Rovnaký typ Boeingu, ktorý sa zrútil, lieta aj nad Európou. Ktoré aerolinky používajú 737 Max 8?

Boeing 737 Max 8
Boeing 737 Max 8. Foto: SITA/Branislav Bibel - koláž WBN

BRATISLAVA 12. marec (WebNoviny.sk) – Po tragickej havárii Ethiopian Airlines stúpol počet leteckých spoločností, ktoré zastavili používanie Boeingu 737 Max 8. Ďalšie aerolinky však podľa zistení britskej BBC stále zostávajú v kontakte s výrobcom tohto typu lietadla, pričom ho naďalej používajú.

Bezpečnostné dôvody

Na letecké nešťastie v Etiópii reagoval aj Čínsky úrad pre civilné letectvo, ktorý dočasne zakázal všetkým aerolinkám používať zrejme problémový typ Boeingu. Opatrenie prijal z bezpečnostných dôvodov, keďže letecká havária v Etiópii je už druhou podobnou po októbrovej nehode Lion Air v Indonézii, pri ktorej rovnako zahynuli všetci ľudia na palube.

Podobné vyjadrenie podľa BBC vydal Singapurský úrad civilného letectva, ktorý pozastavil prevádzku všetkých Boeingov lietajúcich do Singapuru a späť. V Indonézii prejdú všetky Boeingy 737 Max 8 inšpekciou.

Len Americká federálna letecká správa vydala „oznámenie o zachovaní letovej spôsobilosti“, v ktorom schvaľuje ďalšie používanie lietadla. Rovnako aj American Airlines budú naďalej lietať s Boeingom, ale zároveň aj monitorovať situáciu.

Medzi obeťami sú aj Slováci

Niektoré aerolinky však stále používajú problémové lietadlo, zostávajú však v kontakte s jeho výrobcom. Ide najmä o Norwegian Air, Flydubai, TUI Group, Air Italy, Icelandair, S7, Southwest Airlines, Fiji Airways, WestJet či LOT Polish Airlines.

Let ET302 spoločnosti Ethiopian Airlines, ktorý smeroval z Addis Abeby do kenskej metropoly Nairobi, havaroval v nedeľu ráno krátko po štarte zhruba 50 kilometrov južne od Addis Abeby. Medzi 157 obeťami sú aj štyria Slováci. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa.

Letecké spoločnosti, ktoré prestali používať Boeing 737 Max 8:
Letecké spoločnosti Shenzhen
China Eastern Airlines
Air China
Okay Airways
Kunming Airlines
Ethiopian Airlines
Cayman Airways
Garuda Indonesia
Lion Air
Comair
Gol Airways
Aeromexico
Aerolineas Argentinas
SilkAir
Letecké spoločnosti, ktoré naďalej používajú Boeing 737 Max 8:
SpiceJet
Jet Airways
Corendon Airlines
Mauritania Airlines
Malindo Air
Sunwing Airlines
Skupina leteckého kapitálu
Cestovné služby Gecas
Spoločnosť Oman Air používa aj lietadlo, ale Boeing ich nepotvrdil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ethiopian Airlines