Športové udalosti, ktoré sa stali v marci 2010

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Sagan
Peter Sagan Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Chronologický prehľad športových udalostí na Slovensku a v zahraničí v roku 2010 – marec:

SLOVENSKO:

1. – Kapitán A-tímu SR a hráč talianskeho SSC Neapol Marek Hamšík zvíťazil v 17. ročníku ankety denníka Pravda a SFZ Futbalista SR za rok 2009. Jeho reprezentačný kolega Miroslav Stoch získal Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho mladého hráča do 21 rokov.

2. – Hokejový obranca a so 153 reprezentačnými štartami historický rekordér SR Martin Štrbák potvrdil ukončenie reprezentačnej kariéry.

3. – Slovenskí futbaloví reprezentanti prehrali v medzištátnom priateľskom stretnutí v Žiline s Nórskom 0:1 (0:0).

3. – Klub NHL Edmonton Oilers vymenil slovenského hokejového obrancu Ľubomíra Višňovského do Anaheimu Ducks.

4. – Na 17. ročníku medzinárodného halového výškarského mítingu Europa SC High Jump v Banskej Bystrici zlepšil víťaz mužskej súťaže Ivan Uchov z Ruska výkonom 238 cm rekord mítingu Švéda Stefana Holma z roku 2007 o 1 cm.

6. – Najlepším cyklistom SR za rok 2009 sa stal Peter Velits.

7. – Slovenskí tenisti prehrali v stretnutí 2. kola I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2010 v Bad Gleichenbergu s domácim Rakúskom 2:3.

7. – Tenistka Daniela Hantuchová prehrala vo finále dvojhry na turnaji WTA Tour Monterrey Open v mexickom Monterrey s Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou za 101 minút 6:1, 1:6, 0:6.

9. – Slovan Bratislava sa stal víťazom základnej časti hokejovej Slovnaft extraligy, najvyššiu súťaž opustili Spišská Nová Ves a Liptovský Mikuláš.

10. – Peter Sagan vyhral 3. etapu na cyklistických pretekoch Paríž – Nice a ako prvý Slovák v ére samostatnosti vybojoval etapový triumf v pretekoch elitnej kategórie. O dva dni neskôr vyhral aj 5. etapu.

14. – Na jubilejných X. paralympijských hrách vo Vancouveri zvíťazil v slalome zrakovo postihnutých mužov Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom. Bolo to prvé slovenské zlato v histórii zimných paralympijských hier (ZPH).

15. – Basketbalistami roka 2009 sa stali Radoslav Rančík z tureckého klubu Galatasaray Istanbul a Zuzana Žirková z českého tímu Frisco SIKA Brno.

16. – Zrakovo postihnutá zjazdárka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou zvíťazili v obrovskom slalome na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri.

16. – Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom zvíťazili v obrovskom slalome zrakovo postihnutých mužov na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri.

17. – Telesne postihnutá zjazdárka Petra Smaržová si na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri vybojovala v obrovskom slalome bronzovú medailu.

18. – Slovenská zrakovo postihnutá zjazdárka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou obsadili v zjazde na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri druhé miesto.

19. – Zrakovo postihnutá zjazdárka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri zlato v super-G. V rovnakej disciplíne mužov skončili Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom druhí a Miroslav Haraus s Martinom Makovníkom tretí.

20. – Slovenský zrakovo postihnutý zjazdár Jakub Krako spoločne s navádzačom Jurajom Mederom získali spoločne už tretiu zlatú medailu na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri – triumfovali v superkombinácii. Miroslav Haraus a Martin Makovník boli tretí. V rovnakej disciplíne žien zvíťazila Henrieta Farkašová sprevádzaná Natáliou Šubrtovou. Aj pre nich to bolo už tretie zlato na podujatí.

21. – Slovenský tenista Filip Polášek a Čech Martin Damm získali titul vo štvorhre na turnaji ATP Challenger Tour v Sunrise na Floride.

22. – Výkonný výbor Únie ligových klubov vylúčil po tretej kontumačnej prehre FK Mesto Prievidza z I. futbalovej ligy (druhá najvyššia súťaž) a anuloval všetky výsledky jeho tohtosezónnych zápasov.

