Andrej Martin nestačil Veselému, na finálový turnaj Davis Cupu postúpili českí tenisti

TENIS DP: Slovensko - Česko
Tenista Andrej Martin zo Slovenska. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 7. marca 22:38

Slovenskí tenisti si nezahrajú na finálovom turnaji Davisovho pohára 2020 v španielskom Madride. V kvalifikačnom zápase svetovej skupiny totiž v bratislavskej AXA aréne Národného tenisového centra (NTC) podľahli hráčom Česka 1:3 na zápasy.

Rozhodujúci bod pre hostí získal Jiří Veselý, ktorý v súboji tímových jednotiek otočil duel s Andrejom Martinom a za 167 minút vyhral 4:6, 7:5, 7:5. Piate naplánované stretnutie sa po dohode oboch kapitánov hrať nebude.

Martin dve loptičky od výhry

Jiří Veselý začal zápas veľmi dobre a sebavedomo. V prvom geme získal podanie súpera a následne brejk aj vďaka dvom esám čistou hrou potvrdil. Vzápätí viedol na príjme 40:15 a so slovenskými šancami to nevyzeralo ružovo. Martin však náročný tretí gem zvládol, udržal sa v kontakte a postupne sa čoraz viac dostával do hry aj na returne.

Veselému nevychádzal prvý servis, v úvodnom sete ho zapojil do hry iba v 58 percentách. Rodák z Bratislavy dokázal zmazať svoje manko a na rozdiel od piatkového zápasu s Rosolom zvládol aj koncovku setu, keď za stavu 5:4 „brejkol“ českého tenistu.

Martin pokračoval v zlepšenom výkone aj v druhom sete. Rýchlo sa dostal do vedenia 3:0, pričom v týchto troch gemoch zahral až desať víťazných úderov – Veselého nepustil k žiadnemu. Rodák z mesta Příbram následne zastavil úspešnú sériu piatich gemov súpera, ale o niekoľko minút neskôr išiel Martin za priaznivého stavu 5:3 podávať na víťazstvo.

Veselý prežil kritické momenty

Slovák bol od neho dve loptičky, ale Veselý dokázal prežiť kritické momenty. Navyše, po získanom brejku putovali na jeho konto ďalšie tri gemy, vďaka čomu poslal zápas do rozhodujúceho tretieho dejstva.

V treťom sete sa spočiatku viac bojovalo na servise slovenského hráča. V tretej hre odvrátil kvarteto brejkbalov Veselého a tiež zvládol aj tzv. Tildenov gem, hoci súper trikrát vyrovnal skóre na zhodu. Tridsaťročný Martin mal za stavu 5:4 mečbal, ale Čech si v správny čas pomohol priamym bodom z podania.

Diváci v AXA aréne si na prvý brejk v treťom sete museli počkať viac ako hodinu, keď v jedenástom geme stratil podanie Martin. Následne Veselý doviedol zápas do úspešného konca a spečatil postup Česka.

Zľava: Tenisti Igor Zelenay a Filip Polášek, obaja zo Slovneska počas prvej štvrohry druhého dňa kvalifikačného zápasu medzi Slovensko – Česko o postup na finálový turnaj Davisovho pohára (DP) v Madride. Bratislava, 7. marec 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Štvorhra pre Slovákov

Slovenskí tenisti ešte predtým znížili stav zápasu na 1:2, keď ovládli sobotňajšiu štvorhru. Filip Polášek s Igorom Zelenayom potvrdili úlohu papierových favoritov a mladé české duo Jonáš Forejtek, Zdeněk Kolář zdolali 6:4, 6:4.

Kapitán českého tímu Jaroslav Navrátil na piatkovej tlačovej konferencii avizoval, že do štvorhry nasadí Jiřího Veselého a Lukáša Rosola. Napokon sa však rozhodol šetriť ich pre zostávajúce zápasy dvojhry.

Ani jeden z dvojice Forejtek, Kolář predtým nehral štvorhru v Davisovom pohári a aj drobná nervozita sa podpísala na strate hneď úvodného podania. Následne si oba páry držali servis, Slováci nemuseli čeliť ani jednému brejkbalu a bez problémov dokráčali k víťazstvu 6:4 v prvom sete.

Dvanáste víťazstvo Poláška

Do druhého dejstva vstúpili Česi rovnako zle. Rozdiel bol iba v tom, že tento raz prišiel o podanie Forejtek a nie Kolář ako v prvom prípade.

Skúsená slovenská dvojica pokračovala v druhom sete vo výbornom výkone a pri vlastnom servise získala úvodných jedenásť loptičiek. Za stavu 5:3 pri podaní súpera síce nevyužila päť mečbalov, ale v následnom desiatom geme zápas ukončila.

Pre účastníka vlaňajšieho Turnaja majstrov Poláška to bolo v rámci DP dvanáste víťazstvo vo štvorhre, pričom bilanciu na antuke upravil na 7-0. Zelenay sa pre zmenu dočkal siedmeho víťazstva v dvanástom reprezentačnom dueli.

Hlasy po štvorhre:

Filip Polášek (reprezentant SR): „Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas. Na returne sme si vytvorili veľa šancí a podarilo sa nám ich vždy brejknúť na začiatkoch setov. Môžeme byť spokojní, zápas sme mali relatívne pod kontrolou. Hrali sme rýchlejšie a oni boli často pod veľkým tlakom. Teraz je to už len na chalanoch, aby sa im to podarilo otočiť. Myslím si, že zvyšné singlové zápasy sú 50 na 50 a nebolo by to prvýkrát, čo sa nejakému tímu v Davis Cupe podarilo otočiť stav z 0:2 na zápasy.“

Igor Zelenay (reprezentant SR): „Počítali sme s tým, že nenasadia Veselého, ale napokon sa rozhodli šetriť aj Rosola. Možno si Česi mysleli, že deblový bod bude ťažšie získať a sústredili sa na dvojhry. Dôležité bolo, že sme nečelili žiadnemu brejkbalu a naše servisy boli pod kontrolou. To nám dodávalo sebavedomie. V poslednom geme na príjme som to veľmi chcel ukončiť, ale práve vtedy som sa trošku trápil. Celkovo môžeme byť spokojní, spravili sme málo chýb a cením si, že sme udržali naše šance.“

Viac k osobe Andrej MartinFilip PolášekIgor ZelenayJiří VeselýJonáš ForejtekZdeněk Kolář