Serafína Ostrihoňová ako primátorka Z. Moraviec skončila

Serafína Ostrihoňová
Serafína Ostrihoňová Foto: SITA/Mária Pietová

ZLATÉ MORAVCE 27. novembra (WEBNOVINY) – Primátorom Zlatých Moraviec sa stal kandidát koalície Smer-SD, KDH, ĽS-HZDS Peter Lednár. Nový primátor Zlatých Moraviec Peter Lednár (Smer-SD, KDH, ĽS-HZDS) chce do mesta vrátiť zákonnosť, slušnosť a bezpečnosť. Ako povedal pre agentúru SITA, atmosféra strachu sa v meste skončila. Lednár vystrieda Serafínu Ostrihoňovú (nezávislá), ktorá bola na čele mesta osem rokov. Za toto obdobie sa Zlaté Moravce zviditeľnili najmä neustálymi spormi medzi ňou a poslancami, ktoré ochromovali chod mesta. Volebná účasť tu dosiahla 56,66 percent. „Verím, že sa mi podarí mesto uzmieriť, lebo tu roky vládli zlé vzťahy. Myslím, že to bude úloha neľahká, ale s pomocou všetkých občanov to určite zvládneme,“ povedal Lednár pre agentúru SITA. Jeho prvým krokom na mestskej radnici bude ekonomický audit. Podľa jeho slov nikto okrem súčasného vedenia mesta nevie, v akom stave sa nachádzajú Zlaté Moravce.

Lednárovými prioritami bude vytváranie nových pracovných príležitostí a výstavba nových bytov. „Zo Zlatých Moraviec v posledných rokoch odišlo veľmi veľa mozgov, ktoré tu teraz chýbajú. Bolo by dobré, keby mladí ľudia zbadali, že mesto je perspektívne, čo sa doteraz nejavilo,“ skonštatoval. Zvýšiť chce aj bezpečnosť v uliciach mesta rozšírením kamerového systému, posilnením hliadok a organizovaním kurzov v spolupráci s políciou, ako sa chovať v prípade nebezpečia. „Vládla tu politika strachu. Veľmi veľa ľudí nechcelo so mnou komunikovať na verejnosti, ale radšej niekde za rohom,“ poukázal ďalej Lednár.

Okresný šéf Smeru-SD Marián Kéry je podľa svojich slov rád, že Zlatomoravčania pochopili potrebu zmeny, prišli voliť v hojnom počte a že v 21. storočí nehľadeli na to, ktorý kandidát ako dlho býva v Zlatých Moravciach. Lednár je totiž obyvateľom mesta len krátko. S Ostrihoňovou sa agentúre SITA spojiť nepodarilo, nedvíhala telefón.

Neskrývanú radosť zo zmeny na čele mesta majú niektorí poslanci, ktorí si s primátorkou nevedeli prísť na meno. Nezávislý poslanec Ľudovít Chládek, ktorého občania v sobotu zvolili do mestského zastupiteľstva opäť, sa už teší na spoluprácu s novým primátorom. „Vo voľbách vyhralo v prvom rade mesto, pretože tento nenormálny osemročný stav skončil. Konečne sa budú pravidelne konať mestské zastupiteľstvá, schvaľovať rozpočty, občania budú informovaní o dianí,“ povedal pre agentúru SITA Chládek. Poukázal na to, že Zlaté Moravce nemajú šesť rokov hlavného kontrolóra, dva roky nemajú schválené rozpočty, posledný záverečný účet je za rok 2006. Niektoré mestské komisie nezasadali už aj dva roky, poslanci nedostávali odmeny, mesto nečerpalo peniaze z eurofondov. „Ľudia už z toho boli unavení,“ myslí si Chládek. Podľa neho treba na radnici spraviť hĺbkové kontroly nakladania s financiami a podľa zistení vyvodiť aj trestno-právnu zodpovednosť.

Vysoká volebná účasť

Kontroverzná primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová je dôvodom vysokej volebnej účasti v meste. Dve volebné obdobia jej vládnutia rozdelili obyvateľov na dva tábory. Jedni jej dávajú za vinu rozvrat mesta, druhí na ňu nedajú dopustiť. Väčšina voličov by si po voľbách priala v meste zmenu. Dušan Švec od nového vedenia mesta očakáva, „že sa v Zlatých Moravciach začne niečo robiť“. Ako povedal, „cestná doprava je absolútne zanedbaná, chýba mi poriadok v meste, parkovanie, nákupné strediská v centre.“ Za súčasný stav môže podľa neho nečinnosť primátorky.

Nespokojná je aj Zdena Šípková, ktorá býva z mestskej časti Chyzerovce. „Bývam v uličke, kde nie je ani plyn. V celom meste plyn je a to je jediná ulica, kde nie je,“ povedala. Zmenu volila aj Katarína Šindlerová, ktorá o sebe povedala, že je starou mamou speváčky Martiny Šindlerovej. Primátorku obviňuje z toho, že im pre mesto zhabala rodinný pozemok. Ostrihoňová má už tradične podporu u Rómov v mestskej časti Chyzerovce. „Je to dobrá ženská. Ona pomôže každému, nech je primátorkou stále,“ myslí si Július Banda, ktorý ju volil aj s celou svojou rodinou. Vzápätí však dodal, že krúžkoval päťku aj jednotku, pričom číslo jedna má kandidát Peter Dvonč.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KéryPeter LednárSerafína Ostrihoňová