Sagan aj Dillier dostali pokutu za „neoprávnené doplnenie paliva“ počas pretekov Paríž-Roubaix

Peter Sagan
Radosť Petra Sagana v cieli 116. ročníka prestížnej klasiky Paríž-Roubaix, nazývanej aj "peklo severu". Roubaix, 8. apríl 2018. Foto: archívne, SITA/AP.

ROUBAIX 10. apríla (WebNoviny.sk) – Pokuta 1 000 švajčiarskych frankov neminula slovenského víťaza nedeľňajších cyklistických pretekov Paríž-Roubaix Petra Sagana ani celkovo druhého Švajčiara Silvana Dilliera. Dôvodom je „neoprávnené doplnenie paliva“ v záverečných 20 km, čo v preklade do normálnej reči znamená porušenie pravidiel o prijatí stravy či pitia, čiže občerstvenia, od členov ich tímov.

Ide o porušenie pravidla 12.1.040/23 Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI). Pokutu 1000 CHF musia zaplatiť obaja jazdci, ale aj ich družstvá Bora-Hansgrohe, resp. Ag2r La Mondiale. Informuje o tom web Cycling Weekly s odvolaním sa na správu komisára pretekov Paríž-Roubaix.

Froome prijal za 20 sekúnd výživový gél

Podobné pokuty nie sú výnimočné v cyklistickom pelotóne. Brit Christopher Froome dodatočne prišiel o 20 sekúnd zo svojho náskoku v celkovom poradí Tour de France v roku 2013, keď v 13. etape neoprávnene prijal výživový gél od svojho vtedajšieho tímového kolegu Richieho Porteho. Stalo sa tak počas cieľového stúpania na slávnom francúzskom kopci Alpe d´Huez.

Vlani na Tour de France 20-sekundovú penalizáciu vyfasovali Kolumbijčan Rigoberto Urán a Novozélanďan George Bennett z toho istého dôvodu. Napokon však nebolo hodnoverne preukázané, že obaja jazdci prevzali občerstvenie od členov svojich tímov a 20 sekúnd v celkovom poradí sa im opäť odrátalo.

Najcennejšie víťazstvo v profikariére

Peter Sagan skvelým nástupom 54 km pred cieľom a víťazným záverečným šprintom na velodróme v Roubaix získal jedno z najcennejších víťazstiev svojej profikariéry na ceste.

K trom titulom majstra sveta v sérii a triumfu na pretekoch Okolo Flámska pridal aj prvenstvo na Kráľovnej klasík. Sagan aktuálne má v zbierke už 104 profesionálnych víťazstiev. V tomto roku triumfoval aj na jednej z etáp pretekov Tour Down Under a tiež na flámskej klasike Gent-Wevelgem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christopher FroomePeter SaganRigoberto Urán