Slovenskí volejbalisti sa pripravujú na turnaj v Kortrijku, v Púchove si zmerajú sily s Bielorusmi

Slovenskí volejbalový tím
Zľava: Slovenskí hráči Peter Ondrovič, Tomáš Krisko, Filip Palgut a Matej Kubš. Foto: archívne, SITA

PÚCHOV 12. júla (WebNoviny.sk) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti sa v Púchove pripravujú na budúcotýždňový turnaj G-skupiny v belgickom Kortrijku (19. – 23. júla) v rámci záverečnej III. fázy európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2018 do Talianska a Bulharska.

V Kortrijku sa predstaví sexteto z druhých priečok skupín májovej II. fázy kvalifikácie – vedno so Slovákmi aj Nemci, Estónci, Bielorusi, Španieli a domáci Belgičania. Hrať sa bude najspravodlivejším systémom – každý s každým. Na MS postúpi iba najlepší.

Slovensko, ktoré dosiaľ na svetovom šampionáte neštartovalo, v máji bojovalo na turnaji v Holandsku, kde v konečnom účtovaní nestačilo len na domáci výber. Istotu účasti na MS majú z európskych krajín hostitelia šampionátu Taliansko a Bulharsko, obhajca titulu Poľsko a sexteto víťazov skupín II. fázy eliminácie – Francúzsko, Holandsko, Slovinsko, Rusko, Srbsko a Fínsko.

Príležitosť dostane omladený výber hráčov

Zverenci trénera Andreja Kravárika si v Púchove od štvrtka do soboty trikrát zmerajú sily s Bielorusmi. Vo štvrtok a v piatok sa bude hrať od 18.00 h. v sobotu od 15.00 h. Kormidelník SR po náročnom programe, ktorý zahŕňal aj tri turnaje Svetovej ligy 2017, nemôže rátať s viacerými oporami; príležitosť dostane omladený výber.

Zo zdravotných dôvodov nefigurujú v nominácii Juraj Zaťko, Matej Paták, Štefan Chrtiansky, Marcel Lux, Milan Bencz, Matej Kubš, Martin Turis a ani kapitán Emanuel Kohút. Títo hráči začnú v pondelok 17. júla v Bratislave predprípravu na blížiace sa ME v Poľsku (24. augusta – 3. septembra 2017). Začiatok oficiálnej prípravy na európsky šampionát naplánovali na 27. júla v Nitre.

Zdravotné problémy Ondroviča a Mlynarčíka

„Šancu dostanú všetci hráči, aby sme ich videli v akcii. Hlavným cieľom bude vyprofilovať základnú šestku na kvalifikáciu. Pre prípravu je to prijateľný súper. Oni hrali v tejto sezóne zatiaľ len májovú II. fázu kvalifikácie majstrovstiev sveta a potom mali voľno, pretože nehrali vo Svetovej a ani Európskej lige. Uvidíme, v akom stave prídu, no zápasy nás určite preveria,“ povedal o prípravných súbojoch s Bieloruskom tréner Kravárik pre web Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) a pokračoval:

„Pre náročný program sme si museli stanoviť priority a našou hlavnou sú majstrovstvá Európy. V súvislosti s barážou v Belgicku dostanú šancu viacerí mladí hráči, ktorí bojujú aj o nomináciu na európsky šampionát.“

Menšie zdravotné problémy mali blokár Peter Ondrovič a univerzál Peter Mlynarčík, kapitán Emanuel Kohút má individuálny plán prípravy. „Emo je na tom zo dňa na deň lepšie. Naším cieľom je, aby bol na majstrovstvá Európy na sto percent pripravený. Nechceme však nič urýchliť, je potrebné byť trpezlivý,“ uzavrel Andrej Kravárik.

Nominácia slovenskej volejbalovej reprezentácie na medzištátne prípravné zápasy v Púchove proti Bielorusku (13. – 15. júla): 
Nahrávači: Filip Palgut (VK Jihostroj České Budějovice/ČR), Daniel Končal (VK ČEZ Karlovarsko/ČR)
Smečiari: Tomáš Kriško (VK Dukla Liberec/ČR), František Ogurčák (bez klubovej príslušnosti), Július Firkaľ (COP Trenčín), Tomáš Halanda (VK Spartak UJS Komárno), Michal Petráš (SK Posojilnica Aich/Dob / Rak.)
Blokári: Peter Ondrovič (VK Jihostroj České Budějovice/ČR), Radoslav Prešinský (VK ČEZ Karlovarsko/ČR), Marek Ludha (VKP Bystrina SPU Nitra), Jakub Kováč (COP Trenčín)
Univerzáli: Peter Mlynarčík (SK Posojilnica Aich/Dob / Rak.), Filip Gavenda (Netzhoppers SolWo Königspark KW/Nem.)
Liberá: Marián Vitko (VK KDS Šport Košice), Tomáš Lampart (VK Mirad PU Prešov)

Program tohtotýždňových medzištátnych prípravných zápasov SR: 
štvrtok 13. júla: Slovensko – Bielorusko (Púchov, 18.00)
piatok 14. júla: Slovensko – Bielorusko (Púchov, 18.00)
sobota 15. júla: Slovensko – Bielorusko (Púchov, 15.00)

Program SR v belgickom Kortrijku v G-skupine záverečnej III. fázy európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2018 do Talianska a Bulharska: 
streda 19. 7.: Belgicko – Slovensko (15.00)
štvrtok 20. 7.: Slovensko – Nemecko (15.00)
piatok 21. 7.: Bielorusko – Slovensko (15.00)
sobota 22. 7.: Slovensko – Estónsko (17.30)
nedeľa 23. 7.: Španielsko – Slovensko (15.30)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KravárikEmanuel Kohút
Firmy a inštitúcie Slovenská volejbalová reprezentácia