Rusi postavia v Indii 20 reaktorov, vytvoria aj mobilnú sieť

Rusi postavia v Indii 20 reaktorov, vytvoria aj mobilnú sieť
Prvé dva reaktory by mali začať stavať v roku 2016 v elektrárni Kudankulam, jednej zo siedmich atómových elektrárni v Indii. Foto: SITA/AP

NAÍ DILLÍ 11. decembra (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin a indický premiér Narendra Modi vo štvrtok podpísali dohody o posilnení obchodu, a to najmä v oblasti energetickej spolupráce, ktorej výsledkom bude vybudovanie najmenej 20 nových jadrových reaktorov. Stať by sa tak malo do 20 rokov.

Prvé dva by však mali začať stavať v roku 2016 v elektrárni Kudankulam, jednej zo siedmich atómových elektrárni v Indii. Na jej výstavbe sa ešte v roku 1988 Indovia dohodli s vtedajším Sovietskym zväzom. Rusko by sa na základe podpísaných dohôd taktiež malo podieľať na vytvorení mobilného operátora. Súčasťou veľkej ruskej delegácie v Indii bol aj Sergej Aksjonov, premiér Krymu, ktorý si Rusi v marci pričlenili. Po podpise memoranda o porozumení označil svoju návštevu Indie za súkromnú.

India je v súčasnosti treťou najväčšou ekonomikou Ázie a v ére studenej vojny udržiavala blízke vzťahy so Sovietskym zväzom, zatiaľ čo Spojené štáty boli naklonené susednému Pakistanu. V poslednom období dochádza k zbližovaniu medzi Naí Dillí a Washingtonom, no Moskva napriek tomu dúfa, že sa jej podarí predať výzbroj pre indickú armádu. India sa v uplynulých rokoch snažila diverzifikovať dodávateľov vojenskej techniky, ktorú nakupovala z USA, Izraela či Francúzska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin