Slovenský tím do 21 rokov triumfoval proti Estónsku a posunul sa na druhé miesto skupiny

FUTBAL: Slovensko - Estónsko
Tomáš Vestenicky zo Slovenska (druhý sprava) počas kvalifikácie ME 2019 hráčov do 21 rokov - 2. skupina medzi Slovensko - Estónsko. Dunajská Streda, 12. október 2018. Foto: SITA/Martin Havran

DUNAJSKÁ STREDA 12. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov zdolali rovesníkov z Estónska 2:0 v kvalifikačnom zápase o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy tejto vekovej kategórie, ktoré sa uskutočnia v Taliansku a San Maríne.

Výber trénera Adriána Guľu skóroval na trávniku dunajskostredskej MOL Arény hneď v úvodnej minúte, keď nevydarený odkop hosťujúceho brankára potrestal Erik Jirka. Slováci sa po rýchlom presnom zásahu uspokojili s tesným náskokom a prestali ohrozovať gólmana hostí.

Na konci úvodného polčasu prežili reprezentanti SR šance súpera. Po zmene strán pridal druhý gól domácich Tomáš Vestenický, ktorý nechytateľne tečoval center Lukáša Haraslína. Vo zvyšku stretnutia si mladí Slováci strážili výsledok a dosiahli už piate víťazstvo na medzištátnej úrovni v sérii.

Slováci odohrajú posledný súboj v 2. kvalifikačnej skupine v utorok 16. októbra o 20.30 h v Belfaste proti Severnému Írsku. Momentálne im patrí v tabuľke druhé miesto so ziskom osemnástich bodov, ale ani prípadný úspech na Britských ostrovoch ich nemusí posunúť do baráže.

Kvalifikácia na ME 2019 hráčov do 21 rokov – 2. skupina

• piatok:

Slovensko“21″ – Estónsko „21“ 2:0 (1:0)
Góly: 1. Jirka, 58. Vestenický, ŽK: 39. Herc – 29. Roosnupp, 33. Järvelaid, 53. Poom, 63. Kuusk, rozhodovali: Pajac – Modrič, Zobenica (všetci Chor.), 3373 divákov
Slovensko „21“: Rodák – A. Kadlec, Vavro, Šulek, Sipľak – Káčer, Bénes (77. A. Fábry), Herc – Jirka, Vestenický (87. Tupta), Haraslín (70. Košťál)
Estónsko „21“: Igonen – Tur, Kuusk, Grauberg, Järvelaid – Kaldma (65. Ainsalu) – Siniavskij (79. Riiberg), Poom, Šlein, Roosnupp (65. Liivak) – Klein

1. Polčas

Mladí Slováci začali duel najlepším možným spôsobom, keď sa už v 36. sekunde ujali vedenia. Tomáš Vestenický dobre napádal brankára Matveia Igonena, ktorý pod tlakom nezvládol odkop a trafil iba útočníka v bielom drese. Od neho sa lopta odrazila pred odkrytú sieť, kde pribehol Erik Jirka a zakončením v sklze otvoril skóre.

Domáci reprezentanti mali po úvodnom góle územnú prevahu, ale nevutvárali si príležitosti na skórovanie. Naopak, v 29. min mohol vyrovnať estónsky stredopoliar Markus Poom, ktorý pohotovo vypálil spoza šestnástky. Marek Rodák na čiare výborne zareagoval a loptu vyrazil pred seba. Následne kryl aj koncovku kapitána Märtena Kuuska, no tá prišla z ofsajdovej pozície.

V 40. min premárnil Poom ďalšiu šancu na presný zásah. Po faule Christiána Herca zahrával priamy kop z približne osemnástich metrov, ale trafil iba slovenský múr. Pred odchodom do šatní pohrozili aj domáci. Vestenický potiahol loptu po ľavej strane, v pokutovom území ju ponúkal dvojici spoluhráčov, defenzíva pobaltského tímu úspešne zasiahla.

2. Polčas

Po prestávke slovenskí futbalisti kontrolovali hru a boli nebezpečnejší v koncovke. Estónskeho gólmana Igonena zachránila v úvode druhého dejstva dvakrát konštrukcia jeho bránky.

Najskôr z hranice pokutového územia nebezpečne vypálil Lukáša Haraslín, ktorý trafil ľavú žrď. Krátko potom sa dostal k slovu aj László Bénes. Stredopoliar nemeckého Mönchengladbachu vyprodukoval technický pokus, no ten skončil na pravej žrdi.

Skóre sa zmenilo až v 58. min. Štandardnú situáciu rozohral z ľavej strany Haraslín a poslal prudkú loptu pred estónsku bránku. V spleti hráčov sa najlepšie zorientoval Vestenický a jemným tečom nedal šancu Igonenovi. Od tohto momentu diváci márne čakali na ďalšie vzrušujúce momenty.

V 88. min ich zaujal nečakaný brejk hosťujúceho útočníka Peetra Kleina, ale jeho samostatný únik zastavil ofsajdový verdikt chorvátskeho arbitra, takže stav 2:0 zostal do konca zápasu nezmenený.

Hlas

• zdroj: SITA a TV Dajto

Erik Jirka (stredopoliar SR „21“, autor gólu):„Toto bol môj najrýchlejší gól v kariére. Veľmi som si ho užil, keďže prišiel v reprezentácii. Estónci zahusťovali stred a po 15 min nás začali tlačiť. V druhom polčase sme sa vrátili k našej hre a pridali sme druhý gól. V Dunajskej Strede je nádherný futbalový stánok, úžasní boli aj fanúšikovia. Bol to skvelý zápas.“

Tomáš Vestenický (útočník SR „21“, autor gólu): „Estónci majú síce v tabuľke iba jeden bod, ale bol to nepríjemný súper. Už v prvom vzájomnom dueli ukázali, že majú svoju kvalitu a potvrdili to aj dnes. Môžeme si za to sami, že súper po našom úvodnom góle prebral iniciatívu. Slabo sme ho dotláčali, možno sme sa trochu zľakli, ale v druhom polčase sme už kontrolovali hru a diktovali tempo. Pri druhom góle som si nabehol na prednú žrď, kde mi poslal Lukáša Haraslín prudkú loptu. Ja som ju jemne tečoval a pomýlil som tým brankára.

Denis Vavro (kapitán SR „21“):Po prvom góle sme si mysleli, že dobrý výsledok príde len tak sám. Cez prestávku nás tréner pokarhal, čo sme si aj zaslúžili. Po prestávke sme ich už nepustili do žiadnej šance, pridali sme ďalší presný zásah a dosiahli sme víťazstvo. Diváci boli výborní rovnako ako proti Taliansku. Dúfajme, že nás uvidia aj v baráži, pretože by sme ich radi potešili. Nad našimi postupovými šancami príliš nerozmýšľame. Potrebujeme vyhrať v Severnom Írsku a nech sa potom deje, čo sa má diať. Dúfajme, že šťastie, ktoré pri nás stálo na Islande alebo v Albánsku, nám bude priať aj v záverečnom dueli kvalifikácie.

Adrián Guľa (tréner SR „21“): „Nebol to jednoduchý zápas. Po veľmi dobrom úvode a góle sme do 15 min hrali solídne, ale potom sme dali nohu dole z plynu a uspokojili sme sa. V druhom polčase sme do toho znovu dobre vstúpili, gól na 2:0 nás upokojil, ale záver sme mali zvládnuť dominantnejšie. Bola veľmi dobrá kulisa, chlapcom ďakujem, teraz si musia oddýchnuť a pripraviť sa na ďalší zápas. Stretnutie bolo náročné, súper nechcel skončiť posledný v tabuľke a bol veľmi húževnatý. Som rád, že to chlapci zvládli, ale nabudúce nás čaká ešte náročnejší duel. Potrebovali sme uspieť, teraz potrebujeme zvíťaziť v Severnom Írsku. Bude to druhé miesto. Už to nie je v našich rukách, musíme sa spoliehať aj na ostatné zápasy. Musíme urobiť maximum pre víťazstvo a verím, že sa nám podarí dostať sa do baráže.