Slovenskí vodní slalomári triumfovali na Liptove

Medzinárodné liptovské slalomy
Michal Martikán na trati 28. ročníka Medzinárodných liptovských slalomov vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši. Foto: SITA/Gabriel Lipták

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 18. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí vodní slalomári triumfovali v piatkovom Medzinárodnom slalome v rámci 64. ročníka Medzinárodných tatranských slalomov v Liptovskom Mikuláši v troch z piatich kategórií.

V C1 mužov sa tešil z prvenstva Alexander Slafkovský. O takmer sekundu zdolal svojho oddielového a reprezentačného kolegu Michala Martikána na druhom mieste, pre ktorého sú preteky súčasťou prípravy na súboj s Matejom Beňušom o jedinú miestenku pre Slovensko na Hry XXX. olympiády v Londýne.

Slafkovský, ktorý je mimo hru o Londýn, zdolal Martikána aj na minulotýždňových majstrovstvách Európy v nemeckom Augsburgu. Bronz si v kanáli Orava v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši vypádloval Japonec Takuja Haneda.

Víťazkou K1 žien sa stala Dana Mannová. Po prvej jazde bola mimo pódia pre medailistov, ale v druhom kole predviedla technicky čistú jazdu a triumfovala s polsekundovým náskokom pred Češkou Irenou Pavelkovou, o ďalšiu sekundu zaostala bronzová Britka Natalie Wilsonová. V elitnej desiatke sa umiestnili aj ďalšie dve slovenské kajakárky. Na 9. mieste skončila Kristína Nevařilová, desiatku uzatvárala Monika Mitašíková, ktorá triumfovala v kategórii dorasteniek. Obe Slovenky bojujúce o účasť na OH v Londýne Elena Kaliská a Jana Dukátová sa na štarte neobjavili.

Tretie slovenské zlato vybojovali Tomáš Kučera s Jánom Bátikom v C2. V oboch súťažných kolách boli najrýchlejší a zaslúžene sa tešili z prvenstva. Spoločnosť na pódiu pre medailistov im robili poľské posádky. Zo slovenských debloviek sa do najlepšej desiatky dostali ešte ich oddieloví kolegovia z usporiadateľskej Dukly Liptovský Mikuláš Patrik Gajarský s Miroslavom Matejkom, ktorí obsadili 9. miesto.

Slováci chýbali na medailových priečkach v K1 mužov. Najrýchlejším kajakárom bol Čech Jiří Prskavec. V dramatických pretekoch iba o dve stotiny sekundy za ním zaostal Poliak Rafal Polaczyk, bronz si vybojoval o necelú polsekundu pomalší Francúz Benjamin Renia. Najlepším Slovákom bol Martin Halčin, ktorý skončil siedmy.

V C1 žien nemalo Slovensko zastúpenie. Triumfovala Britka Kimberley Woodsová.

V sobotu pokračujú preteky kvalifikáciou na Memoriál Ondreja Cibáka. Semifinále a finále je na programe v areáli, ktorý nesie meno svojho projektanta a staviteľa, v nedeľu.

Výsledky – piatkový súhrn:

C1 muži: 1. Alexander Slafkovský 93,69 (0 trestných sekúnd), 2. Michal Martikán (obaja Dukla Liptovský Mikuláš) 94,60 (0), 3. Takuja Haneda (Jap.) 97,20 (0), 4. Karol Rozmuš (ŠKP Bratislava) 97,25 (0), … 9. Patrik Gajarský (Dukla Liptovský Mikuláš) 101,15 (2), 10. Jerguš Baďura (ŠKP Bratislava) 101,29 (0)

K1 ženy: 1. Dana Mannová (ŠKP Bratislava) 105,52 (2 trestné sekundy), 2. Irena Pavelková (ČR) 106,03 (2), 3. Natalie Wilsonová (V. Brit.) 107,03 (0), … 9. Kristína Nevařilová (ŠKP Bratislava) 116,61 (2), 10. Monika Mitašíková (ŽKV Žilina) 117,53 (0)

C2: 1. Tomáš Kučera, Ján Bátik (Dukla Liptovský Mikuláš) 104,48 (0), 2. Michal Wiercioch, Grzegorz Majerczak 106,47 (2), 3. Dariusz Chlebek, Dominik Weglarz (všetci Poľ.) 109,47 (2), … 9. Patrik Gajarský, Miroslav Matejka (Dukla Liptovský Mikuláš) 115,72 (4), 12. Juraj Skákala, Matúš Gewissler (ŠKP Bratislava) 120,94 (2)

K1 muži: 1. Jiří Prskavec (ČR) 88,74 (0 trestných sekúnd), 2. Rafal Polaczyk (Poľ.) 88,76 (0), 3. Benjamin Renia (Fr.) 89,22 (0), … 7. Martin Halčin 91,30 (0), 12. Ján Šajbidor 92,79 (2), 14. Jakub Grigar (všetci Dukla Liptovský Mikuláš) 93,83 (0)

C1 ženy: 1. Kimberley Woodsová (V. Brit.) 130,31 (4), 2. Svetlana Poležajevová (Kaz.) 185,28 (10), 3. Jasmine Royleová (V. Brit.) 244,11 (102)

Viac k osobe Alexander SlafkovskýDana MannováElena KaliskáJakub GrigarJán BátikJán ŠajbidorJana DukátováMartin HalčinMichal Martikán