Slováci si prvýkrát vyskúšajú ostré protilietadlové strely

Protilietadlová brigáda trénuje na Lešti bojové streľby
Príslušníci nitrianskej protilietadlovej raketovej brigády sa na Lešti pripravujú na prvé ostré bojové streľby protilietadlovým raketovým kompletom S-300 PMU, na ktorých by sa mali zúčastniť v auguste na cvičení v Bulharsku. Do 10. júla sa zúčastňujú na taktickom cvičení, ktoré je záverečnou fázou ich prípravy na bojové streľby. Foto: www.mil.sk

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Príslušníci nitrianskej protilietadlovej raketovej brigády absolvujú prvé ostré bojové streľby protilietadlovým raketovým kompletom S-300 PMU. Vláda v stredu súhlasila s účasťou našich vojakov na augustovom cvičení v Bulharsku.

Slovensko-bulharské cvičenie s názvom Joint Air Defence Firing (JADF) 2015 je naplánované na 20. až 27. augusta. Zúčastnia sa na ňom bulharské pozemné sily, vzdušné sily a námorníctvo, zo Slovenska by malo ísť do 40 vojakov.

Slováci si zo systému ešte nevystrelili

O ostrých streľbách zo systému S-300 hovoril minister obrany Martin Glváč už minulý rok v januári po rokovaní s bulharskými partnermi. Podľa Glváča je zarážajúce, že so systémom S-300 nebol nikto na žiadnom ostrom cvičení. „Lektori, ktorí zaúčajú nových príslušníkov, si z toho systému reálne ešte nevystrelili,“ poznamenal vtedy minister.

Protilietadlový raketový komplet S-300 je v našej armáde od jej vzniku. Zdedili sme ho po rozdelení federácie. Systém je určený na obranu strategických cieľov pred riadenými strelami a lietadlami za každého počasia a aj za podmienok elektronického rušenia.

Maximálna diaľka, v ktorej zničí cieľ, je 75 km, maximálna výška ničenia cieľa je 27 km. Systém vyrába ruská firma Alma-Antej. Tá je momentálne na sankčnom zozname EÚ.

Na Slovensko prídu desiatky zahraničných vojakov

Vláda odsúhlasila aj ďalšie cvičenia našich vojakov v zahraničí a cvičenia zahraničných vojakov na Slovensku. V septembri by sa mali slovenskí vojaci zúčastniť na spoločnom cvičení s Národnou gardou USA v Indiane. V októbri sa chystá v Poľsku cvičenie jednotiek deklarovaných do spoločnej bojovej skupiny EÚ krajín V4.

Na Slovensku sa na jeseň uskutoční cvičenie Slovak Shield 2015. Zúčastní sa na ňom okrem iných do 130 príslušníkov Armády Českej republiky, ale aj maximálne 120 amerických vojakov. Od júla do novembra budú naši vojaci spoločne trénovať s letectvom členských štátov NATO.

Na Slovensko priletia vojaci so stíhačkami F-15, F-16, F-18, Gripen, Mirage, Rafale a Typhoon. Letecká technika a vojaci členských krajín NATO budú aj na Leteckom dni na Sliači na konci augusta. Na prelome novembra a decembra bude na Lešti špeciálne cvičenie zahraničných ostreľovačov Sniper workshop.

Vojaci viacerých krajín využijú Výcvikové a testovacie centrum radiačnej chemickej a biologickej ochrany v Zemianskych Kostoľanoch. Cvičiť tu budú Slovinci, Francúzi, Česi, Rakúšania, Maďari, ale aj Belgičania, Poliaci a Američania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Glváč
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky