Saudskoarabský princ prijal zodpovednosť za vraždu Chášakdžího, telo novinára stále nenašli

Muhammad bin Salmán
Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán. Foto: archívne, SITA/AP

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán prijal zodpovednosť za vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího v Istanbule, no odmietol, že ju nariadil.

Bol to hrozný zločin. Ako líder Saudskej Arábie za tento prípad preberám zodpovednosť, a to najmä preto, že ho spáchali zamestnanci saudskoarabskej vlády,“ uviedol v relácii 60 Minutes a na otázku, či si objednal vraždu, odpovedal „rozhodne nie„.

Telo doteraz nenašli

Chášakdží prišiel na saudskoarabský konzulát v Turecku 2. októbra 2018, kde ho vládni agenti zavraždili a rozštvrtili jeho telo, ktoré sa doteraz nenašlo. Saudská Arábia obvinila v súvislosti s prípadom jedenásť ľudí, ktorých poslali pred súd. Žiadneho z nich však zatiaľ neusvedčili.

Organizácia Spojených národov tvrdí, že Saudská Arábia nesie zodpovednosť za vraždu a vyhlásila, že je potrebné preveriť možné napojenie Muhammada bin Salmána na prípad.

Zodpovednosť za vraždu

Kongres Spojených štátov amerických uviedol, že princ je zodpovedný za vraždu. Saudská Arábia si stále stojí za tým, že bin Salmán nemá so smrťou novinára nič spoločné.

Niektorí si myslia, že by som mal vedieť, čo tri milióny ľudí pracujúcich pre saudskoarabskú vládu každý deň robia,“ vyhlásil princ s tým, že nie je možné, aby mu takéto množstvo ľudí denne posielalo správy o svojej činnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Džamál ChášakdžíMuhammad bin Salmán