Rusi vraj Sýrii zbrane nedodajú, kým neskončí konflikt

Syria
Foto: SITA/AP

MOSKVA 10. júla (WEBNOVINY) – Rusko nebude dodávať zbrane Sýrii, pokiaľ bude v krajine pokračovať ozbrojený konflikt.

V pondelok to povedal zástupca riaditeľa Federálneho úradu pre vojensko-technickú spoluprácu Vjačeslav Dzirkaln s tým, že Rusko však dodrží staré kontrakty.

Kým sa situácia nestabilizuje, nebudú žiadne dodávky nových zbraní,“ vyhlásil s tým, že Rusko je sýrskou krízou znepokojené. Dzirkaln sa konkrétne vyjadril o cvičných vojenských lietadlách Jak-130, ktoré by mala podľa ruských médií Moskva predať režimu prezidenta Baššára al-Asada.

Rusko však poslalo do sýrskeho prístavu Tartus námornú flotilu šiestich lodí vedenú protiponorkovým torpédoborcom. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra Interfax.

Admirál Chabanenko a tri ďalšie plavidlá vyrazili z prístavu Severomorsk na severnom polárnom kruhu a smerujú do Stredozemného mora, kde sa k nim pripojí tiež ruská hliadkovacia loď ako aj asistenčné plavidlo, povedal armádny zdroj pre agentúru.

Podľa jeho údajov plán plavby „zahŕňa zastávku“ v Tartuse, ktorá „nesúvisí s eskaláciou situácie v krajine„. Nasadenie flotily v Stredozemnom mori má trvať až do septembra.

Rusko je najväčším obrancom Sýrie na diplomatickom poli a ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN blokuje všetky pokusy Západu a arabských krajín prinútiť prezidenta al-Asada, aby odstúpil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom