Slovákom chýba optimizmus a sebadôvera, duševné neduhy rastú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žena, okuliare, zábudlivosť, práca, stres
Foto: wac.450f.edgecastcdn.net

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Ľuďom na Slovensku chýba optimizmus a zdravá sebadôvera. Oproti okolitým štátom vynikáme vo výskyte duševných porúch ako aj v počte novovzniknutých duševných ochorení.

Na tlačovej besede Ligy za duševné zdravie to vo štvrtok povedal riaditeľ psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku Pavel Černák. Najviac pribúda civilizačných duševných ochorení, ktoré súvisia so stresom, s podmienkami života, sociálnou situáciou a celkovou spoločenskou atmosférou.

„Čísla sú zlé, ale hovoria o rozvoji a stabilite psychiatrie ako odboru, ktorý mnohým pomohol,“ mienil Černák. Podľa jeho slov ľudia majú dôveru v psychiatriu a častejšie sa obracajú na odborníkov.

Súvislosti medzi duševným a telesným zdravím

Hnev, stres, vlasy, žena, zúrivosť
Foto: paoherrera.files.wordpress.com

Ako zdôraznil Černák, existujú súvislosti medzi duševnými chorobami a spoločenskými faktormi. Medzi ne patria dnes núdza, strata zamestnania či pocit bezmocnosti. „Naša populácia vykazuje vysoké známky psychickej morbidity a abnormality,“ dodal.

Liga za duševné zdravie organizuje v najbližších dňoch celoslovenskú informačnú kampaň Dni duševného zdravia, ktorá vyvrcholí 9. ročníkom zbierky Dni nezábudiek.

Motto tohtoročnej kampane je Stop depresii. Súčasťou zbierky bude možnosť kúpiť si v uliciach miest a obcí Slovenska umelú nezábudku od 10. do 13. októbra. Zbierku možno podporiť aj zaslaním SMS na číslo 833 v hodnote dve eurá do 31. novembra alebo prispením priamo na účet zbierky.

Nezábudka ako symbol duševného zdravia

„O dušu sa treba starať,“ povedal predseda Správnej rady Ligy za duševné zdravie Martin Knut. Pripúšťa, že za desať rokov existencie sa združeniu podarilo cez kampane dostať slovné spojenie duševné zdravie do povedomia verejnosti.

Pri kampani používajú ako symbol nezábudku. „Je symbolom krehkosti, zraniteľnosti duše,“ vysvetľuje šéf združenia.

Liga za duševné zdravie definuje svoje poslanie ako snahu poukazovať na fenomén duševného zdravia. „Naša misia je edukácia a trochu aj lobbing voči štátu,“ hovorí Knut. Podľa neho je u nás pomerne nízka znalosť toho, ako narábať s vlastnou dušou tak, aby bola zdravá. Viac informácií o kampani a zbierke možno nájsť na webstránke www.dusevnezdravie.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať