Širokého firma zarobí na digitalizácii kultúrneho dedičstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Široký
Juraj Široký Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Na jednom z najväčších projektov v rezorte kultúry sa bude podieľať firma podnikateľa blízkeho Smeru Juraja Širokého.

Eseročka bit-Studio, ktorú Široký podľa týždenníka Trend ovláda cez spoločnosť Druhá strategická, zarobí na digitalizácii kultúrneho dedičstva.

Pre Slovenskú národnú knižnicu (SNK) má dodať systém na spracovanie dokumentov za 1,4 milióna eur. Nemecká spoločnosť CCS ho pred dvoma rokmi ponúkala zhruba o 400-tisíc eur lacnejšie.

Podozrivé skutočnosti

Peniaze, korupcia
Foto: Shutterstock

Martinská SNK bude digitalizovať stotisíc kníh a množstvo ďalších písomností. Softvér od Širokého firmy má tieto digitalizované dokumenty spravovať. Zmluva s bit-Studiom však môže byť problematická, Slovensko na digitalizáciu využíva eurofondy. Ak sa bruselskí úradníci pozrú na vec zo správneho uhla, nájdu podľa Trendu podozrivé skutočnosti.

Podmienky súťaže, ktorú vypísala SNK podľa týždenníka nápadne pripomínajú softvér nemeckej firmy CCS. Tá svoj systém ponúkla bývalému riaditeľovi knižnice Dušanovi Katuščákovi pred dvoma rokmi. Katuščák je presvedčený, že tender, ktorý má vyhrať bit-STUDIO, počíta s rovnakou technológiou. „Kvantifikácia, ako aj funkčná špecifikácia v ponuke CCS pre SNK je takmer totožná so súťažnými podkladmi, samozrejme v zaobalenej forme,“ hovorí Katuščák.

Knižnica môže prísť o eurofondy

Ak sa preukáže, že podmienky boli nastavené v prospech jednej firmy, knižnica príde o eurofondy. Riaditeľka SNK Katarína Krištofová však tvrdí, že sa pri príprave podmienok opierali aj o iné dostupné technické riešenia. Je veľmi pravdepodobné, že knižnica vie nakúpiť potrebný softvér výrazne lacnejšie.

Nemci ho ponúkli spolu s jeho zábehom a údržbou zhruba za milión eur s DPH. Ponuka bit-Studia je podľa informácií Trendu 1,4 milióna eur.

K tomuto rozdielu sa Krištofová nevyjadrila. „Pokiaľ máte záujem zistiť bližšie informácie o obchodnej, respektíve distribučnej politike subjektov, ktoré uvádzate vo svojich otázkach, musíme Vás odporučiť na nich,“ napísala v reakcii na otázky týždenníka.

Širokého firme sa darí

Burza kníh v Bratislave
Foto: SITA/Marián Peiger

Spoločnosť bit-Studio na otázky Trendu odpovedala prostredníctvom Širokého hovorkyne Michaely Kováčik Grendelovej. K tendru napísala jedinú vetu: „Zmluva so SNK je v štádiu podpisového konania na ministerstve kultúry“.

Ministerstvo je vo vyjadreniach opatrné. Podľa jeho hovorcu Jozefa Bednára sa môže ponuka víťazného uchádzača zverejniť až po podpise zmluvy. Na projekt digitalizácie kultúrneho dedičstva má ísť celkovo viac než 190 miliónov eur, Slovensko ho má dokončiť do roku 2015.

Firme bit-Studio sa po nástupe kabinetu Roberta Fica podľa týždenníka Trend darí, podpísala viacero zmlúv so štátnym Transpetrolom, Fyzikálnym ústavom SAV či Slovenskou národnou galériou. Súťaží aj o informačný systém pre ministerstvo spravodlivosti, ktorého hodnota sa odhaduje zhruba na 140 miliónov eur. Za prvej vlády Fica získalo bit-Studio zákazku na ministerstve hospodárstva, sprevádzali ju podozrenia z klientelizmu. Dôvodom bol vzťah Širokého k vtedajšiemu ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi. Pred nástupom do funkcie bol Jahnátek riaditeľom v Širokého firme Plastika Nitra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Široký
Firmy a inštitúcie SNK Slovenská národná knižnica