Sociálna poisťovňa vyplácala viac garančných dávok, a preto suma medziročne klesla pod 85 eur

Sociálna poisťovňa
Ústredie Sociálnej poisťovne. Foto: ilustračné, SITA

BRATISLAVA 28. decembra (WebNoviny.sk) – Dávku garančného poistenia dostávalo zo Sociálnej poisťovne počas januára až októbra tohto roka priemerne mesačne 155 osôb. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška ide o nárast o 36 poberateľov dávky. Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov v prípade platobnej neschopnosti zamestnávateľov poisťovňa za január až október tohto roka vynaložila 2,3 mil. eur, čo je medziročne viac o 422 tis. eur.

Priemerná vyplatená suma dávky garančného poistenia za desať mesiacov tohto roka predstavovala 1 487,90 eura. Medziročne tak klesla o 84,70 eura. Uvádza sa to v správe o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až október tohto roka.

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a fyzická osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa