Šéf vládnej strany Cabello odmieta žiadosť EÚ na vyhlásenie nových volieb vo Venezuele

Diosdado Cabello
Foto: archívne, SITA/AP

CARACAS 26. januára (WebNoviny.sk) – Venezuelská vláda odmietla žiadosť európskych štátov na vyhlásenie nových volieb v krajine. Šéf vládnej strany Diosdado Cabello v sobotu povedal, že lídri ako napríklad španielsky premiér Pedro Sánchez by mali viac premýšľať predtým, ako chcú Venezuelu poučovať o demokracii.

Nemôže len tak prísť a rozkazovať nám

Sánchez sa stal premiérom na základe dohody parlamentu po tom, ako jeho predchodca rezignoval pre obvinenia z korupcie. „Kto ho zvolil?“ pýtal sa Cabello na stretnutí v štáte Cojedes. „Nikto nemôže len tak prísť a rozkazovať nám,“ dodal.

Šéfka európskej zahraničnej politiky Federica Mogherini v sobotu uviedla, že Európska únia uzná opozičného lídra Juana Guaidóa za venezuelského prezidenta, pokiaľ Nicolás Maduro nevyhlási v najbližších dňoch nové voľby.

Osem dní na nové voľby

Pred jej sobotným komentárom dali Španielsko, Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia venezuelskej vláde osem dní na to, aby zvolala nové voľby, inak uznajú za prezidenta Guaidóa.

Líder venezuelského Národného zhromaždenia sa vyhlásil za dočasného prezidenta v stredu pred tisíckami demonštrantov na zhromaždení v Caracase. Ako uviedol, na základe venezuelskej ústavy je jeho právom, aby sa ujal prezidentskej funkcie až do vyhlásenia nových volieb. Za dočasného prezidenta ho už uznali Spojené štáty americké či Kanada. Maduro sa však podľa všetkého neplánuje vzdať moci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Diosdado CabelloFederica MogheriniováJuan GuaidóNicolas MaduroPedro Sánchez