Slovenské volejbalistky obrátili nepriaznivý stav s Rakúskom

Volejbalistka
Radosť slovenských volejbalistiek Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 25. mája (WEBNOVINY) – Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili v sobotu v druhom zápase na kvalifikačnom turnaji v Poprade v E-skupine o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Taliansku nad výberom Rakúska po veľkom boji za 150 minút 3:2.

Zverenky trénera Miroslava Čadu budú bojovať v nedeľu s Gréckom o priamy postup do záverečnej tretej fázy kvalifikácie, ktorá sa bude hrať až v januári 2014. V prípade prehry ich čaká októbrové 2. kolo.

Slovenky prehrali prvé dva sety, od tretieho však postupne prevzali iniciatívu a napokon sa radovali z dôležitej výhry.

Slovensko – Rakúsko 3:2 (-22, -23, 23, 17, 12)

150 min, rozhodovali: Popovic (Srb.), Szabó (Maď.)

Grécko – Lichtenštajnsko 3:0 (9, 12, 11)

60 min, rozhodovali: Harizanov (Bul.) a Antušák (ČR), 120 divákov

Tabuľka E-skupiny:

1. Grécko 2 2 0 6:0 6

2. Slovensko 2 2 0 6:2 5

3. Rakúsko 2 0 2 2:6 1

4. Lichtenštajnsko 2 0 2 0:6 0

Tréner Čada zmenil oproti prvému zápasu s Lichtenštajnskom zostavu a postavil základnú šestku. Rakúšanky začali lepšie, dobrým servisom a následnou obranou na sieti a v poli zbierali body. Na prvom technickom timeoute viedli 8:6. Domáce volejbalistky sa trápili na príjme a za stavu 9:12 si tréner Čada vyžiadal timeout.

Ten slovenským reprezentantkám pomohol a pri servise blokárky Pencovej vyrovnali na 12:12. Slovenky však nevedeli nájsť správny rytmus a robili chyby. Po ese Ehrhartovej vyhrávali Rakúšanky už 19:16 a domáci kouč sa ich rozlet pokúsil zastaviť druhým oddychovým časom v tomto sete. Za stavu 18:21 prišla na ihrisko Drobňáková za Bramborovú. V koncovke prehrávali Slovenky 19:23, ale po dvoch esách Pencovej znížili na 22:23. Rakúšanky si však dobre rozbehnutý set nenechali ujsť a vyhrali ho prekvapujúco 25:22.

V druhom sete sa vrátila na ihrisko Bramborová, ale ani úvod tohto dejstva Slovenkám nevyšiel a prehrávali 2:4. Rakúšanky boli poriadne nebudené a po ese smečiarky Markovičovej vyhrávali už 8:6. Trápenie pokračovalo a po bloku Wallnerovej zvýšili hosťujúce hráčky náskok na päť bodov – 6:11. Za stavu 9:12 prišla na blok Kóšová namiesto Pencovej a Kubová vymenila Soaresovú.

Slovenky sa nevedeli chytiť v žiadnej činnosti, slabo prihrávali a útočili a na druhom technickom timeoute prehrávali už 11:16. Domáce hráčky sa snažilo vyburcovať skvelé popradské publikum a Kubová ulievkou znížila na 15:17. Po bloku Kóšovej bolo už len o bod – 17:18! Následne mala rakúska hráčka presah na sieti a skóre bolo vyrovnané 18:18. Slovenky sa po dlhom čase dostali do vedenia, keď útok Rakúšaniek zablokovala Crkoňová – 22:21. Rakúšanky však získali tri body v rade a vypracovali si setbal za stavu 22:24. Prvý odvrátila útokom s jednonožky Crkoňová, druhý však využila najlepšia hráčka hostí Markovičová a Rakúšanky sa nečakane dostali do vedenia 2:0 na sety.

V treťom sete vrátil Čada na ihrisko základnú zostavu, akurát miesto Pencovej ostala Kóšová. Slovenky viedli 3:1, ale mizéria pokračovala a po ese Enzingerovej a útoku Ehrhartovej bolo 6:3 pre Rakúsko. Zmena na nahrávačskom poste, namiesto Viestovej prišla Dudová. Rakúšanky hrali bezchybne, perfektne im fungoval side-out a Rimserová zvýšila na 12:8 v ich prospech. Za stavu 13:9 pre hosťujúce hráčky vypadli svetlá v popradskej hale a 16 minút sa nehralo. Slovenky zmazali jeden brejk a po tvrdom útoku Drobňákovej znížili na 12:15. Následne Slovenky doslova vydreli bod po dlhej výmene a bolo už len 13:15 a bojovali o návrat do zápasu. Rakúšanky síce viedli 17:13, ale Soaresová tvrdým útokom znížila na 18:19. Time Rakúsko. Po blokoch Dudovej a Crkoňovej sa v koncovke dostali Slovenky do vedenia 23:22. Divoký set nakoniec ukončila blokom Crkoňová, Slovenky ho vyhrali 25:23 a dostali sa späť do zápasu.

V štvrtom sete nechal Čada na ihrisku zostavu z úspešnej koncovky tretieho dejstva. Na nahrávke Dudová, na smeči Kuciaková a Drobňáková, na bloku Kóšová s Crkoňovou a na účku Soares. Slovenky nabudil záver tretieho setu, Rakúšankam dochádzala para a domáce volejbalistky viedli 6:4. Slovenky sa zlepšili v každej činnosti a po bloku Crkoňovej viedli 8:5 a neskôr už 14:8. Na druhom technickom timeoute viedli Slovenky 16:10 po úspešnom útoku Kóšovej stredom. Rakúšanky znížili na 13:17, lenže po Dudovej ulievke bolo 19:13 pre Slovensko. Slovenky vyhrali štvrtý 25:17 a zápas musel rozhodnúť tajbrejk.

V piatom sete si ako prvé vypracovali brejk domáce reprezentantky – Drobnáková uspela na útoku a bolo 5:3. Strany sa točili za stavu 8:4 pre Slovenky, ktoré neskôr viedli už 9:6. Rakúšanky sa však vzchopili a otočili na 11:10 vo svoj prospech. Čada urobil dvostriedanie nahrávačky s účkom. Crkoňová stredom uspela a bolo vyrovnané 11:11. Následne zablokovala útok hostí Drobňáková a bolo 12:11 pre Slovensko! Hneď na to ju napodobnila Kubová a Slovenky mali brejk – 13:11. Zápas ukončila blokom Kubová, Slovenky vyhrali tajbrejk 15:12 a dokončili veľký obrat.

Hlas:

Miroslav Čada (tréner SR): „Začiatok nám absolútne nevychádzal na podaní. Mali sme veľké problémy s obranou, ale aj v útoku, pretože súper riskoval servisom a ťažko sa nám hľadala hráčka, ktorá by sa presadzovala v útoku. Držala to len Crkoňová, čo je málo. Nadšene hrajúci súper vyberal neskutočné lopty v poli. Občas sa stáva, že keď favorit nezloží dve-tri lopty, tak zneistie a to bol dnešný prípad. Rakúšanky hrali na hranici svojich možností a my sme to dnes otočili len silou vôle.“