Trinásty dôchodok aj rodinný prídavok, Smer-SD predstavil volebný program (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SMER SD: Programová konferencia strany
Zľava: Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, podpredseda strany Juraj Blanár, predseda strany Robert Fico, podpredseda strany a premiér SR Peter Pellegrini, podpredsedovia strany strany Richard Raši a Peter Žiga počas programovej konferencie strany SMER-SD v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 18. január 2020. Foto: SITA/Milo Fabian.
  • aktualizované 18. januára 16:13

Trinásty dôchodok, ďalšia podpora mladým rodinám a povinnosti mladých lekárov voči Slovensku sú hlavné priority, ktoré chce strana Smer-SD presadiť v prípade účasti vo vláde po tohtoročných parlamentných voľbách.

Tieto hlavné body predstavil predseda Smeru-SD Robert Fico na programovej konferencii strany v Banskej Bystrici. Predseda vlády SR a podpredseda strany k tomu doplnil, že štvrtou prioritou by malo byť to, že „nikdy nepripustíme zrušenie žiadneho sociálneho bodu, ktorý sme presadili“.

Trinásty dôchodok má byť určený pre každého dôchodcu vo výške priemerného dôchodku 460 eur. Podľa Fica na to bude potrebných asi 300 mil. eur.  „Rodinám chceme ponúknuť 13. rodinný prídavok vyplácaný v auguste. „Poďme hovoriť o výške napríklad 400 eur, čo by bolo 400 mil. eur na milión detí,“ konkretizoval predseda strany.

Slovensku budú chýbať tisíce lekárov

Tretí pilier volebného programu sa týka zdravotníctva, kde podľa Fica bude v roku 2024 chýbať tritisíc lekárov na Slovensku. „Receptom je, keď štúdium stojí okolo 55- až 60-tisíc eur, aby s účinnosťou od roku 202, buď mladí lekári 10 rokov odpracovali na Slovensku, alebo dostanú šek v cene štúdia na preplatenie,“ objasnil predseda strany Fico.

„Je to program, v ktorom chceme sociálne spravodlivé Slovensko, ktoré naďalej upevňuje a posilňuje medzigeneračnú solidaritu. Chceme Slovensko, ktoré dokáže zabezpečiť dôstojnú jeseň života pre svojich seniorov a dokonca dokáže zabezpečiť aj dôstojné podmienky pre svojich pracujúcich. Chceme Slovensko, kde si nájde prácu za dobrý plat každý, kto chce pracovať. Chceme Slovensko, kde každý jeden človek dostane kvalitné sociálne služby, dostupnú zdravotnú starostlivosť a dobré vzdelanie pre svoje deti. Chceme spravodlivé Slovensko, ktoré je naďalej bezpečným štátom pre svojich občanov,“ uviedol v príhovore premiér Peter Pellegrini.

Nechcú vyzerať smiešne

Podľa Fica je smiešne, ak niekto pred voličov predkladá 1 400 opatrení. „My nechceme vyzerať smiešne a budeme venovať pozornosť len novým výzvam a prinášame opatrenia, ktoré prináša doba,“ uviedol na tlačovej konferencii s tým, že sú pripravení reagovať na moderné výzvy týkajúce sa nedostatku pracovných miest, klimatickej zmeny a digitalizácie. Odpoveďou na problém s pracovnými silami a robotizáciu má byť možné zdaňovanie robotov, duálne vzdelávanie a nie dovážanie lacnej pracovnej sily.

Smer-SD je podľa Pellegriniho po 12 rokoch v riadení tohto štátu absolútne predvídateľný politický subjekt. „Naše sľuby vždy aj reálne doručíme,“ doplnil a dodal, že napriek ekonomickej náročnosti sľubov ich pripravia tak, aby boli zvládnuteľné. Okrem troch hlavných opatrení sú tu podľa podpredsedu strany Richarda Rašiho desiatky ďalších, ktoré vznikli pri návštevách v regiónoch a v diskusiách s ľuďmi. „To, čo robíme, robíme zdola. Vláda mala viac ako tretinu výjazdových rokovaní a v tomto budeme pokračovať vo všetkých okresoch Slovenska,“ uviedol Raši.

O tom, ako vláda vyzerá, sa podľa predsedu strany rozhoduje po parlamentných voľbách. „Sú však limity, ktoré nepustia, a my sme jasná antifašistická strana. Ako môžeme ísť do vlády s niekým, kto má principiálne iný pohľad na antifašizmus a na európsku orientáciu krajiny a na spoluprácu v rámci NATO? Naša orientácia neumožňuje Smeru s niektorými stranami spolupracovať,“ odpovedal Fico na otázku agentúry SITA o možnej povolebnej spolupráci so stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko.

Útoky smerákov na opozičné strany

Podľa posledného prieskumu verejnej mienky agentúry Focus zo 16. januára by stranu volilo 18,7 percenta voličov.

Agentúra Polis Slovakia jej zasa v ten istý deň namerala voličskú podporu na úrovni 17,1 percenta. Na vstup do parlamentu musí strana získať najmenej päť percent. Voľby do Národnej rady sa budú konať 29. februára.

Vládna strana Roberta Fica sa v kampani do blížiaciach sa volieb zamerala predovšetkým na útoky na opozičné politické strany. Zverejnila niekoľko videí, v ktorých opozíciu zosmiešňuje a poukazuje na jej neodbornosť či neschopnosť dohodnúť sa.

Prerastanie mafie do štátnej správy

Politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov tento týždeň pre agentúru SITA uviedol, že Smer nikdy úplne nevynechal útoky v kampani, len to teraz robí viditeľnejšie.

„Snažia sa virálnym spôsobom rozširovať svoje produkty. Súvisí to s tým, že sa strana dostala pod silnú paľbu a je jej pripisovaná zodpovednosť za prerastanie mafie do štátnej správy,“ vysvetlil Mesežnikov.

Politológ Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied (SAV) zasa za tým vidí prejav krízy, keďže Smer nevie povedať, čo by mal ďalej robiť.

„Smer sa pomaly zmieruje s úlohou v opozícii a domnieva sa, že podobne ako v rokoch 2010 až 2012 získa práve na neschopnosti opozičných strán zostaviť vládu,“ ozrejmil politológ. Dodal však, že Smer nie je jediný, kto robí negatívnu volebnú kampaň.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Grigorij MesežnikovJuraj MarušiakPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD