Šatan priblížil, čo Slovensku na MS v hokeji 2021 chýbalo. Pochválil tri „mladé pušky“ aj prvý útok

MS v hokeji 2021: Slovensko - Česko
Radosť slovenských hokejistov po góle v sieti Česka počas zápasu na MS v hokeji 2021. Riga, 1. jún 2021. Foto: SITA/AP

Napriek historicky najmladšiemu tímu na svetovom šampionáte, slovenskí hokejisti pred odchodom do lotyšskej Rigy deklarovali snahu pobiť sa o postup do štvrťfinále.

Viac o téme: MS v hokeji 2021

Napokon sa to po dlhých ôsmich rokoch na scéne majstrovstiev sveta aj podarilo, ale mužstvo s vekovým priemerom 24,75 roka na viac nemalo. Americká facka 1:6 vo štvrťfinále však môže najmä tínedžerom v slovenskom tíme poslúžiť ako výchovný prostriedok smerom do budúcnosti.

„Každý hráč potrebuje veľké zápasy. Veľa z našich mladých hráčov hralo prvýkrát zápas, v ktorom na druhej strane stálo mužstvo postavené z hráčov NHL. Nie je ľahké len tak prísť a taký tím zdolať. Mne sa páčilo, že naši chlapci bojovali a chceli sa biť o výsledok. Ibaže Američania boli mimoriadne efektívni. Táto skúsenosť je pre našich mladíkov skvelá. Som si istý, že teraz už vedia, kde je svetový hokej. A pevne verím, že z týchto poznatkov budú v budúcnosti čerpať,“ uviedol generálny manažér slovenského tímu Miroslav Šatan na webe hockeyslovakia.sk.

Postup si zaslúžili

Slováci v Rige striedali výborné momenty so slabšími, chýbala im kontinuita vysokého herného štandardu. Odborníci aj fanúšikovia sa zhodli, že zverenci Craiga Ramsayho si postup medzi osem najlepších tímov zaslúžili vzhľadom na nebojácne a obetavé výkony v základnej skupine, hoci súboje so Švajčiarmi a Čechmi im vonkoncom nevyšli.

„Zámer realizačného tímu dopriať skúsenosť z medzinárodného fóra čo najväčšiemu počtu mladých a perspektívnych reprezentantov vyšiel dokonale. Vďaka vedome realizovanej generačnej obmene môže mať hra národnému tímu v budúcnosti pokojne aj medailové kontúry,“ vyjadril názor web SZĽH.

Svetlá budúcnosť hokeja

„Keď sme šli do Rigy, vedeli sme, že máme mladé, menej skúsené mužstvo a veľa zápasov môže vyzerať rôzne. Chlapci ale turnaj zvládli. Ľudia, ktorí im fandili, môžu byť na nich hrdí. Nazbierali do budúcnosti veľa skúsenosti, z ktorých, verím, raz budú ťažiť,“ zhodnotil Šatan.

Najmä trojica „mladých pušiek“ Juraj Slafkovský, Samuel Kňažko a Šimon Nemec je už dnes považovaná za svetlú budúcnosť slovenského hokeja. „Všetci sú veľkým prísľubom. Hrali výborne. Áno, aj oni mali slabšie momenty, ale v niektorých dueloch boli našimi najaktívnejšími hráčmi,“ zdupľoval Šatan.

Mali dostatok priestoru

Všetci traja menovaní mladí hokejisti dostali na šampionáte dostatok priestoru. Šimon Nemec vo viacerých dueloch napriek nízkemu veku naznačil výnimočne vyspelé hokejové myslenie, predovšetkým v rozohrávke. Samuel Kňažko bol istotou zadných radov. Súboje s výrazne ťažšími a skúsenejšími protihráčmi zvládal často skúsene.

Nechýbal mu dôraz ani prehľad v hre. Juraj Slafkovský zasa vďaka vyše 100-kilovej postave ukázal výborné krytie puku v útočnom pásme. Veľakrát si dokázal nájsť ideálnu pozíciu na zakončenie, ale zo série vyložených gólových príležitostí nepremenil ani jednu.

Ofenzívne trio

Lídrami slovenského mužstva na šampionáte v Rige boli členovia prvej útočnej formácie, predovšetkým ofenzívne trio Peter Cehlárik, Marek Hrivík a Róbert Lantoši. Cehlárik sa stal s 11 bodmi suverénne najproduktívnejším slovenským hokejistov a jeden z najlepšie bodujúcich na celom turnaji.

„Prvý útok hral výborne. Cehlárik a Hrivík ukazovali celú sezónu vo Švédsku výborný hokej. Preniesli si ho aj sem a boli lídrami na ľade aj v kabíne. Fakt, že ostatné formácie nebodovali, je zrejmý. V niektorých zápasoch by sa tímu zišlo, ak by sa presadili, strelili nejaký gól. Pravdou je, že nám chýbala lepšia efektivita,“ dodal Šatan na webe SZĽH.

https://www.youtube.com/watch?v=wtMoca3AZVs;feature=emb_title

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Craig RamsayMarek HrivíkMiroslav ŠatanPeter CehlárikRóbert LantošiSamuel KňažkoŠimon Nemec
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentáciaSZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja