Smer-SD bojom proti terorizmu pokriví ústavu, varuje Galko

Lubomir galko
Poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko na TB, na ktorej reagoval na obvinenia zo strany ministra obrany SR Martina Glváča. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Vládna strana Smer-SD ide v zrýchlenom konaní pokriviť ústavu na základe pseudoboja proti terorizmu tak, že ústava bude nakoniec namierená proti občanom Slovenska.

V dnešnej diskusii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) – Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko to povedal poslanec za SaS Ľubomír Galko, ktorý nepovažuje prijatie balíka protiteroristických zákonov vrátane novelizácie ústavy za potrebné. Smer-SD podľa neho naháňa ľuďom strach niečím, čo tu nie je, keďže podľa informácií tajných služieb je riziko teroristických útokov na Slovensku mimoriadne nízke.

Galko je presvedčený, že vládna strana tému utečeneckej krízy umelo udržiava, no podľa prieskumov už ale táto téma Slovákov až tak nezamestnáva, ale trápi ich viac nezamestnanosť a nefungujúce zdravotníctvo. Gábor Gál zo strany Most-Híd tvrdí, že viaceré zákony z protiteroristického balíka obmedzujú osobnú slobodu a právo na ochranu súkromia. Vládna strana podľa neho zavádza zákony, ktoré absolútne nesúvisia s terorizmom a zneužíva pritom túto tému na predvolebnú kampaň.

Slovensko podľa poslanca za Smer-SD Róberta Madeja potrebuje protiteroristické zákony, pretože migračná kríza priamo súvisí so súčasnými bezpečnostnými hrozbami v Európe. Je podľa neho dokázané, že niektorí teroristi z Paríža prišli do Európy balkánskou cestou so státisícmi ďalších utečencov, ktorí neprešli žiadnou kontrolou, ich totožnosť nie je známa a v rámci EÚ sa môžu slobodne pohybovať.

„Niektorí z nich môžu predstavovať riziko,“ vyhlásil. Zdôraznil, že európski lídri sa zhodujú, že v záujme zvýšenia bezpečnosti treba posilňovať spoluprácu a prijímať a meniť zákony, aby sme sa vedeli brániť proti bezpečnostným hrozbám. Madej je presvedčený, že novela ústavy bude schválená a napriek kritike za ňu zahlasuje aj opozícia. „Občania očakávajú od štátu ochranu a štát má povinnosť ich chrániť,“ zdôraznil.

Návrh protiteroristického balíka vychádza z predpokladu, že úspešnosť boja proti terorizmu je podmienená včasnou identifikáciou podozrivých aktivít a efektívnou spoluprácou medzi bezpečnostnými zložkami v krajine, ako aj výmenou spravodajských informácií. Zmeny sa budú týkať predĺženia lehôt pri obmedzovaní slobôd. Táto lehota sa pre orgány činné v trestnom konaní a súdy predĺžila z maximálne päť na 10 dní. Zavedie sa aj obligatórna väzba, súd bude môcť zobrať osobu obvinenú z trestného činu súvisiaceho z terorizmom do väzby bez uvedenia dôvodov.

„Robia zo Slovenska policajný štát,“ myslí si Galko, ktorého strana nesúhlasí ani s rozšírením právomocí polície a spravodajských služieb. „Kontrola tajných služieb bude nulová, čo je neprijateľné,“ povedal a dodal, že poslanci za SaS za protiteroristický balík hlasovať nebudú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálĽubomír Galko
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD