Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kamennú sochu partizána, ktorá stojí na úpätí kopca Urpín pri železničnej stanici Banská Bystrica-mesto v noci na dnešok nafarbil neznámy vandal či vandali na ružovo. Socha partizána vznikla k 20. výročiu Slovenského národného povstania (SNP). Banská Bystrica, 15. január 2015. Foto: SITA/Ján Viazanička
16. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(14)

Slovenskí antifašisti sú pobúrení, môže za to ružová socha

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) je rozhorčený z vandalstva, za ktorý považuje nafarbenie sochy partizána v Banskej Bystrici naružovo. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol vedúci mediálneho oddelenia SZPB Vladimír Mikunda.

Obrazom: Vandali natreli sochu partizána na ružovo

Podľa zväzu aktéri a organizátori chceli pošpiniť hodnoty, o ktoré sa opiera naša spoločnosť. “Socha partizána, inštalovaná pri 20. výročí SNP, nám pripomínala najsvetlejší moment v našich novodobých dejinách, a to celonárodné povstanie proti neľudskosti, nacionalizmu a fašizmu,” uvádza sa vo vyhlásení. SZPB zároveň požaduje dôsledné vyšetrenie tohto prípadu a spravodlivé potrestanie páchateľov.

Socha je poškodená natrvalo

Kamennú sochu partizána, ktorá stojí na úpätí kopca Urpín pri železničnej stanici Banská Bystrica – mesto v noci na štvrtok nafarbil neznámy vandal či vandali naružovo. Mestu tým podľa vedúcej oddelenia kultúry na banskobystrickej radnici Jany Pelikánovej spôsobil škodu odhadnutú na päť- až desaťtisíc eur.

“Reštaurátor po obhliadke povedal, že ide o neriedenú fasádnu farbu, a tak je socha natrvalo poškodená.” Polícia podľa krajskej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci.

Pred rokmi zafarbili i tank

Socha partizána vznikla k 20. výročiu Slovenského národného povstania (SNP). Hoci nie je zaevidovaná v mestskom majetku, mesto sa o ňu stará na základe zákona o vojnových hroboch.

Jej zafarbenie je zatiaľ posledným prípadom zo série poškodzovania sôch či exponátov na verejných priestranstvách Banskej Bystrice ružovou farbou.

V roku 2011 skončil pomaľovaný jeden z tankov v skanzene bojovej techniky v areáli Pamätníka SNP a stĺp s erbom mesta pri vstupe do Banskej Bystrice ružovými srdiečkami.

Odporúčané články

Pre vandalizmus zrušili školský autobus v Bratislave Bratislavské automaty na lístky MHD poškodila pyrotechnika

Témy

Diskusia

Mstislav Ďumbier Hitler nemohol zvíťaziť, lebo 5 % obyvateľov planéty (Nemci a Japonci) nemohlo poraziť 95 % obyvateľov planéty. Boľševicko-čechoslovakisticko-sionoslobodomurársky prevrat z 29.8.1944 nielenže neskrátil vojnu, ale ju predĺžil a znásobil jej obete. Sovietske jednotky spolu s 1. ČSAZbprom mali ísť krátkou... Mstislav Ďumbier Vážený SZPB, vy prekliate nenažrané pučistické špiny! Čo sa vám nepáči, vy nenažranci?! Rabovali ste počas toho vášho prevratu, rabovali ste (aj u mojich starých rodičov) po prechode sovietskeho frontu, ľudia sa vám skladali na 255ky, stavbu pomníkov vrátane toho... Anton Pravda To pre,, hlavne že" Anton Pravda A čo si kedy zorganizoval Ty, Ty somár?Ak by Hitler nepadol, tak možno by si tu dnes nepísal.Skús zájsť do lesa a preži v ňom dva týždne, mokrý v tejto zime.A potom táraj. Kde mali asi ísť tí, čo nechceli... Zle sa to číta tie vaše príspevk. Podľa vás nikdy nebojovali nejakí partizáni proti Nemcom- fašistom. Z toho jasne vyplýva, že nemohol teda ani jeden Slovák, ako partizán padnúť. Tie hroby na ktorých sú uvedené mená ako partizánov, sú teda vymyslené a nikto v...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...