Aktualizované: Silný vietor spôsobuje na Slovensku výpadky elektrickej energie, hasiči odstraňujú spadnuté stromy

POČASIE: Silný vietor
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 29. októbra, 18:14

BRATISLAVA 29. októbra (WebNoviny.sk) – Profesionálni a dobrovoľní hasiči nepretržite zasahujú pri udalostiach súvisiacich so silným vetrom.

Ako informovala Zuzana Farkasová z Hasičského a záchranného zboru, najviac výjazdov je Trenčianskom kraji, kde dovedna vykonalo 180 hasičov až 60 výjazdov k udalostiam rôzneho charakteru.

„ Hasiči v Trnavskom kraji zasahovali 40-krát, v Nitrianskom kraji 30-krát, v Bratislavskom kraji 25-krát, v Banskobystrickom kraji 21-krát, v Košickom a Prešovskom kraji 8 a 5-krát,“ uviedla a dodala, že hasiči najčastejšie pomáhajú pri popadaných stromoch, ktoré blokujú štátne cesty a ohrozujú zaparkované vozidlá.

Padnuté stromy a uvoľnené strechy

Na niektorých miestach spôsobili stromy spadnuté na elektrické vedenie niekoľkohodinový výpadok energie. „K výjazdom súvisiacim s dnešnou veternou smršťou bolo doposiaľ vyslaných takmer 700 profesionálnych a dobrovoľných hasičov, pričom desiatky zásahov stále prebiehajú,“ uzavrela.

Pomoc príslušníkov bola podľa jej slov nevyhnutná aj v Senici, kde sa na jednom z bytových domov uvoľnila strecha a spadla na niekoľko zaparkovaných vozidiel.

Hasičov privolali aj do lokality Nižné Kamence, kde sa vybrežil vodný tok Varínka a zahatal cestu dvom zaparkovaným vozidlám s niekoľkými cestujúcimi. Hasiči osoby vyviedli do bezpečia pomocou lana.

Výpadky elektrickej energie

Extrémne silný vietor na západnom Slovensku spôsobil na viacerých miestach aj výpadok elektrickej energie. Ako informuje Západoslovenská distribučná, a.s., na svojej internetovej stránke, momentálne je najviac postihnutá oblasť Bratislavy, Senice, Dunajskej Stredy, Trenčína, Partizánskeho, Nitry a Komárna.

„Na odstránení porúch pracujú pohotovostné zložky Západoslovenskej distribučnej nepretržite. Informácie o približnom čase odstránenia poruchy postupne aktualizujeme na stránke s aktuálnymi poruchami,“ uvádza spoločnosť. Zároveň upozorňuje, že z dôvodu vysokého počtu volaní na poruchovú linku Západoslovenskej distribučnej môže prísť k predĺženiu času prepojenia na operátora.

Spoločnosť ďakuje za trpezlivosť a pochopenie. „Veríme, že sa nám poruchy podarí odstrániť v čo najkratšom čase,“ dodáva.

Kalamita na strednom Slovensku

Práce na odstraňovaní kalamity na strednom Slovensku komplikujú neprestávajúci dážď a silný vietor. Energetici pracujú v náročných podmienkach a snažia sa obnoviť dodávku elektriny približne na tridsiatich linkách vysokého napätia.

Ako agentúru SITA informoval hovorca spoločnosti Stredoslovenská energetika – Distribúcia Miroslav Gejdoš, v nedeľu ráno približne od šiestej hodiny začalo dochádzať na území stredného Slovenska k viacerým väčším výpadkom elektriny.

„Je za tým búrková činnosť a silný nárazový vietor. Situácia dosiahla krátko po poludní charakter kalamity. Stredoslovenská energetika – Distribúcia (SSE-D), ktorá zasiahnuté územie obhospodaruje, registruje aktuálne zhruba tri desiatky porúch na linkách vysokého napätia. Dokopy výpadky pocítilo približne 90-tisíc odberných miest. Najvážnejšia situácia je aktuálne v okolí Žiliny, Martina a Banskej Bystrice,“ uviedol.

Zamestnanci SSE-D pracujú v teréne na odstraňovaní porúch, aby mohli postihnuté lokality zásobovať elektrinou čo najskôr.

„Niektoré poruchy sa dajú odstrániť jednoduchšie a rýchlejšie, pri niektorých komplikovanejších to môže trvať o niečo dlhšie. Najmä, ak sa musia naši pracovníci pohybovať v náročnom teréne. Všetkých dotknutých by sme chceli požiadať o trpezlivosť. Robíme všetko, čo je v našich silách, ale prácu nám na niektorých miestach stále komplikuje dážď a prudký vietor,“ skonštatoval riaditeľ dispečingu v SSE-D Pavol Pekár.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav