Skalica po dráme zdolala Poprad, Košice rozstrieľali Zvolen

Kosice zvolen
Zľava: Michal Šeda z Košíc a Lukáš Škrečko zo Zvolena v zápase 47. kola hokejovej Tipsport extraligy, HC Košice - HKm Zvolen. Košice, 14. február 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Výsledky 47. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy.

MsHK DOXXbet Žilina – HC Slovan Bratislava 0:4 (0:1, 0:0, 0:3)

Zilina slovan

V úvode zápasu sa obidva tímy snažili urobiť čo najmenej chýb. Viac z hry aj streleckých príležitostí mal v prvej päťminútovke bratislavský Slovan.

V 9. min domáci Smotrila nezužitkoval ideálnu prihrávku Drevenáka. Následne pri vylúčení Bulíka domáci roztočili pred Konrádom kolotoč, gól však napadol. Ďalšie minúty patrili „vlkom“, keď viackrát bolo pred bratislavským gólmanom horúco, ale stav sa nemenil.

V 17. min išiel na trestnú lavicu domáci kapitán Devečka a hostia po minúte strelili prvý gól, keď vyrazenú strelu Bakoš poslal za chrbát Mareka Laca – 0:1.

Druhá tretina bola v prvých desiatich minútach vyrovnaná, obidve mužstvá si vypracovali po jednej vyloženej šanci. Najskôr v 23. min Kukumberg sám pred poloprázdnou bránkou mieril vedľa a v 26. min unikol domáci Sivák, ale Konráda sa mu nepodarilo prekonať. Tlak Žiliny silnel a šťastena stála častokrát na strane Konráda, jedenkrát ho zachránila aj ľavá žŕdka. V závere tretiny mali domáci početnú prevahu, veľkú šancu „spálil“ minútu pred koncom druhej dvadsaťminútovky Róbert Huna, ktorý mieril len vedľa poloopustenej bránky Konráda.

Začiatok tretej tretiny zvládli hostia vynikajúco, keď využili trikrát zaváhanie domácej obrany. Najskôr sa v 42. min Kukumberg sám pred Lacom nemýlil, v 47. min strelu Švarného domáci brankár iba vyrazil a Libor Hudáček poslal puk do žilinskej siete – 0:3. O dve minúty neskôr ten istý hráč prekonal Laca štvrtýkrát – 0:4. Po tomto inkasovanom góle Laca vystriedal Murín. Domáci mohli streliť čestný úspech v 54. min, keď dobré príležitosti mali mladíci Jarab a Kubiš, ale neuspeli. Žilinčanom nevyšla ani presilová hra v záverečných minútach, a tak bratislavskému Slovanu podľahli 0:4.

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Výsledok zápasu nezodpovedá priebehu hry. Chlapcom nie je čo vyčítať, snažili sa a hrali dobre. Utvorili sme si veľa šancí, ale zlyhali sme v koncovke. Bez gólu sa zápas vyhrať nedá. O výsledku duelu rozhodol druhý gól, ktorý padol po našej druhej chybe.“

Jan Neliba (tréner Slovana): „Diváci videli kvalitný hokej. O výsledku rozhodol náš brankár, ktorý chytal výborne. Výsledok však nezodpovedá priebehu hry. Domáci hrali dobre, nemali však šťastie, my áno. Náš výkon nebol až taký dobrý. Bolo to vydolované víťazstvo, ale aj takéto je potešujúce.“

Góly: 18. M. Bakoš (Švarný, Dobroň), 42. Kukumberg, 47. L. Hudáček (Švarný), 49. L. Hudáček (Šatan)

Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – V. Snášel, Gajan, 1793 divákov

Žilina: M. Laco (49. I. Murín) – D. Devečka, Kudělka, Harant, Dlouhý, Ďurkech, Houdek, Staňo – P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, Stupka – T. Sýkora, M. Drevenák, Smotrila – Jarab, Linet, Kubiš

Slovan: Konrád – Dobroň, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka, Štajnoch, L. Kozák, Jerofejevs, Trška – Šatan, M. Hudec, L. Hudáček – D. Skokan, Kukumberg, Preisinger – M. Bartánus, Bulík, M. Bakoš – M. Sloboda, Macho, A. Kudrna

MHC Mountfield Martin – Dukla Trenčín 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Martin trencin

Úvodnú šancu zápasu zahodil Zeliska, ktorý sa už v 1. min rútil sám na brankára Kováča. Potom prebrali aktivitu na svoje hokejky hostia, ktorí sa tlačili pred brankára Šimka. V 4. min sa obtrela Mikulova nahodená strela o žŕdku Šimkovej bránky. Na druhej strane Kriškova strela v 8. min neprekvapila Kováča.

O minútu, po tom ako naskočil z trestnej lavice Gašparovič, vystrelil Fadrný a odrazený puk pohodlne dopravil do siete Škoda – 1:0. V 16. min roztočila Dukla v presilovke pred Šimkom kolotoč a Fabušova dorážka priniesla hosťom vyrovnanie – 1:1. V priebehu 19. min bol Šimko v plnej permanencii, vynikol pri strelách Mikulu, Habšudu a Gašparoviča.

Na začiatku druhej tretiny boli Trenčania tiež hokejovejším tímom. V 24. min však nevyužili 39-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. O dve minúty aj Martinčania v presilovke pohrozili, no Škoda netrafil horný odkrytý roh Kováčovej bránky. V polovici zápasu zaujala pekná individuálna akcia J. Cígera. Domáci začali potom hrýzť a zamestnávali defenzívu Dukly. V 36. min sa nepresadil Važan. O dve minúty pripravil Pardavý dobrú pozíciu Fabušovi, ale ani on nedal.

Aj do tretice boli v úvode tretiny aktívnejší hostia. V 43. min mieril Tybor iba do žŕdky a o minútu na to zahodil Kriška nemožné. Zápas tak bol stále otvorený a obe mužstvá čakali na chybu súpera. V 57. min mal na hokejke rozdielový gól Škoda: v oslabení unikol, išiel sám na Kováča, bol faulovaný, ale nariadené trestné strieľanie nepremenil. Pravidlo nedáš – dostaneš sa potom potvrdilo 95 sekúnd pred treťou sirénou. Od A. Šťastného sa v pokračujúcej presilovke odrazil puk do bránky – 1:2. Domácim k vyrovnaniu nepomohla ani 59 sekundová power-play.

Branislav Stolárik (asistent trénera Martina): „Pre nás to bol zápas o tom, či sa ešte priblížime smerom k play-off alebo viac k barážovému umiestneniu. Mrzí nás nepremenené trestné strieľanie v závere zápasu a potom nešťastný gól, ktorým si Trenčín odniesol víťazstvo. Prehrali sme už šiesty duel v rade, dostali sme sa pod tlak, ale pokúsime sa v ďalších stretnutiach rozdúchať teoretickú šancu hrať play-off.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Do Martina sme prišli hrať zodpovedne zozadu. Zavrieť stredné pásmo a tam čakať na chybu súpera. Čo sme chceli sme aj splnili, hoci až v samom závere zápasu. Tak ako sme mohli vyhrať, mohli sme aj prehrať. Keby súper premenil trestné strieľanie, výsledok by bol opačný.“

Góly: 9. V. Škoda (Fadrný) – 15. P. Fabuš (Vizváry, Hlubuček), 59. A. Šťastný (Pardavý, P. Fabuš)

Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – J. Tvrdoň, M. Orolin, 1015 divákov

Martin: M. Šimko – Drgoň, Brcko, Leško, M. Výborný, Zukal, Matejka, Vartovník, Škumát – Zeliska, Galamboš, Michal Važan – Kriška, V. Škoda, Fadrný – Macejka, Miroslav Ižvolt, Šišovský – Themár, J. Cíger, M. Sobota

Trenčín: V. Kováč – Hlubuček, Vizváry, Habšuda, E. Bednár, Štindl, Gabriš – P. Fabuš, A. Šťastný, Pardavý – M. Daňo, Melichárek, J. Gašparovič – Sojčík, R. Tvrdoň, Tybor – O. Mikula, M. Filo, Jakúbek

HK 36 Skalica – HK AutoFinance Poprad 4:3 (0:0, 1:2, 3:1)

Skalica poprad

Na skalickom štadióne hostili domáci Popradčanov, ktorí prevzali iniciatívu od prvej minúty a zasypali Lakosila v rýchlom slede viacerými strelami.

Hra sa vyrovnala a v polovici stretnutia boli už Skaličania aktívnejší. V 8. min sa Višňovský ocitol vo veľkej šanci medzi kruhmi, no zvolil nevýhodnú prihrávku. Šance mali najmä prvá a tretia skalická päťka. V závere prvého dejstva si však Popradčania vypracovali niekoľko útočných akcií, z ktorých najbližšie ku gólu bol pokus neobsadeného Balána v 17. min.

Úvod druhej tretiny zvládli lepšie hostia a po tlaku pred skalickou bránkou padol vlastný gól po strele Strömberga, ktorému bol napokon pripísaný. Len minúta stačila Popradu na to, aby zvýšil svoj náskok – osamotený Svačina z uhla prekonal Lakosila po prihrávke Rapáča. Počas celej druhej tretiny sa hral nervózny a agresívny hokej. Odpoveď Skalice prišla v 32 min z hokejky Školiaka, ktorý presne trafil nekryté miesto pri presune Melicherčíka. Záver tretiny bol v réžii Skalice, ktorá sa snažila využiť päťminútovoú presilovú hru – po mnohých strelách a vyložených šanciach, pri ktorých sa po Šátekovej strele ozvala aj žŕdka, však gól nepadol.

Aj do tretej tretiny vstúpili lepšie hráči Popradu. V 44 min pridal Strömberg po prihrávke Koskinena tretí gól hosťujúceho tímu. Skaličania sa nevedeli presadiť.

V polovici tretiny mala prvá päťka hostí veľa gólových priĺežitostí, no Lakosil obetavými zákrokmi ich strely zneškodnil. Domáci tím prebudil Pálffyho gól z tesnej blízkosti po Školiakovej prihrávke spoza bránky. Hra domácich sa zlepšila a Lušňák v 57. min presnou strelou vyrovnal.

Minútu pred záverom tretej časti bol pri samostatnom úniku nedovolene atakovaný Obdržálek, ktorý následne premenil nariadené trestné strieľanie a tým zariadil víťazstvo domácich.

Peter Oremus (tréner Skalice): „Stretli sa dve kvalitné mužstvá. Vedeli sme, že Poprad bude hrať dobre. Diváci videli kvalitný zápas. Ukázalo sa, že treba hrať 60 minút. Dnes sa nám to oplatilo.“

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Ťažko hodnotiť dnešné stretnutie. Mali sme zápas dobre rozohratý, ustáli sme dokonca päťminútové oslabenie na konci druhej tretiny. V tretej časti sme paradoxne zahrali najlepšie. Po elementárnych chybách sa však súper strelecky presadil a zvíťazil.“

Góly: 32. R. Školiak (Šátek), 56. Pálffy (T. Višňovský, R. Školiak), 57. Lušňák (J. Hruška, Obdržálek), 59. Obdržálek (z trest. strieľania) – 25. Strömberg, 26. Svačina (A. Kroták, R. Rapáč), 44. Strömberg (Koskinen)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Svačina (Poprad) 5+DKZ za vrazenie na mantinel, Pálffy (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – P. Stano, Kacej, 1994 divákov

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, Pojkar, Kloz, Jankovič, Křetinský, Gula, Magušin – Pálffy, R. Školiak, Obdržálek – Lušňák, J. Hruška, T. Višňovský – Kutálek, Holovič, Šátek – J. Jurík, Klejna, R. Konečný

Poprad: Melicherčík – Pentikäinen, R. Suchý, Kovačevič, Tavželj, Kramár, Fabian – Strömberg, Koskinen, Kuľha – P. Svitana, Balán, Michal Chovan – Svačina, A. Kroták, R. Rapáč – Škovira, S. Takáč, Homa

HC Košice – HKm Zvolen 9:3 (5:2, 2:1, 2:0)

Košičania nastúpili proti Zvolenu útočne naladení. Ich „gólostroj“ naštartoval v 5. min Martin Chovan s prispením hosťujúceho Juraška, ktorý tečoval puk do vlastnej bránky.

V 7. min po Miklíkovej prihrávke skóroval bekhendom Gron. V 9. min hrali Košičania presilovku, rozobrali brániacu štvoricu Zvolena a Tabaček skóroval na 3:0. Na začiatku 10. min to bolo už 4:0 a Marcel Haščák vyhnal Škrečka z bránky.

Zvolen sa dočkal v 10. min zásluhou Jindru, ale v 15. min prišla opäť košická chvíľa: skvelú prihrávku Haščáka premenil Pašek na piaty gól už za chrbát striedajúceho Trenčana. Hostia odpovedali v 17. min L. Juríkom, ktorý prekonal Hyláka strelou spomedzi kruhov.

V druhej tretine tempo opadlo. Domácich prebral gól Brabenca, ktorý sa presadil pri vylúčení Martina Chovana. Vzápätí však aj so šťastím zvýšil náskok Gron a rovnako v 30. min sa po prihrávke Pašeka presadil aj Dravecký – 7:3.

„Oceliari“, vedomí si dostatočného náskoku, v tretej tretine bez problémov kontrolovali dianie na ľade. Po ukážkovej spolupráci druhého útoku zvyšoval na 8:3 gólom do prázdnej bránky Michel Miklík. Posledné slovo v zápase mal v 56. min Gron, ktorý pridal deviaty košický gól.

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Mali sme dobrý vstup do zápasu, utvorili sme si šance a konečne boli v koncovke efektívni. Strelili sme pekné góly, diváci si prišli na svoje, chlapcom chcem poďakovať za dobrý prístup.“

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): „Začiatok sme mali katastrofálny, dostali sme rýchle góly. Potom sme sa vrátili do zápasu, znížili na rozdiel dvoch gólov. Keď ďalší náš gól visel vo vzduchu, tak sme dvakrát inkasovali. Domáci trestali každú našu chybu, výsledok je pre nás krutý. Musíme popracovať na defenzíve.

Góly: 5. Martin Chovan (Dravecký, Pašek), 7. S. Gron (Michel Miklík, Michal Novák), 9. J. Tabaček (P. Bartoš, Zálešák), 10. Marcel Haščák (Pašek), 16. Pašek (Marcel Haščák), 38. S. Gron (Michel Miklík, Jenčík), 38. Dravecký (Pašek), 51. Michel Miklík (Jenčík, S. Gron), 56. S. Gron (Michel Miklík) – 10. Jindra (Škvaridlo, Zuzin), 17. L. Jurík (V. Baláž, Marek Slovák), 35. Brabenec

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Čurilla (Zvolen) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – M. Korba, P. Korba, 4833 divákov

Košice: Hylák – Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák – P. Bartoš, Kristek, Zálešák – Jenčík, S. Gron, Michel Miklík – Pašek, Marcel Haščák, Dravecký – Matúš Chovan, Mlynarovič, Jokeľ

Zvolen: Škrečko (od 10. min Trenčan) – Juraško, Hraško, M. Vantroba, J. Mucha, Jindra, Ťavoda, Zošiak – Marek Slovák, L. Jurík, V. Baláž – Otčenáš, Brabenec, Čurilla – Méry, Zuzin, Škvaridlo – Síkela, M. Jurík, Martin Ďaloga – Huňady

HC’05 Banská Bystrica – HK Nitra 3:4 (1:0, 1:1, 1:3)

Bystrica nitra

Banskobystričania od úvodných minút dominovali na ľade. Aktivitou hýril uzdravený Ján Sýkora, ktorý sa zapojil do súťažného diania po dva a pol mesiacoch, keď mal zlomenú kľúčnu kosť.

Už v 2. min mohli otvoriť skóre Kútny, Češík a Hričina, ale Fedor puk za seba nepustil. Na opačnej strane G. Saliji takmer zaskočil nerozchytaného Chorošuna v 6 min.

Viac šancí si však vytvárali domáci hokejisti, nebezpečný bol Jokila a Nemček. Domácim to vyšlo až v 16. min., keď po peknej spolupráci Sýkoru s Miroslavom Hlinkom skúsený hokejista „baranov“ peknou prihrávkou našiel banskobystrického mladíka pred Fedorom a Sýkora poslal puk pod hornú žŕdku – 1:0. Nitrania mohli vyrovnať v posledných sekundách prvej tretiny, ak by Ordzovenský pred Chorošunom umiestnil do bránky „skákavý“ puk.

Nástup do druhej tretiny mohol vyjsť hosťom, keď po ľavej strane unikol Garip Saliji, no mieril iba do bočnej siete. V 24. min. mal domáci Sýkora ďalšiu šancu, keď po prihrávke Pulliainena tečoval puk pred bránkou Nitry, ale za Fedora ho nedostal. V 28. min vyšlo hosťom prečíslenie v oslabení, keď po Kubkovej chybe Ručkay prihral Hamrákovi a ten skóroval – 1:1. V polovici druhej tretiny opustil ľad hosťujúci obranca Tůma s otrasom mozgu po zrážke s Hričinom. Nitrania však nezložili zbrane a veľké šance mali Hrnka a Mašlonka v 34. min. O dve minúty neskôr mohlo zahrmieť na opačnej strane, keď Kokavec v prečíslení takmer dostal puk za Fedora. Potom Nemček v presilovke preveril schopnosti nitrianskeho brankára, ktorý kapituloval niekoľko sekúnd pred odchodom do kabín. Sýkora vymyslel efektnú a peknú prihrávku na Kútneho, ktorý poľahky poslal puk za Fedora – 2:1.

V tretej tretine pribudlo viac nervozity, hralo sa tvrdo aj zákerne. Šancu na vyrovnanie mal v 45. min Štefanka, no v presilovke pri ľavej žrdi neuspel. Naopak skórovať sa podarilo domácim, keď v 47. min najprv Kristoffersson mieril do žŕdky, k odrazenému puku sa dostal Jokila, a ten ho poslal do odkrytej časti Fedorovej svätyne. Náskok 3:1 však domáci hokejisti premárnili, pretože Nitranom sa vydaril dokonalý obrat. V 51. min po rýchlej akcii hostí a prihrávke Martina Segľu sa dobre umiestnenou strelou prezentoval Ordzovenský – 3:2. V 56. min Bačovu strelu tečoval pred Chorošunom Radulay – 3:3. Na ľade pribudlo ešte viac nervozity a rozhodcovia museli udeliť viacero desaťminútových trestov. Z toho vyťažili hráči spod Zobora, keď v 58. min v presilovke zblízka doklepol puk za Chorošuna Miroslav Štefanka – 3:4. Domácim v závere nevyšla hra bez brankára, a tak nečakane prišli doma o všetky body.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Zápas sme si veľmi dobre rozohrali. Prvá tretina bola v našej réžii. Viedli sme síce iba 1:0, ale hrali sme dobre a súpera sme do ničoho nepustili. Keď hostia vyrovnali na 1:1, hra sa vyrovnala a bolo to o tom, kto dá gól, ten zvíťazí. Dokázali sme streliť dva, ale za stavu 3:1 moji chlapci prestali hrať. Neplnili si úlohy, dostali sme dva zlepené góly a napokon sme aj prehrali. Strata troch bodov veľmi mrzí, pretože sme chceli pokrstiť nové šatne víťazstvom. Nemôže sa nám stať, že premrháme dvojgólový náskok v poslednej desaťminútovke.“

Miloš Fleischer (asistent trénera Nitry): „V prvej tretine sme ustáli tlak Banskej Bystrice, aj keď sme inkasovali. V druhej tretine sa nám však podarilo vyrovnať v oslabení. Súper potom po našej zbytočnej chybe pred koncom druhej tretiny strelil druhý gól. Do tretej tretiny sme išli s tým, že chceme s výsledkom niečo urobiť a pobiť sa o lepší výsledok. Dostali sme však tretí gól, a tak sme otvorili hru a so šťastím sa nám napokon podarilo vyhrať. Podržal nás brankár Fedor.“

Góly: 16. Ján Sýkora (Miroslav Hlinka), 40. Kútny (Ján Sýkora, Češík), 47. Jokila (Kristoffersson) – 28. Hamrák (H. Ručkay), 51. Ordzovenský (Martin Segľa), 56. Radulay (Martin Bača), 58. M. Štefanka (Hrnka)

Vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše F. Nemček 10 min za nešportové správanie, Kristoffersson (obaja B. Bystrica) 10+DKZ za pichanie, Martin Bača 10 min za napadnutie hlavy a krku, H. Ručkay (obaja Nitra) 10+DKZ za sekanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: P. Grečko, J. Kubuš – M. Valach, Gavalier, 1317 divákov

Banská Bystrica: Chorošun (58. Kostúr) – M. Grman, Bambúch, Brňák, Kubka, Beňa, Huba, Matoušek, Novajovský – F. Nemček, Jokila, Kristoffersson – Ján Sýkora, Pulliainen, Miroslav Hlinka – T. Hričina, Češík, Kútny – Marcinek, R. Heizer, M. Kokavec

Nitra: I. Fedor – Rais, Ďurák, Vosátko, Ordzovenský, Gurčík, Martin Bača, K. Grman, Tůma – H. Ručkay, Hamrák, G. Saliji – Radulay, M. Štefanka, Kropáč – Hrnka, Martin Segľa, Mašlonka – Šumichrast, Piačka, Bene

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2011/2012 po utorkových stretnutiach 47. kola:

HK Orange 20 10 0 0 1 0 0 9 15:41 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body)

Viac k osobe Ján SýkoraLibor HudáčekMarcel HaščákMichal ChovanMichel MiklíkMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert HunaRóbert Kaláber