Severné Macedónsko je podľa Lajčáka na najlepšej ceste naplniť svoje euroatlantické ambície

Európska únia, Macedónsko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Severné Macedónsko je podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka na najlepšej ceste naplniť svoje euroatlantické ambície.

Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Lajčák je ako úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v týchto dňoch na návšteve Severného Macedónska. Terajšia cesta nadväzuje na jeho májovú návštevu Čiernej Hory a júnovú návštevu Albánska a Srbska.

Primárne napredovanie vo všetkých oblastiach

Minister zahraničných vecí rokoval 18. až 19. júna v Skopje so svojím rezortným kolegom Nikolom Dimitrovom, predsedom vlády Zoranom Zaevom, podpredsedom vlády pre európsku integráciu Bujarom Osmanim, lídrom opozície Christianom Mickoskim a prijal ho aj novozvolený severomacedónsky prezident Stevo Pendarovski. Minister povzbudil partnerov pri ich ďalšom úsilí v rámci integračných procesov bez ohľadu na dátum začatia rokovaní o vstupe do Európskej únie (EÚ).

Ratifikácie prístupového protokolu do NATO napredujú rýchlym tempom. K tomu prispelo aj Slovensko, ktoré medzi prvými siedmimi členmi Aliancie uložilo ratifikačný dokument u depozitára Severoatlantickej zmluvy. Verím, že otvorenie negociácií s EÚ je otázkou najbližších mesiacov,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. Cieľom reformných procesov musí byť podľa neho primárne napredovanie vo všetkých oblastiach tak, aby sa všestranne zlepšil život obyvateľov krajiny. “Integrácia do EÚ je vždy následná záležitosť, i keď úzko prepojená na túto kľúčovú otázku,“ priblížil Lajčák.

Slávnostné odovzdanie symbolických šekov

Minister sa na pôde misie OBSE v Skopje stretol s predstaviteľmi mimovládneho sektora ako aj s pracovníkmi misie, medzi ktorými aktuálne úspešne pôsobia aj dvaja občania SR. Navštívil taktiež Inštitút pre rehabilitáciu detí a mládeže, ktorý Slovenská republika v súlade so svojimi prioritami v rámci predsedníctva v OBSE podporila príspevkom v sume 20-tisíc eur, a to na projekt „Budovanie mostov“ medzi hlavnými etnickými skupinami v krajine. Lajčák využil svoj pobyt v Severnom Macedónsku aj na slávnostné odovzdanie symbolických šekov na podporu dvoch environmentálnych projektov financovaných z prostriedkov slovenskej rozvojovej pomoci, každý vo výške 10-tisíc eur.

Šéf diplomacie vystúpil v Skopje na druhom plenárnom zasadnutí Národného konventu pre EÚ v Severnom Macedónsku, ktorý Slovenská republika realizuje od roku 2017. Pri tejto príležitosti oznámil pokračovanie podpory tomuto projektu, ktorý je významný z pohľadu európskej integrácie krajiny. Ten sa realizuje prostredníctvom SlovakAid vo výške 100-tisíc eur na ďalšie dvojročné obdobie. Rovnaký príspevok poskytuje aj americká strana prostredníctvom USAID. V tejto súvislosti zástupcovia oboch strán slávnostne podpísali Memorandum o porozumení za prítomnosti šéfov slovenskej a severomacedónskej diplomacie.

Severomacedónska tlačová agentúra MIA uverejnila pri príležitosti Lajčákovej návštevy rozhovor so slovenským ministrom, v rámci ktorého odpovedal na otázky týkajúce sa jeho návštevy, významu dohody medzi Aténami a Skopje o názve krajiny, pôsobenia vôbec najstaršej misie OBSE v nej, otázky otvorenia prístupových rokovaní s EÚ a ďalších súvisiacich tém.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy