Šéf amerických tajných služieb Clapper odstúpil z funkcie

James Clapper
James Clapper Foto: SITA/AP

WASHINGTON 18. novembra (WebNoviny.sk) – Šéf amerických tajných služieb James Clapper odstúpil z funkcie. Tento krok sa očakával v súvislosti so zvolením nového prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý vymenuje svojich vlastných činiteľov aj v oblasti bezpečnostných zložiek, informovala stanica BBC.

Fotografia

Clapper (75) však zostane na poste až do 20. januára, keď vyprší prezidentský mandát Baracka Obamu. Pod Clapperovo vedenie spadá vyše 17 rozličných úradov vrátane Ústrednej spravodajskej služby (CIA) či Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Celkovo má na starosti viac než 107 000 zamestnancov.

Obrazom: Prezidentské voľby v USA

V osobnom profile, ktorý iba niekoľko hodín pred oznámením jeho rezignácie zverejnil magazín Wired, Clapper uviedol, že nikdy nemal pochybnosti o morálnosti svojej profesie. Národná bezpečnostná agentúra (NSA), jeden z úradov pod jeho dohľadom, v roku 2013 čelila škandálu v kauze Edward Snowden.

Clapper bol riaditeľom amerických tajných služieb od augusta 2010, predtým zastával viacero vysokých postov vrátane námestníka ministra obrany pre rozviedku, či riaditeľa Národnej agentúry pre geografický prieskum (NGA). Pôsobil aj vo vzdušných silách a tiež ako hlavný prezidentský radca pre tajné služby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpEdward Snowden
Firmy a inštitúcie CIA Central Intelligence AgencyFBI Federal Bureau of Investigation