Schválený rozpočet mesta Hlohovec ráta aj s pokračovaním rekonštrukcie Hlohovského zámku

Hlohovský zámok
Pohľad na Hlohovský zámok, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Na Hlohoveckom zámku v súčastnosti prebiehajú stavebné práce - rekonštrukcia strechy. Hlohovec. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

HLOHOVEC 15. februára (WebNoviny.sk) – Mesto Hlohovec má po týždňoch rozpočtového provizória schválený rozpočet na rok 2019. Samospráva bude v tomto roku hospodáriť s čiastkou približne 24,5 milióna eur.

Príspevok aj na mzdové výdavky

Rozpočet ráta s pokračovaním rekonštrukcie Hlohovského zámku, kina Úsmev, ale poslanci vyhradili čiastku 150-tisíc eur aj na budovanie prvých polopodzemných kontajnerov na odpadky či 70-tisíc eur na starostlivosť o dreviny v meste. Za rozpočet po dlhej diskusii zahlasovala aj časť tých poslancov, ktorým neprešli ich pozmeňujúce návrhy.

Mestské kultúrne centrum dostane z rozpočtu mesta na svoju činnosť takmer 400-tisíc eur. V tejto čiastke je zahrnutý aj príspevok na prevádzkové a mzdové výdavky na sprístupnenie Hlohovského zámku. Táto dominanta mesta je po čiastočnej rekonštrukcii zatiaľ zatvorená.

Rozpočet bol v rozpore so zákonom

Do rozpočtu bolo zaradených aj takmer 880-tisíc z rezervného fondu, peniaze budú použité napríklad na rekonštrukciu kuchyne v jednej zo základných škôl, na rekonštrukciu vodovodných rozvodov, ale aj na nákup nového auta pre mestskú políciu alebo historického nábytku do zámku.

Mestské zastupiteľstvo v Hlohovci schválilo rozpočet na rok 2019 ešte v decembri minulého roku. Bol však v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, primátor Miroslav Kollár ho preto nepodpísal.

Opravený rozpočet malo mestské zastupiteľstvo schvaľovať 27. decembra, neprišiel však dostatok poslancov. Hlohovec tak začal rok 2019 po prvýkrát s rozpočtovým provizóriom, počas ktorého bola samospráva vo výdavkoch limitovaná minuloročným rozpočtom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Kollár