Smer-SD predstaví balík sociálnych opatrení, ktoré sa chystá vládna koalícia schváliť

Robert Fico
Premiér a šéf Smeru-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Robert Tappert.

BRATISLAVA 20. októbra (WebNoviny.sk) – Smer – sociálna demokracia predstaví v sobotu v Nitre na programovej konferencii balík sociálnych opatrení, ktoré sa chystá vládna koalícia schváliť. Ako povedal v piatok pre agentúru SITA predseda Smeru Robert Fico, svojím obsahom a filozofiou konferencia strany Smer k aktuálnym spoločenským a politickým otázkam v Nitre nadväzuje na Programovú konferenciu z januára 2016.

„Na tomto stretnutí sme si zadefinovali priority, ktoré charakterizujú Smer-SD ako stranu jasne ľavicovú, proeurópsku a regionálnu. V súvislosti s plnením cieľov, ktoré vychádzajú jednoznačne z nášho sociálneho programu, chceme upozorniť na to, že sme jedinou stranou, ktorej centrom záujmu je občan a rast jeho životnej úrovne ako aj s tým spojená kvalita života,“ vyhlásil Fico.

Vyššia minimálna mzda

Smer má v programe stanovené ciele, ktoré sa týkajú približovania životnej úrovne Slovenska k životnej úrovni vyspelejších ekonomík.

„Chceme predstaviť balík sociálnych opatrení, ktoré sa chystá vládna koalícia schváliť. Ide o opatrenia, ktoré boli diskutované na úrovni sociálnych partnerov. Je našou politickou prioritou v krátkom čase dosiahnuť úroveň minimálnej mzdy 500 eur,“ upozornil Fico s tým, že treba urobiť všetko preto, aby sme sa postupne približovali k tomu, že minimálna mzda bude predstavovať 60 percent z priemerného zárobku v národnom hospodárstve.

Ďalšou témou je dochádzanie za prácou, pretože mobilita pracovnej sily je veľmi nízka. „Chceme ponúknuť ľuďom, ktorí budú mať záujem cestovať za prácou väčšiu vzdialenosť, vyšší príspevok. Rovnako strana Smer má záujem zatraktívniť prácu v noci z hľadiska príplatkov, ako aj zatraktívnenie práce v sobotu a v nedeľu,“ povedal Fico, podľa ktorého z hľadiska európskych štandardov presadí Smer aj možnosť otcov, ktorí by v prípade narodenia dieťaťa mohli mať extra platenú dovolenku.

Slovensko v jadre EÚ

Kvalita života, pretavenie dobrých hospodárskych výsledkov do reálneho života občanov, zvyšovanie životnej úrovne, jej približovanie sa k úrovni vyspelých ekonomík, ako aj medzigeneračná solidarita a starostlivosť o dôchodcov budú podľa Fica témy, o ktorých bude Smer hovoriť v Nitre.

Fico tiež zdôraznil, že Smer spolu s koaličnými stranami je jedinou proeurópskou alternatívou na Slovensku a túto skutočnosť chce jeho strana jednoznačne zdôrazniť aj v Nitre.

„Naša zahraničná politika je postavená na snahe byť aktívnou súčasťou európskeho dialógu a procesov smerujúcich k vytvoreniu jadra EÚ. Nevnímame to ako cieľ, ale ako prostriedok pre zvýšenie bezpečnosti krajiny, ekonomického a sociálneho rozvoja, ako aj hodnotového a bezpečnostného ukotvenia. V Nitre zaznie jednoznačné posolstvo, že spolupráca so silnými a vyspelými ekonomikami urobí silným a prosperujúcim aj Slovenskú republiku,“ uviedol.

Mobilizačný charakter

Programová konferencia v Nitre bude mať podľa Fica aj silný mobilizačný charakter.

„Pred nami sú voľby do VÚC a cieľom rokovania je motivovať a pozitívne nabudiť členskú základňu, aby svojou výraznou aktivitou podporila kandidátov. Strana Smer pri svojich rozhodnutiach o kandidátkach ukázala svoju zodpovednosť za krajinu. V Banskej Bystrici podporila nezávislého kandidáta, ktorý má najväčšie šance nastaviť hrádzu rozširujúcemu sa extrémizmu. Rovnako sme v iných krajoch predstavili silných kandidátov, ktorí budú môcť využiť program rokovania na predstavenie svojich priorít a zámerov ako posunúť rozvoj jednotlivých žúp,“ uviedol Fico.

Rokovanie strany bude zamerané aj na zhodnotenie boja s korupciou. Vytváranie nových transparentných pravidiel, systémových opatrení, spolupráce s verejným sektorom aj s občanmi, ako aj so zahraničím, budú podľa predsedu Smeru tiež témami, ktoré zaznejú v diskusii s delegátmi konferencie.

„Konferencia v Nitre ukáže najsilnejšiu vládnu stranu, ako politický subjekt, ktorý svojím odborným potenciálom, silnou straníckou základňou a významným regionálnym politickým zastúpením má čo ponúknuť Slovensku a jeho občanom nielen pred nastávajúcimi voľbami do VÚC, ale v dlhodobom časovom horizonte,“ dodal Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná strana