Slováci, buďme hrdí na vlastný štát a jeho vznik nepovažujme za samozrejmosť, vyhlásil Pellegrini

VÝROČIE: Oslavy podpisu Martinskej deklarácie
Premiér SR Peter Pellegrini počas príhovoru pri príležitosti celonárodných osláv podpisu Deklarácie slovenského národa v Martine. Martin, 30. október 2018. Foto: SITA/Milo Fabian.

MARTIN 30. októbra (WebNoviny.sk) – Predseda vlády SR Peter Pellegrini vyzval Slovákov, aby boli hrdí na vlastný štát a nepovažovali jeho vznik za historickú samozrejmosť.

Oslavy výročia Martinskej deklarácie

„Berme to ako vzácnosť, ktorú si musíme navždy chrániť, brániť a ďakovať za ňu,“ uviedol v utorok v Martine počas celoslovenských osláv stého výročia podpisu Martinskej deklarácie a vzniku Československa.

„Často sa stretávam s názorom, že naša história je nudná, že nemá hrdinov. Rázne odmietam takéto tvrdenia. My máme svoje príbehy, my máme svojich hrdinov. Prosím, pripomínajme si ich a oslavujme ich tak, ako sa na Slovákov patrí. Ak chce súčasná mladá generácia, ktorá je odchovaná na komixoch a videohrách, mať svojho hrdinu, zrod Československa im takéhoto hrdinu ponúka. Milan Rastislav Štefánik je ten hrdina, pretože jeho život a zapálenosť pre ideu nášho štátu sú takýmto hrdinstvom aj pre našu generáciu a musí byť hrdinstvom aj pre mladú generáciu,“ zdôraznil Pellegrini.

Sebavedomý a nezávislý štát

Český premiér Andrej Babiš zablahoželal Slovákom, ktorí za storočie z utlačovaného národa v Rakúsko-Uhorsku vybudovali Slovensko ako sebavedomý a nezávislý štát, ktorý je členom EÚ a NATO, ktorí prosperuje a na ktorý by boli signatári Martinskej deklarácie právom hrdí. Milana Rastislava Štefánika považuje za jedného z najväčších predstaviteľov československej spolupráce.

„V jeho osobe sa spojili kladné charakterové vlastnosti ako húževnatosť a odhodlanie a taktiež životné presvedčenie, že spolupráca dvoch blízkych národov môže fungovať vďaka kultúrnej blízkosti,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišMilan Rastislav ŠtefánikPeter Pellegrini