po úradoch, k lekárovi či nakupovať potraviny. O osobného asistenta môžu ľudia s poškodeným zrakom požiadať na úrade práce.

Viac o voľbách v Nitrianskom samosprávnom kraji sa dozviete ———————————> TU.

Video: Nevidiaci v Nitre volili s pomocou osobného asistenta

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom