SAD Zvolen navýši platy zamestnancom, Kotleba chce docieliť dohodu aj so SAD Lučenec

Autobus
Foto: ilustračné, SITA

BANSKÁ BYSTRICA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v pondelok podpísali trojstrannú dohodu o šesťpercentnom navýšení platov vybraných zamestnancov podniku Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen.

Dohodu uzavrelo vedenie BBSK so SAD Zvolen za účasti Odborovej organizácie zamestnancov (OOZ) SAD Zvolen. Ich zástupcovia o tom informovali na tlačovej besede.

Rokovania trvali od leta

Dohodu podpísali navyše k dodatku k Zmluve o službách vo verejnom záujme, ktorá sa týka prepravcu SAD Zvolen v rámci deviatich okresov Banskobystrického kraja, kde pôsobí. Podľa predsedu predstavenstva SAD Zvolen Adriána Polónyho rokovania na tomto dodatku trvali od leta 2016 a v týchto dňoch ich ukončili.

Ich výsledkom je predĺženie odpisov zo šesť na desať rokov a z toho plynúce predĺženie platnosti zmluvy do roku 2023.

Za najdôležitejšie považuje predseda BBSK Marian Kotleba stanovenie fixnej výšky dotácie na 77 centov za kilometer pre roky 2017 až 2018 a oprávnených nákladov 1,24 eura na kilometer. Tieto opatrenia majú v tomto a budúcom roku podľa neho spolu znamenať pre BBSK úsporu približne 20 miliónov eur.

„Z pohľadu samosprávneho kraja tento dodatok prináša veľkú výhodu v tom, že budeme vedieť stabilne odhadnúť náklady na výkony dopravcu vo verejnom záujme, teda budeme si vedieť v rozpočte presnejšie naplánovať, koľko peňazí budeme potrebovať na vykrytie ročných nákladov,“ vysvetlil predseda BBSK.

Podobný dodatok aj so SAD Lučenec

Podľa Polónyho, ktorý je zároveň aj členom Prezídia Zväzu autobusovej dopravy (ZAD), „podmienky, ktoré sú nastavené v BBSK, sú z pohľadu dnešnej ekonomiky na Slovensku najvýhodnejšie“. Podľa neho opatrenie navýšenia platov pomôže aj tomu, aby zamestnanci neodchádzali preč z kraja.

„Na navýšenie miezd zamestnancov bude dané 670- až 700 tisíc eur ročne,“ dodal Polóny a spresnil, že dodatok aj trojdohoda sú podpísane so spätnou platnosťou od 1. januára 2017.

„Intenzívne pracujeme na podobnom dodatku aj so SAD Lučenec,“ dodal na záver Kotleba. SAD Lučenec pôsobí v zvyšných štyroch z trinástich okresov BBSK.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Kotleba
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)