24. – Novým trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie sa stal Kanaďan Glen Hanlon, ktorý nahradil Jána Filca. Jeho zmluva platí do skončenia zimných olympijských hier 2014 v Soči.

28. – Jubilejný piaty ročník bratislavského mestského maratónu (ČSOB Bratislava Marathon 2010) ovládli kenskí vytrvalci Edwin Kibowen (2:27:39) a Lilian Koechová (2:51:16).

28. – Po šlágri 25. kola futbalovej Corgoň ligy medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava (0:3) na Štadióne Antona Malatinského v Trnave horelo, fanúšikovia hostí podpálili časť sektora južnej tribúny. DK SFZ následne potrestala Slovan Bratislava uzavretím štadióna na 1 zápas.

Drogba
Foto: SITA, AP

ZAHRANIČIE:

10. – V celosvetovej ankete Laureus World Sports Awards 2009 zvíťazili jamajský šprintér Usain Bolt a americká tenistka Serena Williamsová.

12. – Najlepším futbalistom Afriky za rok 2009 sa stal reprezentant Pobrežia Slonoviny Didier Drogba pred Samuelom Eto’om z Kamerunu a ghanským reprezentantom Michaelom Essienom.

12. – Švajčiar Carlo Janka sa prvýkrát v kariére stal celkovým víťazom Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach.

14. – Francúz Teddy Tamgho utvoril na halových majstrovstvách sveta v atletike v katarskej Dauhe svetový rekord v trojskoku výkonom 17,90 m, predchádzajúce maximum zlepšil o 7 centimetrov.

14. – Švajčiarsky skokan na lyžiach Simon Ammann sa stal po prvý raz v kariére celkovým víťazom Svetového pohára.

14. – Víťazom Svetového pohára v severskej kombinácii sa stal Francúz Jason Lamy Chappuis.

14. – Američan Ashton Eaton utvoril na univerzitných halových majstrovstvách USA (NCAA) v atletike vo Fayetteville svetový rekord v sedemboji, keď nazbieral spolu 6499 bodov a o 23 bodov prekonal 17 rokov staré maximum Američana Dana O’Briena.

20. – Švajčiar Simon Ammann získal zlato na majstrovstvách sveta v letoch na lyžiach v slovinskej Planici.

21. – Poľka Justyna Kowalczyková získala veľký krištáľový glóbus pre celkovú víťazku Svetového pohára v behu na lyžiach, medzi mužmi triumfoval Nór Petter Northug.

21. – Na polmaratóne v Lisabone utvoril Zersenay Tadese z Eritrey nový svetový rekord v tejto disciplíne časom 58:23 min.

27. – Tituly majstrov sveta v krasokorčuľovaní získali v športových dvojiciach Čching Pchang – Ťian Tchong z Číny, v tancoch Kanaďania Tessa Virtueová – Scott Moir, medzi ženami Japonka Mao Asadová a u mužov jej krajan Daisuke Takahaši.

27. – Celkovou víťazkou Svetového pohára v biatlone sa stala Nemka Magdalena Neunerová, trofej získala po dvojročnej pauze druhýkrát v kariére. U mužov získal svoj prvý veľký krištáľový glóbus v kariére Emil Hegle Svendsen z Nórska.

28. – Víťazom Veľkej ceny Austrálie v rámci seriálu MS F1 sa v Melbourne stal obhajca titulu majstra sveta Brit Jenson Button na monoposte McLaren.

28. – Keňa získala na 38. MS v krose v poľskom Bydgoszczi tituly majstrov sveta v súťaži na dlhej trati zásluhou Josepha Ebuyu a jeho krajanky Emily Chebetovej.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ashton EatonCarlo JankaDaisuke TakahašiDaniela HantuchováDidier DrogbaEmil Hegle SvendsenFilip PolášekGlen HanlonHenrieta FarkašováIvan UchovJakub KrakoJenson ButtonJustyna KowalczykováMagdalena NeunerováMarek HamšíkMartin DammMartin ŠtrbákMiroslav HarausMiroslav StochPeter SaganPeter VelitsPetra SmaržováPetter NorthugRadoslav RančíkScott MoirSerena WilliamsováSimon AmmannTessa VirtueováUsain BoltZuzana Žirková