Smer začal odvolávať Figeľa, opozícia chce opustiť funkcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Figel
Ján Figeľ Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) – Líder kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Figeľ príde o funkciu podpredsedu Národnej rady SR. Parlament ho začal odvolávať na podnet poslancov Smeru v stredu okolo 20:00 krátko po tom, čo predseda parlamentu Peter Pellegrini prerušil v pléne diskusiu k skrátenému legislatívnemu konaniu o zmenách v reštrukturalizáciách (VIAC V TOMTO ČLÁNKU).

Pred diskusiou o reštrukturalizáciách v stredu čelil odvolávaniu minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD). Opozícia chce šéfa rezortu zdravotníctva po piatich mesiacoch vo funkcii odvolať, pretože čistí kauzy svojej predchodkyne Zuzany Zvolenskej. (VIAC V TOMTO ČLÁNKU).

Parlament bude v diskusii k odvolávaniu Figeľa pokračovať vo štvrtok

—>>> SLEDUJTE TU.

Potom sa vráti k rozprave na skrátené legislatívne konanie o zmenách v reštrukturalizáciách. Po definitívnom schválení zákona by poslanci mali pokračovať v prerušenej schôdzi k odvolávaniu ministra zdravotníctva.

Figeľ skončí pre Váhostav

Premiér Robert Fico návrh na odvolanie Figeľa odôvodnil kauzou Váhostav. Podľa neho totiž problémy tejto spoločnosti spôsobili pohľadávky, ktoré vznikli na základe zmlúv, ktoré podpísal Figeľ v čase, keď bol ministrom dopravy. „Máme na to nielen faktické právo, ale aj morálne právo,“ povedal Fico.

Figeľ podľa premiéra ako minister dopravy priamo riadil Národnú diaľničnú spoločnosť. Špecializované skupiny expertov, ktoré zostavila vláda, podľa Fica sledovali štruktúru pohľadávok malých veriteľov, no najmä jej vznik. „Došli sme k záveru, že podstatná časť týchto pohľadávok, ktoré sú dnes medializované a neboli zaplatené, vznikli vďaka trom zákazkám, ktoré podpísal pán Figeľ v rokoch 2010 až 2012,“ vyhlásil Fico.

Fico a Široký ma môžu dať odvolať, no neumlčia ma

Figeľ na stredajšej tlačovej besede uviedol, že Robert Fico a Juraj Široký ho môžu dať odvolať, ale ústa mu nezavrú ani ho nezastrašia a zároveň označil správanie sa vládnej strany Smer-SD za arogantné, krivé a neférové. Návrhy Smeru podľa neho smerujú k tomu, aby štát riešil dlhy Juraja Širokého.

Predseda KDH povedal, že počas Radičovej vlády sa rozhodol nepokračovať v dvoch veľkých dopravných PPP projektoch, ktoré už odsúhlasila vláda a ktoré by znamenali 30 rokov splátok.

„Je to dobré pre ľudí a pre ekonomiku. Nie je to dobré pre niektorých zainteresovaných. Jedným z nich je zrejme aj Juraj Široký, ktorého účasť na megakšeftoch je výrazná,“ povedal Figeľ s tým, že zodpovedné bolo nepokračovať v megakšeftoch a nahradiť ich transparentnou súťažou.

„Robert Fico to vtedy nedokázal. V jeseni 2010 neodvolali ministra dopravy. Podarilo sa nám urobiť verejné súťaže. Teraz sa mu však darí pomstu dokonať,“ dodal Figeľ. Ako dodal, dnes sú pritom tieto úseky postupne rozvíjané a budú zaplatené grantmi z eurofondov.

Podpredseda parlamentu zároveň kritizoval stranu Smer s tým, že tri roky asistovala pri potápaní slabých. Váhostav podľa neho neplatil za prvej ani za druhej vlády Fica, lebo mal politické krytie. Slovenský problém sa podľa predsedu KDH nevolá lacné diaľnice za Figeľa alebo Radičovej. Problém sa podľa neho volá predražené tendre či už ide o cesty, CT-čka, zdravotnícke zariadenia, jedlo pre pacientov alebo školské investície.

Podpredseda strany KDH Pavol Zajac na tlačovej besede dodal, že vláda Fica nevie a nechce riešiť problém živnostníkov a subdodávateľov pri obstarávaní. „Ak by Široký dovolil to Ficovi riešiť, tak by prijali návrh zákona, ktorý tri roky prednášame. Štyrikrát takýto návrh v pléne NR SR odmietli, lebo Širokému a ďalším mecenášom takýto návrh zákona nevyhovuje,“ hovorí Zajac.

Igor Matovič
Poslanec za stranu OĽaNO Igor Matovič počas 49. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 15.apríl 2015. Foto: SITA/Robert Tapper

Opozícia hrozí odchodom z funkcií v parlamente

Ak Smer Figeľa odvolá, hnutie OĽaNO podľa predsedu Igora Matoviča stiahne všetkých svojich nominantov z funkcií. „Pani Jurinová prestane byť podpredsedníčkou parlamentu, Peter Pollák skončí ako splnomocnenec pre menšiny,“ vysvetlil Matovič na 49. schôdzi parlamentu s tým, že z funkcií odídu aj predsedovia parlamentných výborov za OĽaNO. Rovnako predseda strany Most-Híd Béla Bugár potvrdil, že funkcií predsedov výborov národnej rady sa vzdajú poslanci za Most-Híd.

„Odvolanie pána Figeľa je odplatou za to, že vám prekazil odporný kšeft PPP-projektov pri diaľniciach,“ povedal Matovič. „Len na úrokoch a poplatkoch ste chceli dopriať mecenášom 10 miliárd eur,“ dodal Matovič k diaľničným PPP-projektom plánovaným prvou vládou Roberta Fica.

Matovič dal zároveň verejný prísľub, že z vlastných peňazí, ak sa niekto takú stranu pokúsi založiť, prispeje na založenie slušnej, čestnej ľavicovej strany, ktorá sa postaví oligarchom. „Zamestnal som dvetisíc ľudí od tretieho ročníka na vysokej škole a nikdy som nebol nikomu nič dlžný. Zarobil som veľa peňazí,“ vysvetlil líder obyčajných ľudí.

„Opakuje sa noc dlhých nožov, to ste sa naučili od svojho koaličného partnera HZDS,“ konštatoval poslanec NR SR za KDH Pavol Abrhan. Predseda poslaneckého klubu KDH tiež zopakoval, že z postov predsedov a podpredsedov výborov odstúpia poslanci kresťanských demokratov.

Smer odvolávaním Figeľa odpútava pozornosť

Predseda Mosta-Híd si myslí, že odvolaním Figeľa z funkcie chce Smer odpútať pozornosť od centra problému, ktorým je zodpovednosť Ficovej strany za kauzu Váhostav. Bugár upozornil, že premiér zavádza, ak tvrdí, že opozícia nedala žiadny návrh riešenia kauzy Smeru – Váhostavu.

Most-Híd podľa Bugára už pred rokom predložil do parlamentu návrh, ktorý mal zabrániť tomu, aby malí veritelia boli vyšachovaní z procesu reštrukturalizácie. Vo februári tohto roka zasa Most navrhoval, aby pri reštrukturalizáciách minimálne 50 percent dostali malí veritelia. „To znamená, že prijali náš návrh,“ dodal Bugár.

Podľa podpredsedníčky Mosta-Híd Lucie Žitňanskej verejný a opozičný tlak mal zmysel, a Fico sa musel začať zaoberať Váhostavom, hoci to pôvodne odmietal. „Pre nás bude prijateľné len také riešenie, ktoré bude garantovať minimálne 50-percentné uspokojenie pohľadávok. Na uspokojení musí participovať manažment a majitelia Váhostavu. Nie je riešením, aby to zaplatil štát z verejných peňazí,“ konštatovala Žitňanská.

Trápne divadlo premiéra Fica pokračuje

Podľa SDKÚ-DS pokračuje Ficovo trápne divadlo. Premiér po utorkovom rokovaní vlády začal s trápnym licitovaním a živnostníkom a drobným podnikateľom, ktorým Váhostav nevyplatil faktúry za milióny eur, zvýšil ponuku o desať percent.

Slovensko sa podľa SDKÚ-DS posunulo oveľa ďalej, než je ochotný Fico pripustiť a pochopiť. Živnostníci a drobní podnikatelia podľa opozičnej strany nenaleteli na marketingovú ponuku vlády, že štát od nich odkúpi pohľadávky Váhostavu za smiešnych 40 percent. Preto dnes zvýšil ponuku na 50 percent.

Namiesto toho, aby sa ku kauze postavil ako chlap a priznal, že jeho vláda pri kauze Váhostav zlyhala, našiel si obetného baránka, ktorým má byť exminister dopravy Ján Figeľ, ktorého chce teraz odvolať z postu podpredsedu parlamentu.

„Farizejstvo premiéra dnes skutočne dosiahlo svoj absolútny vrchol. Tri roky veľmi dobre vedel, za aké sumy boli podpisované zmluvy s Váhostavom za vlády Ivety Radičovej. Teraz ho zrazu osvietilo a rozhodol sa, čuduj sa svete, obetovať opozičného poslanca,“ povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Opoziční poslanci sa zhodli na tom, aby Fico vládol sám, keď chce.

Poslanec KDH Alojz Přidal v pléne uviedol, že za neriešené problémy Váhostavu a jeho drobných veriteľov je zodpovedný vládny Smer a premiér Fico, a nie podpredseda parlamentu a bývalý minister dopravy Figeľ. „To seno, čo dávate žrať svojim voličom, vám nezožerú. Nezožerú vám to ani vaši voliči, pretože to seno je plesnivé. Nie Figeľ, ale Fico a Široký. Fico a Široký,“ povedal.

Robert Kaliňák
Zľava: Podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák a podpredseda NR SR Ján Figeľ (KDH) počas rokovania 49. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 15. apríl 2015. Foto: SITA/Robert Tapper

Kaliňák vyčítal opozícii nečinnosť, keď bola vo vláde

Minister vnútra Robert Kaliňák vyčítal opozícii, že keď bola pri moci, nevyvodila politickú zodpovednosť voči svojim zástupcom za rôzne škandály, napríklad na daňovom riaditeľstve či za platinové sitká. Kaliňák zároveň pripomenul, že strana Sloboda a solidarita v čase, keď bola súčasťou vlády Ivety Radičovej, navrhovala odvolať vtedajšieho podpredsedu Národnej rady SR Roberta Fica.

„Človek, ktorý vlastne pripravil o peniaze živnostníkov práve tým, že si chce robiť svoju vlastnú politickú reklamu, nemá čo na tomto mieste robiť,“ povedal Kaliňák na adresu Figeľa v súvislosti s dlhmi Váhostavu voči svojim dodávateľom spomedzi malých firiem a živnostníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárJán FigeľJuraj ŠirokýPavol AbrhanPavol FrešoPavol ZajacPeter PellegriniPeter PollákRobert FicoRobert KaliňákViliam Čislák
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVáhostav - SK