Slovensko prvýkrát navštívi šéfka diplomacie Kórejskej republiky, bude diskutovať aj s Lajčákom

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Na svoju prvú oficiálnu návštevu Slovenska dnes príde ministerka zahraničných vecí Kórejskej republiky (Južná Kórea) Kang Kyung-wha.

S ministrom zahraničných vecí SR Miroslavom Lajčákom bude diskutovať o bilaterálnych slovensko-kórejských vzťahoch, možnostiach zintenzívnenia ekonomickej spolupráce ako aj o spolupráci na medzinárodných fórach.

Kang Kyung-wha sa v piatok 7. júna v rámci slovenského predsedníctva zúčastní na stretnutí ministrov zahraničných vecí V4 a Kórejskej republiky.

Desiatky kórejských spoločností na Slovensku

Ministerské stretnutie bude predstavovať príležitosť na zhodnotenie aktuálneho stavu spolupráce krajín V4 a Kórey, diskusiu o možnostiach jej prehĺbenia v oblasti ekonomiky, obchodu, investícií, vedy a techniky, rozvojovej pomoci, kultúry a vzdelávania.

Ministri zahraničných vecí si zároveň vymenia názory na globálne a regionálne témy, vrátane vývoja na Kórejskom polostrove, vzťahov EÚ – Kórejská republika či vývoja v EÚ v kontexte brexitu a po voľbách do Európskeho parlamentu.

Bilaterálne vzťahy medzi SR a Kórejskou republikou sú podľa ministerstva zahraničných vecí dobré, zamerané predovšetkým na hospodársku spoluprácu. „Na Slovensku je viac než 100 kórejských spoločností, z ktorých najväčšie sú Kia a Samsung,“ uviedol tlačový odbor rezortu diplomacie pre agentúru SITA.

Dominantnou oblasťou našich vzťahov je ekonomická spolupráca. Kórejské investície v SR predstavujú cca 2,8 mld. eur.

Bohaté kultúrne aktivity na oboch stranách

V oblasti vedy a techniky spolupracujú obe krajiny na dvoch úrovniach – bilaterálnej a multilaterálnej.

„V rámci bilaterálnej spolupráce sa SR opiera o Medzivládnu dohodu o vedecko-technickej spolupráci. Na základe tejto dohody bolo v roku 2016 prvé zasadnutie zmiešanej komisie o vedecko-technickej spolupráci v Bratislave, ktorá vyhodnotila možnosti spolupráce. Druhé zasadnutie zmiešanej komisie je plánované na jún tohto roka v Soule. Multilaterálna spolupráca v oblasti vedy a techniky sa rozvíja v rámci programu Knowledge Sharing Program KR-V4, ktorý je iniciatívou kórejskej strany so zameraním na vzájomnú výmenu znalostí a expertíz medzi krajinami V4 a Kórejskou republikou,“ uviedol pre agentúru SITA rezort diplomacie.

Kultúrne aktivity sú na oboch stranách bohaté, pričom mnohé sponzorujú kórejské spoločnosti. Intenzívne sa rozvíja aj spolupráca v oblasti školstva. Ministerka školstva Martina Lubyová počas návštev Kórey podpísala memorandum v oblasti vzdelávania a memorandum v oblasti mládeže.

Slovensko už navštívil aj Chung Sye-kyun

Vo výučbe jazykov je na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave od roka 2012 zavedený bakalársky program štúdia kórejského jazyka a koreanistiky a od akademického roka 2016/2017 magisterský program za účasti kórejského lektora. Výučba slovenského jazyka je od roku 2009 na Katedre českých a slovenských štúdií Hankuk University of Foreign Studies v Soule za účasti slovenského lektora.

V novembri 2017 navštívil Slovensko bývalý predseda kórejského parlamentu Chung Sye-kyun. Koncom mája tohto roka navštívila Slovenskú republiku skupina kórejských poslancov. Prezident Andrej Kiska bol v roku 2018 v Kórei dvakrát, najprv počas Zimných olympijských hier 2018 a v apríli na oficiálnej návšteve.

Kiska vtedy podpísal memorandum na podporu spoločných vedeckých projektov medzi Slovenskou akadémiou vied a Korea National Research Foundation a memorandum o energetických inováciách medzi Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou a Korea Institute of Energy Technology Evaluation and Planning.

Obe strany by sa podľa rezortu diplomacie mali teraz sústrediť na plnenie existujúcich memoránd. V tomto roku navštívil Kóreu bývalý minister financií a nový guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír a minister hospodárstva Peter Žiga.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kang Kyung-whaMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR