Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro
Foto: ilustračné, Getty images
11. 12. 2018 11:51 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Slovensko sa vyhlo pokute v desiatkach miliónov eur od Bruselu, pomohli protikorupčné opatrenia

BRATISLAVA 11. decembra (WebNoviny.sk) – Slovensko sa vďaka nasadeným opatreniam na boj proti korupcii a zvýšenie transparentnosti, ktoré zaviedla Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v polovici roku 2016, vyhlo hroziacim sankciám zo strany Európskej komisie (EK) v objeme desiatok miliónov eur.

Odstúpili od desiatok zmlúv

PPA po zavedení protikorupčných opatrení odstúpila od 152 zmlúv a celkovo ušetrila 18,97 milióna eur. Informovalo o tom v utorok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) prostredníctvom tlačovej správy.

„Od môjho nástupu v roku 2016 intenzívne pracujeme na stransparentnení procesov a protikorupčných opatreniach. Po celý čas sme v úzkom kontakte s EK, rokujeme a konzultujeme ďalšie kroky. Aj vďaka nášmu ‚Plánu transparentnosti a prísnej kontroly oprávnenosti výdavkov‘ a nasadeniu zamestnancov agentúry, už po dvoch rokoch prichádzajú pozitívne výsledky a ocenenia EK prostredníctvom auditov,“ povedal generálny riaditeľ PPA a vedúci delegácie i hlavný vyjednávač s EK Juraj Kožuch.

Po takmer dva a pol roku tak zažíva Slovensko podľa MPRV návrat dôveryhodnosti projektových podpôr Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 (PRV SR). PPA od polovice roku 2016 zrealizovala podľa agrorezortu opätovné prehodnotenie kritizovaných podopatrení PRV SR, dopracovala série manuálov, metodík, príkazných a pokynových listov v súlade s EÚ a SR legislatívou.

Kompletná elektronizácia

Prekontrolovala vyhodnotenie tisícov rozpočtov žiadostí o nenávratný finančný príspevok v rámci projektových opatrení. Zaviedla taktiež v rámci EÚ až 100-percentnú finančnú kontrolu na mieste a to pri úplne každej podanej žiadosti o platbu.

Pozitívne výsledky opatrení začali vykazovať už aj uzatvárané audity finančných operácií prijímateľov o nenávratný finančný príspevok EK.

„Od apríla 2016 došlo zo strany PPA k odstúpeniu od 152 zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Spolu s odstúpeniami samotných žiadateľov po zavedení našich opatrení ide celkovo o 222 zmlúv v sume 18,97 milióna eur. Ušetrené prostriedky tak budú môcť byť ďalej využité. Chcem sa poďakovať všetkým zamestnancom, ktorí kvôli tomu museli neraz zvládnuť invektívy zo strany niektorých žiadateľov. A zároveň chcem našich pracovníkov uistiť, že takéto správanie nebudeme tolerovať a podnikneme právne kroky. Poctivým a slušným žiadateľom sa chcem poďakovať a uistiť ich, že v zefektívňovaní a zjednodušovaní procesov budeme v agentúre aj naďalej pokračovať,“ dodal Juraj Kožuch.

PPA v najbližších rokoch čaká kompletná elektronizácia, ktorá podľa Kožucha zabezpečí úplnú digitalizáciu procesov pre žiadateľov.

K téme

Ministerka Matečná podporí projekt zelenej nafty miliónmi eur, mal by pomôcť slovenským farmárom Matečná žiada Európsku komisiu o zásah proti veľkým producentom cukru, ohrozujú slovenský trh

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X