Spojené štáty znížia počet vojakov na hraniciach s Mexikom, ale ich nasadenie sa predĺži

Vojaci
Foto: ilustračné, SITA/AP

WASHINGTON 1. decembra (WebNoviny.sk) – Spojené štáty plánujú znížiť počet svojich vojakov v aktívnej službe na hraniciach s Mexikom, ich nasadenie však potrvá o ďalších 45 dní dlhšie. Informovali o tom v piatok americkí predstavitelia.

Podľa nového návrhu, ktorý predložilo Pentagonu ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť, by sa mal počet vojakov znížiť z 5 600 na 4 000. Návrh tiež predlžuje pôsobnosť vojakov v pohraničí do januára.

Minister obrany Jim Mattis zatiaľ plán nepodpísal, Pentagon na ňom však s ministerstvom pre vnútornú bezpečnosť pracuje a očakáva sa, že bude schválený, uviedli predstavitelia, ktorí s agentúrou AP komunikovali pod podmienkou anonymity.

Návrh podľa hovorcu Pentagonu Jamieho Davisa „zlepší“ vojenskú podporu, aby bola „v súlade so súčasnou hrozbou“. Podobne sa vyjadrilo aj ministerstvo, ktoré citovalo „pretrvávajúcu hrozbu na našej južnej hranici“.

Americký prezident Donald Trump nariadil vyslanie vojakov na hranice s Mexikom v reakcii na karavánu migrantov zo Strednej Ameriky smerujúcej k USA. Vojaci majú pomáhať pohraničnej stráži. Doteraz je na hraniciach 2 400 vojakov v Texase, 1 800 vojakov v Kalifornii a 1 400 vojakov v Arizone.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJim Mattis