Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vandali vyčíňali v Banskej Bystrici, sochu partizána natreli na ružovo
Kamennú sochu partizána, ktorá stojí na úpätí kopca Urpín pri železničnej stanici Banská Bystrica-mesto v noci na dnešok nafarbil neznámy vandal či vandali na ružovo. Socha partizána vznikla k 20. výročiu Slovenského národného povstania (SNP). Banská Bystrica, 15. január 2015. Foto: SITA/Ján Viazanička
16. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slovenskí antifašisti sú pobúrení, môže za to ružová socha

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) je rozhorčený z vandalstva, za ktorý považuje nafarbenie sochy partizána v Banskej Bystrici naružovo. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol vedúci mediálneho oddelenia SZPB Vladimír Mikunda.

Obrazom: Vandali natreli sochu partizána na ružovo

Podľa zväzu aktéri a organizátori chceli pošpiniť hodnoty, o ktoré sa opiera naša spoločnosť. “Socha partizána, inštalovaná pri 20. výročí SNP, nám pripomínala najsvetlejší moment v našich novodobých dejinách, a to celonárodné povstanie proti neľudskosti, nacionalizmu a fašizmu,” uvádza sa vo vyhlásení. SZPB zároveň požaduje dôsledné vyšetrenie tohto prípadu a spravodlivé potrestanie páchateľov.

Socha je poškodená natrvalo

Kamennú sochu partizána, ktorá stojí na úpätí kopca Urpín pri železničnej stanici Banská Bystrica – mesto v noci na štvrtok nafarbil neznámy vandal či vandali naružovo. Mestu tým podľa vedúcej oddelenia kultúry na banskobystrickej radnici Jany Pelikánovej spôsobil škodu odhadnutú na päť- až desaťtisíc eur.

“Reštaurátor po obhliadke povedal, že ide o neriedenú fasádnu farbu, a tak je socha natrvalo poškodená.” Polícia podľa krajskej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci.

Pred rokmi zafarbili i tank

Socha partizána vznikla k 20. výročiu Slovenského národného povstania (SNP). Hoci nie je zaevidovaná v mestskom majetku, mesto sa o ňu stará na základe zákona o vojnových hroboch.

Jej zafarbenie je zatiaľ posledným prípadom zo série poškodzovania sôch či exponátov na verejných priestranstvách Banskej Bystrice ružovou farbou.

V roku 2011 skončil pomaľovaný jeden z tankov v skanzene bojovej techniky v areáli Pamätníka SNP a stĺp s erbom mesta pri vstupe do Banskej Bystrice ružovými srdiečkami.

Odporúčané články

Pre vandalizmus zrušili školský autobus v Bratislave Bratislavské automaty na lístky MHD poškodila pyrotechnika

Témy

Diskusia

Mstislav Ďumbier Hitler nemohol zvíťaziť, lebo 5 % obyvateľov planéty (Nemci a Japonci) nemohlo poraziť 95 % obyvateľov planéty. Boľševicko-čechoslovakisticko-sionoslobodomurársky prevrat z 29.8.1944 nielenže neskrátil vojnu, ale ju predĺžil a znásobil jej obete. Sovietske jednotky spolu s 1. ČSAZbprom mali ísť krátkou... Mstislav Ďumbier Vážený SZPB, vy prekliate nenažrané pučistické špiny! Čo sa vám nepáči, vy nenažranci?! Rabovali ste počas toho vášho prevratu, rabovali ste (aj u mojich starých rodičov) po prechode sovietskeho frontu, ľudia sa vám skladali na 255ky, stavbu pomníkov vrátane toho... Anton Pravda To pre,, hlavne že" Anton Pravda A čo si kedy zorganizoval Ty, Ty somár?Ak by Hitler nepadol, tak možno by si tu dnes nepísal.Skús zájsť do lesa a preži v ňom dva týždne, mokrý v tejto zime.A potom táraj. Kde mali asi ísť tí, čo nechceli... Zle sa to číta tie vaše príspevk. Podľa vás nikdy nebojovali nejakí partizáni proti Nemcom- fašistom. Z toho jasne vyplýva, že nemohol teda ani jeden Slovák, ako partizán padnúť. Tie hroby na ktorých sú uvedené mená ako partizánov, sú teda vymyslené a nikto v...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...