Rok 2024 očami Pavla Urbana: Danko kladie Pellegrinimu podmienky a Fico to bude musieť hasiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koalícia
Zľava: Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini, predseda Smer-SD Robert Fico a predseda strany SNS Andrej Danko počas príchodu k podpísaniu koaličnej dohody. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.

Rok 2024 bude rokom, keď nová vláda Roberta Fica začne naozaj vládnuť. Doteraz robila iba kozmetické úpravy, prípadne odvolávania z pomsty.

Až teraz prídu na stôl problémy, ktoré naozaj trápia občanov. Ľahké to nebude, lebo už prvé dni v roku 2024 ukázali, že jednota v koalícii závisí od obchodu – kto, koľko dostane.

Apetít u všetkých strán je veľký, uvidíme ako to teda premiér zvládne.

Volíme si hlavu štátu. Bude prezidentom Pellegrini?

Rok 2024 bude aj v znamení prezidentských volieb. Tesne po tých parlamentných som napísal, že v rámci rozdelení funkcií vo vládnej koalícii je najpravdepodobnejšie, že Peter Pellegrini bude koaličným kandidátom na post hlavy štátu. Zatiaľ to stále nie je oficiálne potvrdené, ale všetko nasvedčuje tomu, že sa tak už o niekoľko dní stane. Premiérom by zostal Fico, o post predsedu parlamentu by mal veľký záujem líder SNS Andrej Danko.

Možno to tak aj bude, ale k takejto dohode vedie ešte niekoľko prekážok. Naznačil ich práve predseda národniarov, ktorý podporu Pellegriniho neberie ako samozrejmosť, ale ako vec obchodu. Pri nedávnom rozhovore pre Plusku konštatoval, že politika je vlastne jeden obchod, kde sa každý snaží získať čo najviac, ale zároveň aj vedieť, kedy treba uľaviť z vlastných ambícií.

Podpora Pellegrinimu bude podľa Danka závisieť aj od toho, či strana Hlas-SD bude súhlasiť s otvorením koaličnej dohody a prerozdelením kresiel vo vládnej koalícii. On sám vidí, že by SNS mala získať napríklad aj ministerstvo hospodárstva.

Ak sa tak nestane, možno aj sám pôjde kandidovať na post prezidenta a už podnikol aj konkrétne kroky. Doteraz vraj vyzbieral viac ako 10-tisíc podpisov a za niekoľko dní bude mať aj nevyhnutných 15-tisíc, aby do tohtoročných volieb išiel ako nestranícky kandidát. Nevylúčil zároveň ani podporu Štefana Harabina, ktorého názory sú vraj blízke členstvu národniarov.

Rukavica je hodená, uvidíme či a ako bude Pellegrini reagovať. Musí si dobre rozmyslieť, či pre podporu vlastnej kandidatúry obetuje niektoré posty v exekutíve, alebo mu bude dôležitejšie zachovať pokoj vo vlastných radoch a nepodľahnúť podmienkam Danka.

Ponuka je jasná a je na lídrovi Hlasu-SD, ako sa rozhodne. Musí brať do úvahy aj niektoré témy, ktoré by sa podľa šéfa SNS mohli rozoberať v prípade odmietnutia ponuky. Tie by mohli hlboko zasiahnuť aj do Pellegriniho súkromia. Mnohí to označili za neetické, ale politika je boj a ako povedal samotný Danko, obchod.

Fico sa sústredí na eurovoľby

Predseda Smeru-SD Robert Fico už skôr zahlásil, že nemieni kandidovať na post hlavy štátu a nevylúčil podporu práve Petrovi Pellegrinimu.

Jeho pozornosť sa pravdepodobne viac sústredí na voľby do Európskeho parlamentu, kde sa bude snažiť dostať čo najviac svojich ľudí. Tí by sa mali spolu s poslancami maďarského Fideszu, a niektorými extrémnymi stranami z ďalších krajín Európskej únie, pokúsiť získať dostatok hlasov, aby mohli čeliť návrhom doteraz najsilnejším politickým zoskupeniam ľudovcov a socialistov.

Získal by tým možnosť, aby v značnej miere brzdil rozhodnutia EÚ, ktoré sa mu nepáčia, ale doteraz nemal dostatok síl, aby to aj urobil. Môže tak síce robiť na Európskej rade, ale tam zatiaľ viac súhlasil takmer so všetkými návrhmi premiérov, respektíve prezidentov z väčšiny členských krajín.

Problémom je aj to, že stratil významného spojenca z Poľska a tak by zostal osamotení s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Európsky parlament je preto vhodné miesto, aby sa aspoň takto dostal do povedomia voličov, ktorí mu dali hlas v predčasných parlamentných voľbách, že presadzuje to čo sľúbil.

Riadiť štát s obmedzenými prostriedkami nebude ľahké

Fico sa bude musieť sústrediť aj na chod štátu a zároveň splniť to, čo svojim voličom v predvolebnej kampani sľúbil. Hladných úst je veľa a prostriedkov málo.

Je si vedomý toho, že k tomu treba pripočítať aj požiadavky koaličných partnerov, ktoré niekedy nie sú úplne s jeho predstavami. Pozrime sa napríklad na požiadavku na zrušenie rodičovského dôchodku, ktorú SNS blokovalo.

K získaniu nevyhnutných peňazí zatiaľ siahol iba k zvyšovaniu daní, ale stále sme nevideli konkrétne kroky k šetreniu v štátnej správe a tu práve môže nastať problém. Kto by pripustil, aby jeho ministerstvo malo menej peňazí, ako si želá. Možno, že bude musieť pristúpiť aj na takýto krok, ale bude to obdobie ťažkých vyjednávaní s koaličnými partnermi.

K problémom možno zaradiť aj niektoré etické otázky, ktoré by sa vraj za tejto vlády nemali vyťahovať. Jedno je sľub, ale vieme z minulosti, že niektorí poslanci, predsa len pustia do parlamentu skúšobný balónik, aby videli, či sa im niečo aj z tejto oblasti podarí presadiť.

Fico vie, že každý hlas v zákonodarnom zbore je dôležitý a preto aj tu bude musieť presviedčať, aby jeho vládny projekt nestroskotal. Jedným slovom nebude to mať ľahké, ale Fico je dostatočné skúsený politik, aby vopred vedel, čo ho čaká a našiel spôsob, ako prípadným problémom predísť. Hasiť vzniknutý oheň je už často neskoro.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoPeter PellegriniRobert FicoViktor Orbán
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska radaEurópsky parlamentHlas-SDSMER-SDSNS Slovenská národná strana